A katások és kivások is kérhetnek már EU-s pénzt

Portfolio
Számos ponton könnyített, illetve egyszerűsített az uniós hitel- és kombinált hitelprogramok finanszírozási szabályrendszerén a kormány és ennek tartalmáról kiadott egy értelmező közleményt is az ilyen programokat összefogó Magyar Fejlesztési Bank.
Amint tegnap megírtuk: a közeli brüsszeli alku miatt jelentős folyósítások várhatók az Európai Bizottságtól és erre készülve a kormány augusztus 8-i hatállyal jelentősen kedvezőbbé tette a szállítói előleg folyósítás szabályait, illetve több egyéb területen is a pályázóknak egyértelműen kedvező változásokról döntött. Ezeket fejtette ki külön közleményben az MFB, amelynek lényege:
  • Már az egyszerűsített (például kata vagy kiva szerinti) adózású vállalkozások is igényelhetnek kedvező hitelt a Magyar Fejlesztési Banktól.
  • Az igénylés feltételeit egyszerűsítik, így bővítik pénzügyi termékek kedvezményezetti körét
  • A módosításoknak köszönhetően az alanyi vagy tárgyi áfamentes vállalkozásoknál a fedezetértékelés alapja immár a beruházás tárgyát képező ingóság bruttó értéke.
  • A jövőben az eszközbeszerzésre felvett kölcsön - 150 millió forintos hitelösszegig - teljes egészében kifizethető a szállítónak, amennyiben a partner megfelel az előírásoknak. Ilyen elvárás például, hogy a szállító saját tőkéje az utolsó lezárt üzleti évében nem volt kisebb a jegyzett tőkéjénél és az elmúlt két évben veszteséges sem volt.
  • Sokak számára fontos lehetőség az ún. 'soft' költségek megelőlegezésének bevezetése. Az intézkedés révén a hitelösszegből finanszírozható a fejlesztéshez, beruházáshoz kapcsolódó kiegészítő tevékenység kiadásainak 50 százaléka 150 millió Ft hitelösszegig, illetve 25 százaléka a 150 millió Ft feletti hitelügyleteknél - az utóbbi esetben legfeljebb 250 millió Ft a kifizethető soft költségek előlegének összege.
  • A beruházások utófinanszírozásának lehetősége az eddigi 50 százalékról 100%-ra növelik a jogszabályok, illetve a támogatási előírások betartásával.
Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF