Orbán Viktor kormányfő a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" c. műsorában adott interjút, szerinte XIV. Leó "folytatója lesz annak, amit Ferenc pápa elkezdett. Nagy változásokra nem számít a kormányfő". A miniszterelnök beszélt az inflációról és az árrés-csökkentésről, a költségvetésről és az orosz energiahordozók európai betiltásának hatásáról is.
Az Európai Unió célja, hogy 2027 végére teljesen megszüntesse az orosz földgáz, kőolaj és nukleáris fűtőanyag importját. A frissen bemutatott brüsszeli terv 9 pontban határozza meg az ehhez vezető lépéseket, amelyek között szerepel az új orosz gázszerződések betiltása, a meglévők felmondása vis maior hivatkozással, valamint kötelező nemzeti leválási tervek kidolgozása. Az orosz energiahordozók kiváltását diverzifikált LNG-importtal, a megújulók felfuttatásával és regionális együttműködésekkel segítenék. Mindez azt vetíti előre, hogy Magyarország energiabeszerzési keretei a következő években jelentősen átalakulhatnak, hiszen jelenleg jelentős orosz beszerzési súlya.
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja új lendületet adott az Európai Uniónak, hogy szorosabb együttműködést alakítson ki a CPTPP nevű csendes-óceáni kereskedelmi tömbbel. Brüsszel és a 12 tagországot tömörítő blokk között egy strukturált partnerség körvonalazódik, amely a globális szabályalapú kereskedelmi rend megerősítését célozza. A kezdeményezés célja, hogy ellensúlyozza a washingtoni vámintézkedések hatásait, és elősegítse a digitális, illetve árukereskedelem mélyebb integrációját. A tárgyalások még korai szakaszban járnak, de uniós és CPTPP-s források szerint idén megindulhat egy formális párbeszéd.
Az Európai Bizottság gazdasági csodafegyvernek szánta, de versenyképességi ellenőrzéseinek minősége jelentős eltéréseket mutat a különböző jogszabályi javaslatok esetében. A cél az volt, hogy az új jogszabályok elfogadását mindig egy versenyképességi értékelés előzze meg, azonban ezek inkább plusz bürokratikus terhet hoztak csak, a vizsgálatok színvonala nem egységes, sok esetben kifejezetten rossz. Emiatt a versenyképességi elemzések átdolgozását kérik, míg konkrét szabályozásokat átírása szükséges a már végrehajtott konkrét lépéseknél – derül ki a BusinessEurope jelentéséből.
Brüsszel jelentős amerikai importnöveléssel próbálja elkerülni, hogy Donald Trump amerikai elnök újra vámháborúba taszítsa Európát. Az EU alkuja egyszerre üzenet Washingtonnak és belső egységpróba a tagállamok számára.
Az Európai Unió belátta, hogy nem képes digitális függetlenséget elérni az Egyesült Államoktól. A Brüsszel által készített tervezet együttműködést szorgalmaz, és csökkentheti a Trump-kormányzat felé fokozódó kereskedelmi feszültséget.
Kína visszavonta az európai parlamenti képviselőkkel szemben 2021-ben bevezetett szankcióit. A lépést Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke jelentette be szerdán – számolt be a Bloomberg. Az EU szerint a döntés lehetőséget teremt a hivatalos párbeszéd újraindítására. Metsola szerint a bizottságoknak félelem nélkül kell tudniuk tárgyalni kínai partnereikkel.
Az Európai Unió és számos nemzetközi szereplő aggodalmát fejezte ki Donald Trump amerikai elnök egyoldalú döntése miatt, amely lehetővé teszi amerikai vállalatoknak a nemzetközi tengerfenék ásványkincseinek kitermelését, megkerülve a folyamatban lévő nemzetközi tárgyalásokat – közölte az Euronews.
Az Európai Unió ismét napirendre vette a digitális adó bevezetését, válaszul az Egyesült Államokkal kiéleződő kereskedelmi konfliktusra és a globális technológiai cégek adóelkerülési gyakorlataira. A cél az amerikai techóriások – mint a Google, Meta és Amazon – szigorúbb európai adóztatása, különösen Donald Trump elnök globális minimumadót elutasító lépései fényében.
