Április elején még pánikhangulat uralta a piacokat Donald Trump amerikai elnök nagy vámbejelentései után. Egyetlen hónap alatt sokat változott a helyzet, az elemzők az Egyesült Államok puhább hozzáállása láttán bizakodóbbá váltak. Csodák azonban nincsenek: az amerikai gazdaságpolitika prioritásai és szűk mozgástere, illetve az összességében mégis csak emelkedő kereskedelmi akadályok miatt a szakértők arra számítanak, hogy az Egyesült Államok gazdasága a stagfláció irányába mozdul el, a kérdés csak az, hogy mennyire.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében a Magyar Telekom első negyedéves eredményeiről kérdeztük Fekete Beatrixot, a Portfolio részvénypiaci elemzőjét. A második blokkban a márciusi építőipari adatokat elemeztük, emellett kitértünk a korábban közöltnél részletesebb ipari termelési számokra is. Vendégünk volt Madár István, a Portfolio vezető makroelemzője.
Csökkent az amerikai infláció, amire az előretekintő bizalmi indexek és konjunktúra indikátorok alapján kevesen számítottak. Az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek enyhülésével a gazdaságpolitikai bizonytalanság csökkent, miközben a vártnál jobb infláció kényelmes helyzetbe hozhatja az amerikai jegybankot.
Ukrajnában jelentősen gyorsult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme áprilisban - írja az MTI.
A múlt héten nagyon kedvező hírek érkeztek a kereskedelmi háborúval kapcsolatban, az amerikai tőzsdék viszont mégsem tudtak érdemi emelkedést produkálni, pedig az elmúlt hetekben szárnyaltak. A héten számos fontos makrogazdasági adat jön, amelyek már érződhet is a kereskedelmi háború hatása. Ezen felül pedig három fontos nemzetközi esemény is várható, amelynek kimenetele nagy mozgásokat idézhet elő nem csak a tőzsdéken, de a forint piacán is.
Szerdán lezajlott a Portfolio Investment Day konferencia, ahol számos érdekes téma előkerült. Az ellátogatók megtudhatták, hogy mibe érdemes fektetni a mostani rendkívül bizonytalan gazdasági környezetben, ahogy azt is, hogy mikor lesz 30 ezer forint felett az OTP árfolyama. De volt szó állampapírokról, nyersanyagbefektetésekről, ingatlanpiacról, és a luxusiparról is. Az alábbiakban a legfontosabb gondolatok olvashatóak.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöi adása. A műsor első részében a friss ipari adatokat elemeztük, amelyek hozzájárulhattak a vártnál gyengébb első negyedéves GDP-adathoz. Vendégünk Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője volt. A második blokkban azt jártuk körül, hogy 2025 elején a magyarok tömegesen nyitottak új tartós befektetési számlákat, emellett szó volt a nyugdíj-előtakarékossági számlák helyzetéről is. Erről Süle-Sziget Bulcsút, a Portfolio pénzügyi elemzőjét kérdeztük.
Az Európai Bizottság újabb 1 milliárd eurós hitelt folyósított Ukrajnának a G7 kezdeményezés keretében – számolt be a Reuters.
Már hallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai adás első részében az orosz energiahordozókról való uniós leválási terv részleteit fogjuk elemezni, arra is kitérve, hogyan érintheti ez a magyar költségvetést, és a lakosságot. A témában vendégünk lesz Weinhardt Attila, a Portfolio energiaipari elemzője. Az adás második részében a Nagy Márton által tegnap bejelentett 2026-os költségvetési tervekről lesz szó. Vendégünk lesz Csiki Gergely, a Portfolio lapigazgatója és makroelemzője.
Az euró árfolyama kedden a 403,2-405,5-ös szintek között mozgott, a forint gyengült a közös pénzzel szemben. A dollár gyengült az euróval és a forinttal szemben is. Jelentős, 2 százalékos zuhanást produkált kedden a román lej az euróval szemben, majd a jegybanknak kellett beavatkoznia, hogy fékezze a szabadesést. A befektetők láthatóan aggódnak a román politikai fejlemények miatt, kulcsfontosságú lehet az elnökválasztás jövő vasárnapi második fordulója.
Paul Tudor Jones milliárdos befektető szerint a részvénypiacok új mélypontokat érhetnek el, még akkor is, ha Donald Trump enyhít a Kínával szembeni vámokon - számolt be a CNBC.
A kormányzat elfogadta a Költségvetési Tanács tartaléknövelésről szóló javaslatát, így a Rendkívüli Kormányzati Intézkedések előirányzatát 50 milliárd forintról 192 milliárd forintra növeli.
Egyhavi csúcsközelbe erősödött pénteken délelőtt a forint az euróval szemben 403,2-nél, de a jelek szerint nem tudott tartósan a 200 napos mozgóátlag alá jutni (403,6), mert délután fordulat következett be, és a jegyzések 404 fölé lendültek.
Érdemi javulás jöhet az elemzőket is meglepő, pocsék rossz amerikai első negyedéves GDP-adatok után az Atlanta Fed modellje szerint a második negyedévben újra bővülhet az Egyesült Államok gazdasága.
Már hallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében a szerdán publikált, a várakozásokat is alulmúló első negyedéves hazai GDP-adatról volt szó. A témában itt volt velünk Madár István a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. A második részben a MAVIR, a spanyol áramhálózati összeomlásról szóló exkluzív háttéranyagát beszéltük át Weinhardt Attilával, a Portfolio energiapiaci elemzőjével. Végül Bencze Balázzsal, a Portfolio Trader kereskedési vezetőjével az április végi tőkepiaci eseményeket és a jövő heti lehetséges irányokat tekintettük át.
A vártnál jobban csökkent az amerikai PCE infláció márciusban, miközben a fogyasztók erősek maradtak az év harmadik hónapjában. Ugyanakkor a befektetők szempontjából inkább az a fontos, hogy mi történt áprilisban és mi fog történni a következő hónapokban.
A vámok felkeltették a bűnözők figyelmét.
Az ukrán elnök jelezte, eltökélt a sikeres tárgyalások mellett.
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.