Itt a vég kezdete? Riadót fújtak a tudósok az Antarktisz jege miatt

Portfolio
Az Antarktisz tengeri jege két éven belül másodszor ért el rekordalacsony szintet, igazolva, hogy az éghajlati válság most már egyértelműen befolyásolja ezt a kontinenst – számolt be a CNN.

Az elmúlt két évben először fordult elő, hogy a tengeri jég felülete 2 millió négyzetkilométer alá csökkent az Antarktiszon, amióta a műholdak 1978-ban elkezdték a megfigyelését.

Az Antarktiszt szegélyező tengeri jég február 13-án mindössze 1,91 millió négyzetkilométerre zsugorodott a Nemzeti Hó- és Jégadatközpont (NSIDC) adatai szerint, ami a tavaly február 25-én felállított 741 000 négyzetmérföldes (1,92 millió négyzetkilométeres) korábbi rekordtól is elmarad.

Még tovább zsugorodhat a jégfelület, hiszen a déli nyár legalacsonyabb szintjét még több mint egy hétig nem biztos, hogy eléri. Ted Scambos, a Colorado Boulder Egyetem glaciológusa szerint „egy nagyon meredek csökkenő trendről" beszélünk.

Az Északi-sarkvidéken a tengeri jég az éghajlatváltozás felgyorsulásával egyidejűleg meglehetősen monoton csökkenő pályán halad, vele szemben az antarktiszi tengeri jég kiterjedése fel-le ingadozik, ami megnehezíti annak kiderítését, hogy a kontinens és a környező óceánok hogy is reagálnak pontosan a globális felmelegedésre.

Címlapkép: Shutterstock

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF