Szinte ingyen hitelt kaphatnak a cégek a rezsiköltség csökkentéséhez (x)

PR cikk

A mikro- és kisvállalatok rezsiköltség változása olyan költségnövekedést eredményez, ami azonnali beavatkozást igényel: óriási a kereslet minden energiamegtakarítási megoldás iránt. De miből finanszírozhatók ezek a fejlesztések?

Kis cégek tízezrei szembesültek azzal, hogy két-háromszorosára vagy akár ennél is magasabbra ugrik a havi rezsiköltségük már augusztusban vagy a következő hónapokban. Ide tartoznak azok a vállalkozások, amelyek

Utóbbi körbe sorolható cégek közül a többség eddig például egy kilowatt áramért 34-38 forintot fizetett, az új szerződési ajánlatok viszont legjobb esetben is 90-100 forintos árat tartalmaznak. Nem csoda, ha aki csak teheti, olyan beruházásokba kezd, amellyel csökkentheti energiafelhasználását.

Gyors megtérülés érhető el

Egy cég, amelyik például tavasszal kezdett bele napelemberuházásba, egy 50 kilovoltamper (kVA) csatlakozási teljesítményű kiserőművet nagyságrendileg 60 millió forintos bekerülési értékkel terveztetett meg. A fejlesztésnél akkor öt és fél éves megtérüléssel számoltak. A jelen piaci környezetben - mire a beruházás megvalósult és üzembe áll - két évre csökkent az az időszak, amennyi idő alatt a beruházásra fordított összeget a vállalkozás megtakarítja az energiaköltségen.

A fentebbi példa egy konkrét eset. Az, hogy egy adott vállalkozás milyen jellegű rezsiköltségein tud igazán spórolni, egyedi. Függ a tevékenység jellegétől, a meglévő adottságoktól, és számos egyéb sajátosságtól. Az optimális megoldás tehát nagyon sokféle lehet. Ezeknek van ugyanakkor egy közös jellemzője: szinte minden megoldásra igényelhető a Széchenyi Kártya Program Beruházási Hitel MAX-nak az energiahatékonyság javítását és technológiaváltást segítő többlettámogatott alkonstrukciója keretében támogatott hitel. (A konkrét célokat, amelyre a hitel igénybe vehető cikkünk végén tételesen felsoroljuk.)

Hitel szinte ingyen? Nem túlzás!

Tíz százalék fölötti alapkamat, 15 százaléknál kezdődő piaci vállalkozói hitelkamatok mellett nem túlzás azt állítani, hogy a Széchenyi Kártya Program Beruházási Hitel MAX-nak az energiahatékonyság javítását és technológiaváltást segítő többlettámogatott alkonstrukciója szinte ingyenes.

Az éves kamat itt ugyanis mindössze évi 0,5 százalék a teljes futamidő alatt, amely akár 10 év is lehet. Ezen túlmenően évi 2 százalék kezelési költséggel kell még költségként számolni. A felvehető maximális hitelösszeg 400 millió forint.

Összesen évi 2,5 százalék tehát az adósságteher. Ez összegszerűen annyit jelent, hogy egy 100 millió forintos hitelnél a hitel költsége (kamat és kezelési költség) a 10 év alatt összesen 13 millió forint. A hitel havi adósságszolgálata (a havonta törlesztendő összeg tőketörlesztéssel, kamattal és kezelési költséggel) 942 699 forint.

Mit kell tudni az energiahatékonyság-javítást célzó alkonstrukcióról?

Ezen a területen is csak jó híreket lehet közölni. A Széchenyi Beruházási Hitel MAX energiahatékonyság-javítását célzó alkonstrukció keretében a hitelcélok nagyon széles körét jelölték meg.

Energiahatékonyságot javító hitelcél lehet minden olyan beruházás finanszírozása, amely segíti a fenntarthatóság a zöldgazdaság vagy a körforgásos gazdaság elveinek érvényesítését. Ebbe a körbe tartozik továbbá minden olyan fejlesztés, amely révén a vállalkozás által jelenleg használt eszközök anyag-, és energiatakarékos-, illetve környezetbarát eszközökkel-, technológiákkal való kiváltását eredményezi. Emellett ilyen lehet, ha a beruházás keretében energiahatékonyabb eszközök, technológiák vásárlására, cseréje történik meg.

Nézzük mit jelent ez egészen konkrétan!

A Széchenyi Kártya Program Max üzletszabályzatban ugyanis tételesen is felsorolják azokat a hitelcélokat, amelyre a kedvezményes Széchenyi Beruházási Hitel MAX-nak az energiahatékonyság javítását és technológiaváltást segítő többlettámogatott alkonstrukciója keretében vállalkozásunk hitelt igényelhet.

Ilyen hitelcél lehet például az energia- és erőforráshátékonysági intézkedések. Úgy mint:

  • homlokzat és tetőszerkezet utólagos hőszigetelése,
  • nyílászáró korszerűsítés és csere,
  • végsőenergia-felhasználást csökkentő fejlesztések, építési beruházások,
  • gázkazán-csere kondenzációs gázkazánokra, hőszivattyúkra, valamint hűtőberendezések cseréje, korszerűsítése,
  • világításkorszerűsítés,
  • használati melegvíz ellátó rendszer hőtermelő berendezésének korszerűsítése (beleértve akár a hulladékhő hasznosítást, hőszivattyú cserét, almérőket),
  • ipari kazán cseréje,
  • villanymotorok cseréje,
  • ipari kapcsolószekrények hűtő- és fűtőberendezéseinek cseréje,
  • energiafelhasználást optimalizáló szoftverek beszerzése és alkalmazása, amelyek a beépített digitális eszközöktől gyűjtenek információt.
  • selejt termékek arányát csökkentő minőségellenőrző berendezések (szkennerek, érzékelők, stb.) beszerzése.
  • vízfelhasználás optimalizálását szolgáló berendezések beszerzése, korszerűsítése,
  • újrahasznosításhoz szükséges berendezés beszerzése, korszerűsítése, amely hulladékból állít elő alapanyagot, terméket vagy villamos-, illetve hőenergiát.
  • Víztakarékos öntözőrendszerek kiépítése, víztározók kialakítása, telepítése korszerűsítése,
  • termelőeszközök beszerzése, korszerűsítése, amelyekkel a vállalkozás energia megtakarítást ér el.

Ilyen hitelcél lehet a megújuló energiaforrások alkalmazása. Úgy mint a

  • tetőre szerelhető napelemek, napelem rendszerek telepítése,
  • napkollektoros rendszer kiépítése (beleértve a napelem parkokat is),
  • megújuló energiaforrásból megtermelt villamos- és hőenergia tárolására alkalma berendezés létesítése,
  • geotermikus energia kiépítésére és hasznosítására irányuló beruházás,
  • biogáz üzem létesítése, amely a vállalkozás napi működésében keletkező hulladékot hasznosítja.

A Széchenyi Max hitelkonstrukciók csak nagyon rövid ideig érhetőek el, így nincs idő a késlekedésre. A Bankmonitor Széchenyi MAX kalkulátora megmutatja, mennyi hitelt lehet igényelni a cég egyéni paraméterei alapján.

Szerző: Németh Teréz Katalin

(x)

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF