Nagy István: a klímaváltozás miatt sem szabad csökkenteni az agrárügyi EU-forrásokat

MTI
A gazdák új agrotechnikai eljárások alkalmazásával, erdőtelepítésekkel hozzá tudnak járulni az éghajlati változások hatásainak mérsékléséhez, ehhez viszont nélkülözhetetlen az európai uniós Közös Agrárpolitika (KAP) forrásainak legalább a jelenlegi szinten tartása a 2020 utáni időszakban is - erről beszélt Nagy István agrárminiszter kedden Helsinkiben, az uniós mezőgazdasági miniszterek találkozóján.

Az Agrárminisztérium (AM) közleményben tájékoztatta az MTI-t az ülésről, amelyen egyebek között a mezőgazdaság és a gazdálkodók klímapolitikában betöltött szerepéről egyeztettek. A miniszterek egyetértettek abban, hogy a talajok szénmegkötő-képességének javítása és ezzel összefüggésben az erdőtelepítés kiemelten fontos a fenntartható mezőgazdasági termelés megvalósításához.Nagy István hangsúlyozta, hogy közös érdek a talajok minőségének megóvása, amelyhez elengedhetetlen a gazdálkodók fokozottabb bevonása és ösztönzése. Rámutatott: az éghajlatváltozás negatív hatásainak kivédésében kiemelt szerepe van az erdőknek is. Beszámolt arról, hogy a magyar kormány elkötelezett szándéka, hogy az ország erdősültségét 22 százalékról 27 százalékra emelje. Ezt a célt szolgálhatja majd az országos fásítási program, amelyhez kapcsolódóan az agrártárca az idén a duplájára emelte az erdőtelepítéshez igényelhető jövedelempótló támogatások összegét, illetve megnövelte a támogatások igénybevételének időtartamát.

Hangsúlyozta: a KAP-nak is megfelelő ösztönzőket kell nyújtania a gazdák számára. A tárcavezető szerint a megfelelő támogatási eszközök nem lehetnek hatékonyak megfelelő nagyságú uniós források nélkül.

Nem lehet többet kérni a gazdáktól úgy, hogy közben az Európai Unióban csökkentenék a támogatásokat

- emelte ki.A találkozó alkalmával az uniós miniszterek fákat ültettek a dél-finnországi Nuuksio Nemzeti Parkban, és meglátogatták a Haltia elnevezésű természetvédelmi bemutató központot is - írta az AM.

Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF