Magyarország ellenszavazatával, de átment az EU médiaszabadsági rendelete

Portfolio
Az Európai Unión belüli médiaszabadság és pluralizmus megerősítését célzó  európai médiaszabadságról szóló törvénynek (EMFA) zöld utat az Európai Tanács. Brüsszel szerint ez jelentős lépést jelent az újságírók és a médiaszolgáltatók védelmében az indokolatlan politikai befolyástól. A csomagot végül 26 tagállam támogatta, Magyarország az egyetlen kivétel.

A European Media Freedom Act (EMFA), amelynek célja, hogy egységes keretet hozzon létre a médiaszolgáltatások számára az EU belső piacán, olyan rendelkezéseket vezet be, amelyek védik az újságírói integritást és biztosítják a szerkesztői autonómiát. Célja, hogy ellensúlyozza a média átpolitizálódásával, a médiatulajdonlás átláthatatlanságával és az állami hirdetési alapok elosztásával kapcsolatos aggályokat – áll a Tanács közleményében.

Mint a Telex kiszúrta: 26 tagállam szavazta meg a javaslatot, egyedül a magyar kormány ellenezte azt.

Az új jogszabály központi eleme egy független európai médiaszolgáltatási testület létrehozása, amely a 2018-as audiovizuális médiaszolgáltatásokról szóló irányelv (AVMSD) alapján létrehozott szabályozói csoport helyébe lép. A nemzeti médiahatóságokból álló testület tanácsokkal látja el és segíti majd az Európai Bizottságot, elősegítve az EMFA és az AVMSD rendelkezéseinek következetes alkalmazását a tagállamokban.

Benjamin Dalle, a flamand brüsszeli ügyekért, ifjúságért, médiaügyekért és szegénységcsökkentésért felelős miniszter – elismerve a független média létfontosságú szerepét a demokratikus értékek fenntartásában – üdvözölte a csomag megszavazását, amely szerinte megerősíti az EU elkötelezettségét a médiaszabadság és a pluralizmus mellett.

A Tanács jóváhagyását követően az EMFA végleges aláírásra, az EU Hivatalos Lapjában való közzétételre és az azt követő 20 napon belüli végrehajtásra vár. .

Az európai médiaszabadságról szóló törvényt eredetileg Ursula von der Leyen bizottsági elnök javasolta az Unió helyzetéről szóló 2021. évi beszédében. A Tanács és az Európai Parlament közötti tárgyalások 2023. december 15-én konszenzusos megállapodásban csúcsosodtak ki, amely megteremtette az alapot ehhez a mérföldkőnek számító jogszabályhoz.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF