Véget érhet a téglahordás: forradalmasítja a jövő építkezéseit a legújabb technológia

Portfolio
Az építőiparban gyakran nehezebb meghatározni a digitalizáció jelentőségét, mint más iparágakban. Az iparág jellegzetességéből adódóan nehezebbnek tűnhet az átállás, a digitalizáció jelentősége és előnye azonban vitathatatlan. A technológia mellett nem mehetünk el szó nélkül az alapanyag- és építőanyagárak, az ellátási láncok, az infláció és a világgazdaság okozta kihívások mellett sem. Hogy mindez milyen hatással lesz a szektor jövőjére, miben van jelentősége az állami szerepvállalásnak és az uniós forrásoknak, arról az április 26-i Építőipar 2022 konferencián részletesen beszélnek majd a szakértők.

Az építőipar jövőjének egyik kulcskérdése a digitalizáció, aminek kapcsán az első lépés nem is a technológiák megismerése, hanem a saját üzletág áttekintése. Ez segíthet csak megérteni az értékláncot és választ adni arra, hogy egy vállalatnak hol érdemes elkezdeni a digitalizációt. Az alábbiakban 5 kérdéskört mutatunk be, ahol a digitalizáció javíthatja az adott projekt eredményességét.

Projektelőkészítés

Az építkezésnek ez a fázisa magában foglalja a projektben érintett felek várakozásának összehangolását, az ajánlattételtől kezdve a mérnöki tervezésen át a munka sorrendjének meghatározásáig és a projekttervezésig. Minden építkezés ezzel a szakasszal kezdődik, de ez nem feltétlenül fejeződik be az építés elindulásakor. Az ehhez szükséges technológiák közé a BIM, a virtuális valóság, vagy a mesterséges intelligencia elemei kapcsolhatók, melyek célja, hogy általánosságban hatékonyabbá tegyék a projektek megvalósítását.

Eszközök

A XX. század elején a munkaerőt kiváltó eszközök hatalmas termelékenységnövekedést eredményeztek, de a jövőben ezek automatizálása még tovább növelheti a termelékenységet az építőiparban. A kapcsolódó technológia ebben az esetben a gépi vezérlést, a robotikát, az IoT-t, vagy a kiterjesztett valóságot jelenti. Az építőipari eszközökre vonatkozó technológia jobb diagnosztikát biztosít a berendezések állapotára vonatkozóan, valamint a flotta optimalizálásán keresztül növeli a kihasználtságot és fokozza a termelékenységet.

Helyszíni szolgáltatások

A helyszíni szolgáltatások a támogatások széles körét nyújtják, melyek megkönnyítik a helyszíni építkezést. Ilyenek például a berendezések üzemanyagellátása, felmérések készítése, dokumentumellenőrzés, minőségbiztosítás, helyszíni kommunikáció, vagy változáskezelés. Ezek azok a tevékenységek, amelyek közvetlenül nem kapcsolódnak az építkezéshez, de szükségesek a projekt sikeres megvalósításához. Az ehhez kapcsolódó technológiák sorában különböző kommunikációs eszközök, drónok, digitális rajzok említhetők.

Alapanyagok

Végső soron az építkezés lényege, hogy meghatározott anyagokat a megfelelő helyen és időben elhelyezzenek. Az építési tervezés, az eszközök kiválasztása és a telepítéshez szükséges munka mind akörül forog, hogy az anyagot beszerezzék és az a helyszínen rendelkezésre álljon. A szükséges technológiák itt a digitális ellátási lánc, a blokklánc, vagy a 3D-nyomtatás.

Kétkezi munka

Nem épülhet fel projekt a kivitelező munkások szakértelme nélkül, ami azt jelenti, hogy az építkezés nagy része koordinációval és megfelelő készségekkel történő munkavégzéssel jár. A szakképzett munkaerő rendelkezésre állása az egyik legfontosabb kérdés az építőipar termelékenysége szempontjából. Ebben a kérdésben a különböző terepi munkákat támogató technológiák és a robotika jelennek meg.

Építőipar 2022
Április 26-án kerül sor az Építőipar 2022 konferencia megrendezésére, ahol a szakma képviselői mondják el az ágazat jövőjével kapcsolatos várakozásaikat. Részletekért kattints!

Mi várható a konferencián?

2022-ben negyedik alkalommal rendezzük meg a hazai építőipar legfontosabb szakmai szereplői számára létrehozott exkluzív eseményünket, az „Építőipar 2022” konferenciát. Az elmúlt évek sikerei és növekedése után 2022 tavaszán egy, az új világhoz igazodó hibrid (offline+online) formátumban, egész napos élő szakmai programmal, még több aktuális témával, még több előadóval készülünk. A szakmai program mellett azonban továbbra is fontos hangsúlyt kapnak az elmaradhatatlan kapcsolatépítési lehetőségek, illetve idén is díjazzuk a hazai építőipar kiemelt teljesítményt nyújtó szereplőjét!

Az építőipar profi szereplőinek hatékonyságát és jövedelmezőségét nem csupán az elvállalt, megfelelő minőségben és határidőre kivitelezett projektek határozzák meg, hanem rengeteg olyan tényező, ami a gazdaság, az innováció, vagy a szabályozási környezet egyéb területeiről fejtenek ki hatást. Az uniós források elérhetősége és elosztásának módja, az állami fejlesztések, a cégek kapacitása és hatékonysága, az iparág finanszírozása, a munkaerőproblémák, az alapanyagok ára és elérhetősége, a digitalizációban és innovációban rejlő lehetőségek és kihívások, a tervezés folyamatai mind-mind olyan kérdések, amik túlmutatnak az építőipari szakma örök témáin és hatáskörein, és komplex látásmódot és új típusú megközelítést és megoldásokat igényelnek. 

Olyan égető témák és kérdések kerülnek terítékre, mint az alapanyag- és építőanyagárak, az ellátási láncok, az infláció és a világgazdaság okozta kihívások, az állam szerepvállalása és az uniós források a szektor jövője szempontjából. Továbbá a mindig aktuális munkaerőhiány, az egyre nagyobb szerepet játszó klímacélok, körforgásos gazdaság, innováció, digitalizáció és robotizáció, a szektor belső és külső finanszírozási lehetőségei, a piacot nyomás alatt tartó határidők és árfolyamkockázat, a szektor finanszírozhatósága és fehéredése, méretgazdaságosság és gépesítettség, a szakma képzett utánpótlásának hiánya, az ingatlanpiacot felforgató új világrend, és minden, ami kivitelezői, szabályozói, fejlesztői, tervezői, üzemeltetői, ellenőrzői, oktatási, finanszírozói, jogi oldalról lényeges a hazai építőipar jövője számára.  

Képeken a tavalyi eseményünk

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF