Negatívra rontotta az eddigi stabilról a hosszú és rövid futamidejű külső és hazai szlovák államadósság-kötelezettségek "A plusz/A-1" elsőrendű befektetői besorolásainak kilátását az S&P Global Ratings.
30 milliárd forinttal több lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak április közepén, mint december végén, vagyis ismét pluszba került a mérleg a márciusi kilengést követően. Ez a névértékes növekmény az eddigi 950 milliárd forintnyi kamatfizetéshez képest elenyésző, de ez nem jelenti azt, hogy a kifizetett kamatok szinte teljes egészében elhagyták volna az állampapírpiacot: úgy tűnik, ennek egy része az intézményi papírokban landolt. Az év első három és fél hónapjában kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen több mint 1260 milliárd forinttal csökkent, ennek két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP.
A mai napon a kormány átadta a 2026-os költségvetés tervezetét a Költségvetési Tanácsnak - közölte Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter.
A világ országainak államadóssága 2030-ra a globális GDP csaknem 100 százalékára nő az amerikai importvámok és a lassuló gazdasági növekedés következtében - áll a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentésében.
Az anyák élethosszig tartó szja-mentessége alaposan megterheli az államháztartást, a jegybank szakértőinek számítása szerint a költségvetési hiány csaknem 1 százalékponttal lehet magasabb, amikor már a kétgyermekes anyák is teljes körben igénybe vehetik.
Nem ért még véget a pénzeső a prémium állampapíroknál, a következő pár napban közel 100 milliárd forint landol a magyarok számláin. Ezzel pedig három PMÁP-sorozat kamata fog visszaesni az egyik esetben 19% körüli szintről 4-5% környékére, a másik két kamatfizetés pedig most más lesz, mint az eddigiek. Mutatjuk a részleteket és a tudnivalókat.
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke szerint a politikai viták rossz területre összpontosítanak a költségvetési megszorítások során, mivel ezek a kiadások csak kis részét képezik a szövetségi költségvetésnek.
A globális geopolitikai kockázatok továbbra is magasak, ami aggodalmakat vet fel azok gazdasági és pénzügyi stabilitásra gyakorolt lehetséges hatásai miatt, derült ki az IMF jelentéséből. A háborúk, szankciók és kereskedelmi korlátozások zavarokat okoznak az ellátási láncokban és a tőkepiacon, visszafogva a növekedést és megnövelve az állami kiadásokat, miközben a növekvő bizonytalanság hatására romlik a befektetői bizalom, nő a kockázatkerülés, és esnek az eszközárak.
Jön az új, 10 éves Prémium Magyar Állampapír, csökken a Bónusz Állampapír kamatprémiuma, miközben új, 5 éves terméket dob piacra az ÁKK a Fix Magyar Állampapírból. A lakossági állampapírt forgalmazókat érintő változások is jönnek egy állampapírcsere lehetőségével.
Az amerikai kötvénypiac állította meg Donald Trump amerikai elnököt a vámháború további eszkalálódásától. Azonban lehet, hogy már késő. Olyan folyamatok indulhattak el a kötvénypiacon, amit nagy kérdés, hogy vissza lehet-e fordítani a következő hónapokban, években. Ha nem, akkor annak olyan hozamemelkedés lehet a vége, amit régen látott a világ. A tőkepiaci hatások pedig beláthatatlanok.
Ray Dalio, a milliárdos hedge fund alapító figyelmeztet, hogy Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései és gazdaságpolitikája a globális recessziónál is súlyosabb következményekkel járhat, miközben a világgazdaság döntő fordulóponthoz érkezett - közölte a Cnbc. A szakember szerint a kötvénypiac összeomlása, kombinálva olyan eseményekkel, mint a belső és nemzetközi konfliktusok, még súlyosabb sokkot jelenthet a monetáris rendszer számára, mint Richard Nixon elnök 1971-es aranystandardról való lemondása és a 2008-as globális pénzügyi válság.
A költségvetési élénkítéstől való, hosszan tartó függőség Kínában eltorzította a gazdasági ösztönzőket, lakáspiaci túlkínálatot, az árak összeomlását és az államadósság növekedését idézte elő. Mivel további élénkítő intézkedések már nem jöhetnek szóba, az egyetlen fenntartható út az, ha a központi kormányzat nagyobb teret enged a helyi önkormányzatoknak és a magánszektornak.
A kormány által mondottnál lényegesen alacsonyabb GDP-növekedés a következő években, folyamatosan csökkenő folyó fizetési mérleg többlet, a tervezettnél magasabb költségvetési hiányok, 2026-tól újra emelkedő államadósság, magasabb infláció, elmaradó és hiányzó uniós források, kamatkiadásokat övező veszélyek - ezt a jövőt vetíti a magyar gazdaság elé a Standard and Poor's pénteki ítélete, melyben az adósbesoroláshoz rendelt eddigi stabil kilátást negatívra rontotta. Ezekben tulajdonképpen nincs nagy meglepetés, viszont az figyelemreméltó, hogy a nagy nemzetközi hitelminősítő elemzői milyen mértékben meg vannak arról győződve, hogy a 2026-os parlamenti választások előtti ígérgetés miatt lazább fiskális politika érkezik hazánkba. Az S&P péntek késő esti döntését értékelő anyagunkban bemutatjuk az 5 hónapon belül már a második kilátásrontás esetleges következményeit, valamint azt, hogy mi várható, ha a hitelminősítő szakértőinek várakozása (választások előtti kiköltekezés) bejön.
Azzal párhuzamosan, hogy a magyar hitelminősítés kilátását stabilról negatívra rontotta az S&P Global hitelminősítő péntek éjszaka, váratlanul felminősítette Olaszországot, BBB-ről BBB+ szintre. Mindezt amellett lépte meg a hitelminősítő, hogy az olasz kormány a minap a felére csökkentette saját gazdasági növekedési előrejelzését, és maga az intézmény növekvő GDP-arányos adósságrátát prognosztizált.
Fordult a kocka: 57 milliárd forinttal kevesebb lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak március végén névértéken, mint december végén, pedig egészen februárig sikerült tartani a pozitív trendet. A változást az hozhatta el, hogy múlt hónapban amellett, hogy több PMÁP-sorozat is alacsonyabb kamatozásra váltott, volt egy jelentős tőkelejárat is. Az év első három hónapjában kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen közel 1200 milliárd forinttal csökkent, ennek két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP.
Pénteken hirdeti ki Magyarország adósbesorolását az S&P Global Ratings. A hitelminősítő októberi és februári értékeléseiben már súlyos figyelmeztetéseket fogalmazott meg a költségvetési egyensúly, az államadósság és az uniós források elapadása miatt. Kétesélyes a mostani döntés kimenetele: a közelmúltbeli, összességében talán a vártnál megengedőbb hitelminősítői lépések azonban arra engednek következtetni, hogy Magyarország bóvlihatáron álló hitelminősítésének még a stabil kilátása sem változik, vagyis a kiszámíthatatlan nemzetközi hangulatban indokolt lehet a kivárás az S&P részéről. Ugyanakkor a péntek esti döntés mégsem izgalmak nélküli, hiszen a hitelminősítő több olyan kockázati tényezőt is megjelölt korábbi értékeléseiben, amelyek alapján egy kilátásrontás sem lenne teljesen meglepő.
A Columbia Egyetem Nobel-díjas professzorának cikke.
Mindkét cég a csütörtöki piaczárást követően teszi közzé legfrissebb számait.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Győrnél áll a forgalom.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.