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország" c. műsorában adott élő interjút, a miniszterelnök Ferenc pápa örökségéről és az új pápáról, az ukránok EU-s csatlakozásáról, az orosz-ukrán háborúról és a húsvétkor fellendült hazai turizmusról beszélt.
Az Európai Bizottság radikálisan átalakíthatja a járművek műszaki vizsgáztatására, nyilvántartására és ellenőrzésére vonatkozó uniós szabályokat. A tervek szerint minden tíz évnél idősebb autóra és furgonra évente kötelező műszaki vizsga várna, a motorkerékpárokra pedig megszűnne a kivétel. Bevezetnék az ultrafinom részecskék és a nitrogén-oxid-kibocsátás mérését, valamint országos adatbázisban rögzítenék a kilométeróra-állásokat a csalások ellen. Emellett a papíralapú forgalmi és vizsgabizonyítványokat digitális változatok váltanák fel, és egyszerűsödne az adminisztráció a más tagállamban ideiglenesen tartózkodók számára.
Az Európai Bizottság történelmi lépésként összesen 700 millió euróra büntette az Apple-t és a Metát a Digitális Piacokról szóló törvény megsértése miatt. A döntés új korszakot nyit a nagy technológiai cégek uniós szabályozásában, és komoly geopolitikai következményekkel járhat. A Portfolio-nak egy diplomata azt mondta, hogy Brüsszel ezzel egyértelmű üzenetet küldött: Európában nem tűrik tovább a digitális piactorzítást.
A világ gyógyszeripari központjai közötti verseny új szakaszba lépett: európai cégvezetők az EU árpolitikájának radikális átalakítását sürgetik, hogy elkerüljék a tőkekivonást. A Novartis és a Sanofi igazgatói is azért lobbiznak, hogy drasztikusan emeljék meg az európai gyógyszerárakat.
Április 2-án Donald Trump amerikai elnök átfogó vámokat javasolt Amerika szinte valamennyi kereskedelmi partnerére, ami több mint 5 ezer milliárd dollárral apasztotta a globális tőzsdék értékét, és recessziós félelmeket gerjesztett. A fenyegető pénzügyi összeomlás miatt aztán az a döntés született, hogy a „kölcsönös” vámokat 90 napra „szüneteltetik”, de a Kínával szembeni „szemet szemért” jellegű megtorlás folytatódott, ami mindkét oldalon 100%-ot meghaladó, abszurd mértékű vámtarifákhoz vezetett. Trump „felszabadulás napi” további vámjának szüneteltetése három hónapig tartó lázas tárgyalásokhoz fog vezetni. Ha azonban a világ többi része bölcsen reagál, a károk teljes egészében az Egyesült Államokra fognak korlátozódni, akár úgy, hogy valamennyi liberalizáció is megvalósul minden más ország számára. Az Európai Unió kulcsszereplője lesz annak, hogy ez a kedvező végkifejlet lehetővé válik-e.
Az EU-ban működő szakosított befektetési cégeknél jelentősen megnőttek a bónuszok, miután három évvel ezelőtt mentesültek a blokk bónuszkorlátozási szabályai alól. Sok vezető tréder változó fizetése már meghaladja az 1 millió eurót - számolt be a Financial Times.
Jean Tirole Nobel-díjas közgazdász szerint az Európai Uniónak higgadtan, de határozottan kell válaszolnia Donald Trump új vámpolitikájára, amely szerinte gazdaságilag megalapozatlan és politikailag destabilizáló. A L’Express számára írt elemzésében Tirole a védekezés három veszélyére figyelmeztet, miközben gyakorlati válaszlépéseket és strukturális reformokat is javasol. Az EU-nak szerinte nemcsak kereskedelmi, hanem technológiai, pénzügyi és védelmi szuverenciáját is meg kell erősítenie.
A konkurensek felé is tesz egy lépést a szoftveróriás.
A kereskedelmi háború egy oldalága egyre jobban eszkalálódik.
A gleccsrek is megszenvedik.
A tagállamok rábólintottak a hatalmas fegyverkezési csomagra.
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.