Figyelmeztet a világ legnagyobb bankjának vezére: súlyos csapás érheti a gazdaságot

Portfolio
Jamie Dimon, a JPMorgan Chase (JPM) vezérigazgatója aggódik, hogy az amerikai gazdaságban megismétlődhetnek azok a problémák, amelyek az 1970-es években sújtották az országot. Akkor az infláció második körben is fellángolt, és végül csak recesszió árán sikerült letörni.

Igen, szerintem van rá esély, hogy ez újra megtörténhet

- mondta a New York-i Gazdasági Klubban kedden tartott előadásán, amelyet a Yahoo Finance szemlézett.

Abban a problémás évtizedben a gazdaságot a stagfláció - az alacsony növekedés és a magas infláció kombinációja - korlátozta, és Dimon szerint ez a veszély ismét fennáll.

Aggódom amiatt, hogy a jelenlegi helyzet jobban hasonlít a ’70-es évekhez, mint bármi korábban

– mondta. Hozzátette: vannak olyan körülmények, amelyek kifejezetten emlékeztetnek a 70-es évekre, jobban, mint bármi az elmúlt 20 évben.

A legnagyobb amerikai bank vezérigazgatója hónapok óta figyelmeztet a rugalmas amerikai gazdaságot fenyegető számos kockázatra, amelyek a piacok által vártnál ragadósabb inflációhoz és magasabb kamatlábakhoz vezethetnek, ahogyan azt a részvényeseknek írt április 8-i levelében megfogalmazta.

A Federal Reserve tisztviselői az elmúlt héten megerősítették ezt a nézetet, mivel Jerome Powell Fed-elnök és több kollégája elállt a korábbi kamatcsökkent lehetőségétől, és világossá tette, hogy a vártnál magasabb infláció miatt a kamatok valószínűleg a vártnál hosszabb ideig maradnak fenn.

Dimon április 8-i levelében azt mondta, hogy a bank felkészült a "2%-tól 8%-ig vagy még tovább" terjedő kamatlábakra - és ezt a jóslatát kedden megismételte.

A stagflációt is kezelni tudjuk

- tette hozzá.

A hónap elején a JPMorgan olyan első negyedéves eredményekről számolt be, amelyek azt mutatták, hogy a magasabb kamatlábak még az ország legnagyobb bankja számára is nagyobb kihívást jelentenek.

Annak ellenére, hogy a nyereség 6%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, ami felülmúlta az elemzői várakozásokat, a bank közölte, hogy a nettó kamatbevétel nevű kulcsfontosságú bevételi forrás a vártnál alacsonyabb lett az előző negyedévhez képest. Ez volt az első csökkenés ebben a kulcsfontosságú bevételi forrásban közel három év óta, és a bank a csökkenést a betétmarzsok csökkenésével és az alacsonyabb betétállományokkal magyarázta.

Dimon keddi beszélgetése során visszatért néhány más ismert témára is, többek között a nagy összegű kormányzati kiadásokkal és a Fed mérlegének csökkentésére irányuló erőfeszítéseivel kapcsolatos aggodalmaira, valamint a Közel-Keleten és Ukrajnában zajló háborúkra és azok potenciális zavaraira az alapvető nyersanyagpiacokon, a migrációra és a geopolitikai kapcsolatokra.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF