Hogyan szabadultunk meg az IMF-től? Négy kérdés - négy válasz

Portfolio
Az IMF-hitel előtörlesztése nem izgatta fel különösebben a pénzügyi világot. Ha belegondolunk, hogy mit is jelent ez a kormányzati akció, megérthetjük azt is, hogy miért hagyja hidegen a szakértőket, miközben a politika igyekszik minél nagyobb sztorit kreálni belőle a nyári uborkaszezon kellős közepén.
Először is érdemes tisztázni, hogy az IMF-től már régen megszabadultunk. Bár még tartozunk neki, ez a tartozás semmiben sem különbözik a többi adósságunktól: nincs egyeztetett gazdaságpolitika, kikövetelhető IMF-megállapodás, egyszerű tartozás van. Amikor ezt visszafizetjük, pontosan ugyanolyan viszonyban leszünk az IMF-fel, mint most. Közgazdaságilag a jelenleg fennálló 2,8 milliárd eurónyi tartozásunk pont olyan, mint mondjuk a Templeton által birtokolt kötvényállomány. Arra is rá lehetne bökni, hogy akkor most kifizetjük, és megszabadulunk tőle. Ettől persze még a kérdés feltehető:

1. Hogyan tudunk előtörleszteni?

A fentiek alapján idő előtt törleszteni az IMF-adósságot pont ugyanúgy lehet, mint bármilyen más adósságot. Sőt, ugyanúgy lehet, mint időben törleszteni: A tipikus megoldás (különösen magas felhalmozott adósságállomány esetén), hogy új adósságpapírok kibocsátásával refinanszírozzuk a közeljövőben lejáró adósságunkat. Amennyiben azonban az államnak van elegendő likvid forrása, akkor megoldhatja a törlesztést újabb hitel felvétele nélkül is.

Az előtörlesztés tehát vagy úgy megy végbe, hogy az állam gyorsított tempóban von be a refinanszírozáshoz új forrást, vagy úgy, hogy a meglévő likvid forrásokat apasztja vele. Feszültséget ez esetben "csak" az jelenthet, hogy mekkora összeget, és mennyivel korábban fizetünk vissza. Ahogy ezt korábban jeleztük, az előtörlesztésünk csak jelképes: alig néhány hónappal fizetünk előre, vagyis nemsokára így is, úgy is ki kellene fizetnünk. Ráadásul az éves finanszírozási tervet sem borítja fel, hiszen a jövő évre csak a lejárat kisebb része lóg át.

2. Miért tudunk előtörleszteni?

Ha megnézzük az alábbi (erősen leegyszerűsített) ábrát, láthatjuk, hogy az állam likvid forrásai nem igazán növekedtek az elmúlt néhány hónapban. Vagyis az, hogy újabb (előzetes) devizakötvény-kibocsátások hiányában is gond nélkül tudunk előtörleszteni, alapvetően azért van, mert az állam likvid forrásai tartósan és régóta magasak. Semmi heroikus erőfeszítés, vagy bátor gazdaságpolitikai manőver nincs az IMF-előtörlesztés mögött, "csak" tartósan magas, elkölthető likvid pénzügyi eszközállomány. Vagyis ha így nézzük, az államnak 2,8 mrd eurót (800-850 mrd Ft-ot) előtörleszteni nem kunszt a 2000-2500 mrd Ft-os likvid állományból. (Ha pontosabbak akarunk lenni, elmondhatjuk, hogy az év első felében valamivel több devizaforrást vontunk be, mint amit ugyanebben az időszakban törlesztésre kellett fordítanunk - ilyen értelemben tehát Borbély László Andrásnak, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgató helyettesének is igaza van.)

3. Miért van elég likvid forrásunk?

Megspóroljuk az adósságfinanszírozásunk kalandos éveinek áttekintését, rögzítsük inkább csak ezt: az államnak régóta magas a likvid pénzállománya. Ennek alapvetően három oka van: (1) 2008-ban az IMF-hitel részeként jelentős devizabetét képződött. (2) 2011-ben a magán-nyugdíjpénztárak államosításával újabb jelentős vagyonelemekre tett szert az állam. (3) Az európai adósságválság és a hazai gazdaságpolitikai cikkcakkok éveiben épp elég nehézség és kockázat volt az adósságfinanszírozásban ahhoz, hogy erre a likvid vagyonra vigyázzunk. (Ez demonstrálta, hogy a rövid távú államcsőd esélye nulla.)

4. Miért most fogunk előtörleszteni?

Azért, mert most van rá lehetőség, illetve mert politikailag most a leghatásosabb. Előbbi oka, hogy a nemzetközi környezet annyira sokat javult tavaly, hogy a nagyon magas likvid állomány apadása nem okoz piaci riadalmat, pénzügyi instabilitást. Volt idő, amikor teljesen kiszorultunk a deviza-kötvénypiacokról, és azt számolgathattuk, meddig lehet így húzni. Ehhez képest jelentős a javulás. Ebben szerepet játszik az is, hogy a kormány a tavalyi költségvetési kiigazítással a stabilitás iránti elkötelezettségét igazolta a piac felé. Ráadásul most már annyira kevés IMF-lejárat van, hogy ettől könnyedén lehet végre teljesen megszabadulni. Az előtörlesztés (mint feljebb láthattuk, némiképp fals) politikai üzenetével pedig még inkább igazolni lehet az oly nagyon gyűlölt IMF feletti győzelmet.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF