Itt az úttörő EU-pályázat a magyar kkv-knak!

MTI
Portfolio
Tegnap már előrevetítettük, ma pedig meg is jelent egy úttörőnek számító uniós pályázat társadalmi egyeztetése a hivatalos pályázati oldalon, amely egyébként arculatában teljesen megújult. Közzétették ugyanis a feltételesen visszatérítendő támogatási formát kínáló felhívás tervezetét, amely a "Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai modernizációjának támogatása" címet viseli és GINOP-1.2.10-19 a kódszáma, az észrevételeket pedig 2019. szeptember 2-ig várják a kiírók.
A felhívás tervezetének megjelenése kapcsán kiadott egy közleményt a Pénzügyminisztérium, amelyben Rákossy Balázs, a tárca európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára fel is hívja a figyelmet arra, hogy a pályázat Magyarországon elsőként elinduló finanszírozási formát, a feltételesen visszatérítendő támogatást alkalmaz, amelyhez hasonló elven működő pályázat az Európai Unióban egyedül Portugáliában érhető el.

A főbb részleteket ismertetve az államtitkár elmondta, hogy a 2 milliárd forint keretösszegű kiírás keretében a mikro-, kis- és középvállalkozások várhatóan 5 és 40 millió forint között igényelhetnek támogatást új eszközök, gépek beszerzéséhez, új technológiai rendszerek kialakításához, valamint ezekhez kapcsolódó információs technológia-fejlesztéshez.

A működési konstrukcióról előzetesen már mi is írtunk részletesen, és ez köszön vissza a kiírásban is. A konstrukció keretében a támogató által előre meghatározott eredményességi célok visszamérésével vetik össze a pályázó teljesítményét a projekt megvalósítását követő fenntartási időszakban a beadáskori állapothoz képest. Ezen eredményességmérési szempontok teljesítésének végén születik döntés a visszatérítési arány mértékéről, azaz a pályázó részleges vagy teljes felmentést kaphat az előzetesen kiutalt visszatérítendő támogatás vissza fizetése alól - ismertette Rákossy Balázs.

Az államtitkár kiemelte, hogy a tervek szerint az eredményességhez kötött visszatérítési arány miatt, a kedvezményezettek kiemelt figyelmet fordítanak majd a gazdálkodásukra jelentős hatással bíró projektek hatékony végrehajtására. A feltételesen visszatérítendő támogatási forma alkalmazásával olyan fejlesztések támogathatóak, amelyek eredményeképpen a kedvezményezettek a saját múltbeli pozíciójukhoz képest mérhető fejlődést érnek el - tette hozzá.

Hangsúlyozta: amennyiben a pályázat tapasztalatai visszaigazolják a várakozásokat, és sikereket ér el ez az új támogatási forma, akkor a jövőben várhatóak hasonló pályázati kiírások magasabb keretösszeggel is. Korábban arról is szó volt, hogy a tapasztalatok alapján majd ez a konstrukció a 2021-2027-es uniós pályázati ciklusban is nagyobb szerepet kaphat.
Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF