Profitálj a cikk-cakkból - Zig-zag indikátor

Portfolio
Dunát lehet rekeszteni a különböző technikai eszközökkel, amelyek segítenek a trend, a támasz és ellenállás szintek meghatározásában. Ebben a cikkünkben tárgyalt indikátor mégis figyelemre méltó, köszönhetően annak a tulajdonságának, hogy a grafikonon fellelhető több tucat csúcs és mélypont közül kiszűri a meghatározó szinteket, amelyek irányjelzőként működhetnek kereskedésünkben.
Felépítése
A Zigzag indikátor felépítése igen egyszerű. Képzéséhez nincs szükségünk másra, csak swing csúcsokra és mélypontokra, valamint egy előre meghatározott értékre, amelyet meghaladó távolság esetén érvényesnek tekintjük ezeket.

Swing csúcsoknak nevezzük azokat a pontokat, ahol a gyertya maximuma magasabban helyezkedik el, mint az előtte és utána következő gyertyák csúcspontja.

Swing mélypontoknak nevezzük azokat a pontokat, ahol a gyertya minimuma alacsonyabban helyezkedik el, mint az azt megelőző illetve követő gyertya mélypontja.



Távolság
Távolság alatt a ZigZag indikátor esetében a swing mélypontok és csúcsok közötti távolságot értjük, amelyet legegyszerűbben a csúcs és a mélypont között minimálisan elvárt gyertyák számával adhatunk meg. Minél nagyobb távolságot használunk az indikátor beállításánál, annál meghatározóbb csúcspontokat és mélypontokat fog megjelölni számunkra az indikátor.

Az alábbi S&P500 grafikonon 5 gyertyát várunk a mélypontok, valamint csúcsok kijelölése között. A grafikonon szemmel látható, hogy a mélypontok és csúcsok által jelölt támasz és ellenállás szintek áttörése sokszor adott fals kereskedési szignálokat.

A képeket a Marketscope grafikonrajzolóban készítettük.

A következő grafikonon a csúcsok és mélypontok között minimum 10 gyertya távolságot várunk el. Jól látható, hogy a fals mozgásokból eredő jelzéseket sikeresen kiszűrtük az indikátor mozgásából és így a segítségével ténylegesen az emelkedő és az eső szakaszok kereskedhetőek le adott idősíkon.



Kereskedési jelzések
Pozíciók felvételére az indikátor által meghatározott csúcsokhoz és mélypontokhoz köthető támasz és ellenállásvonalak áttörése ad szignált. A zöld és piros vonalak kialakulása is valószínűsíti egy ellenirányú hullám kialakulását, de kizárólag ezek alapján nem ajánlatos pozíciókat felvenni.

Elliott hullámok és a Zig-zag
A Zig-zag indikátor jól használható az Elliott hullámok megjelenítésére is. Ehhez nincs más dolgunk, mint helyesen kell meghatároznunk a csúcsok és mélypontok minimális egymástól való távolságát és az indikátorunk máris felrajzolja az Elliott hullámokat. A következő képen az S&P500 2009 márciusától 2010 júliusáig tartó grafikonján figyelhetjük meg a csúcsok és mélypontok között minimum 23 napot várva.

A képeket a marketscope grafikonrajzolóban készítettük.



A Zig zag indikátor ugyan nem jelzi előre a várható piaci mozgásokat, viszont rendkívül jól használható a részvénypiaci ciklusok során felmerülő rövid távú ármozgások okozta zaj kiszűrésére. A beállítások módosításával mind a hosszabb, mint a rövidebb távon kereskedők hathatós segítséget kaphatnak a támasz és ellenállás szintek, és az árfolyam alakzatok azonosítása során.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF