Kétezerrel több magyar közmunkást képez EU-s pénzből a kormány

Portfolio
Az eddigi 30-ról 31,15 milliárd forintra megemelték az "Alacsony képzettségűek és közfoglalkoztatottak képzése" című, GINOP-6.1.1-15 kódszámú uniós pályázat keretösszegét és ezzel párhuzamosan 2200 fővel több embert vonnak be a képzési programokba - derül ki a hivatalos pályázati oldalon megjelent közleményből.
A pályázat módosítása kapcsán lényeges, hogy a képzési konstrukció a munkaerő-piaci igényeknek megfelelően a digitalizált munkavégzésre felkészítő programelem megvalósítását is szolgálja. "A képzés célja a közfoglalkoztatásban állók a Felhívásban szereplő célcsoport képességeinek és készségeinek fejlesztése annak érdekében, hogy képesek legyenek a nyílt munkaerőpiac digitalizált munkaköreiben -- a foglalkoztatónál megvalósuló betanító képzést követően - dolgozni" - derül ki az anyagból.

"A programelem szükségességét indokolja, hogy 5-10 éven belül már a segédmunkásoknak is robotokkal kell majd dolgozniuk a fejlett gazdaságokban. Ehhez nem csak informatikai ismeretekkel, hanem informatikai készséggel kell rendelkezniük a munkaerőpiacra kilépő vagy jelen lévő munkavállalóknak. A képzés az alacsony iskolai végzettségűek számára a digitális kompetenciafejlesztés által biztosítja a logikus-algoritmikus gondolkodás, a problémamegoldás, a magasabb rendű gondolkodási készségek fejlesztését. A képzés eredményes elvégzését felnőttképzést kiegészítő tevékenység is támogatja" - emeli ki a módosítás.

Az is lényeges a módosításból, hogy "A kiemelt projekt keretein belül megvalósuló, a digitalizált munkavégzést támogató programelem célcsoportját kiemelten a tankötelezettségüket teljesített, a kevésbé fejlett régiók 105/2015. (IV. 23.) Korm. rendelet 2. sz. melléklete alapján, elsősorban társadalmi, gazdasági és infrastrukturális szempontból kedvezményezett településein lakóhellyel, vagy bejelentett tartózkodási hellyel rendelkező, elsősorban alacsony iskolai végzettségű, elsősorban 35. életévüket be nem töltött közfoglalkoztatott, vagy inaktív, vagy álláskereső személyek képezik."

Az aktuális támogatási kifizetési adatbázis szerint a 2015-ben kiírt pályázatra már kifizették a 30 milliárd forintnyi eddigi keretet a megvalósítónak: a Nemzeti Szakképzési és
Felnőttképzési Hivatalnak (amely a Belügyminisztérium együttműködésével valósítja meg a projektet),
feltehetően 100%-os támogatási előlegként, de a program megvalósítása során valószínűleg még nem használtak fel ennyi pénzt.

Címlapkép forrása: MTI Fotó Komka Péter
Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF