Riadót fújt a világ egyik legzártabb rezsime: nukleáris aknamezővé válhat egy egész térség

MTI
Portfolio
Észak-Korea kifogásolta, hogy az AUKUS tagállamok további partnerországokkal folytatnának biztonsági együttműködést, és arra figyelmeztetett, hogy a lépés az ázsiai-csendes-óceáni térséget „nukleáris aknamezővé” változtatná – jelentette a KCNA észak-koreai állami hírügynökség csütörtökön.

Áprilisban a három AUKUS tagállam, Ausztrália (AU), az Egyesült Királyság (UK) és az Egyesült Államok (US) közös nyilatkozatban utaltak arra, hogy a fejlett haditechnológia területén előnyös lenne a partneri kapcsolat kiépítése Japánnal. Az AUKUS 2. pillére keretében jövőbeli partnerként fölmerült emellett még Dél-Korea, Kanada és Új-Zéland is.

Az Egyesült Államok alattomos szándéka, hogy Japánt az AUKUS nevű ellenséges hajó legénységének tagjává tegye és a Kína-ellenes nyomás frontvonalába állítsa, ezzel közelebb tolva az ázsiai-csendes-óceáni régió nukleáris aknamezejét Kínához

– jelentette ki Gang Dzsinszong észak-koreai elemző, akit a KCNA idézett.

Japán éppen ebben a hónapban erősítette meg a kapcsolatait az Egyesült Államokkal, miután a miniszterelnök egy népnapos látogatáson vett részt Amerikában. A szigetország a jövőben jóval nagyobb katonai szerepkört képzel el magának, amelynek része, hogy az eddigi egyensúlyi politikára törekvő stratégiája helyett megerősíti szövetségeit a nyugati hatalmakkal. Amennyiben Tokió valóban csatlakozna az AUKUS kezdeményezéshez, akkor azzal még egy lépést tennének Washington terveinek megvalósításához, hogy egy szövetségesi hálót építsenek ki a Távol-Keleten egyre nagyobb befolyásra szert tévő Kína ellen.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF