Kudarcot vallott az orosz teknőstank

Portfolio
Futótűzként terjed az orosz harckocsizók körében egy újfajta megoldás, melynek lényege, hogy gigantikus fémketrecet építenek harcjárművük köré a kezelők, remélve, hogy a „külső réteg” megfogja az ukrán drónokat, páncéltörő rakétákat. Eddig nem tűnik túl hatékonynak a megoldás, ettől függetlenül nem biztos, hogy teljesen használhatatlan.

Néhány hete jelentek meg az első fotók több orosz harckocsiról, melyre kezelőik hatalmas, kisebb ház méretű és arra hasonlító fémketreceket szereltek. A megoldástól azt remélik, remélték a harckocsizók, hogy megfogja az ukrán drónokat, páncéltörő rakétákat, mivel a „külső burok” és a harckocsi páncélteste közt hatalmas hézag van. Nem egy ilyen tank fémketrece alá beraktak egy elektronikus harcászati zavaróberendezést is, kifejezetten a drónok munkájának megnehezítése végett. A megoldás kifejezetten Krasznohorivka-Marinka térségében elterjedt, az ukránok el is nevezték az orosz gépeket „teknőstanknak.”

A rendszer működőképességéről eltérő információkat hallani, de mivel már a második „teknőstankot” lőtték ki az ukránok a szektorban, jó esély van rá, hogy a koncepció még egy kis fejlesztésre szorul.

A megoldás amúgy nem teljes ostobaság: a drónról ledobott aknagránátokat szinte biztosan megfogja. A páncéltörő robbanófejjel felszerelt FPV-drónok, páncéltörő rakéták és tüzérségi lövedékek ellen viszont már jó eséllyel kevésbé hatékony. Szintén hátránya a kiegészítő-páncélzatnak, hogy jelentős plusz tömeggel terheli meg a harckocsi futóművét, csökkentve ezzel a mobilitását, illetve a torony, harckocsiágyú forgásszögét is jelentősen csökkenti.

Az oroszok egyébként gyakran emlegetik, hogy a toronyra épített "tyúkketrecet" is kiröhögte a fél világ, aztán mégis megjelentek az izraeli Merkavák tetején; nem kizárt, hogy a "teknőstank" is hasonló "sikerre" van ítélve.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF