Donald Trump amerikai elnök hamarosan új jelzőt aggathat az Európából importált borokra, miután egy új kutatás szerint azok széles körben szennyezettek olyan vegyi anyagokkal, amik 40 évvel ezelőtt még nem is léteztek. A mesterségesen előállított permetanyagok mennyisége még nagyobbat ugrott az előző 15 évben és gyakorlatilag már nem kapható olyan bor, ami mentes lenne az úgynevezett "örök vegyületektől."
Magyarországon nemcsak az ingatlanok, hanem a termőföldek ára is rekordokat dönt, így a vásárláshoz évről évre mélyebbre kell a zsebbe nyúlni. 2023-ban például a mező- és erdőgazdasági területek ára átlagosan 7,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a szántók hektáronkénti átlagára pedig 2,3 millió forintot tett ki. A drámai áremelkedés már csak azért is érdekes fejlemény, mert a szigorú földvásárlási szabályok alapján a potenciális vevői kör épp hogy lecsökkent, ami alapján a földárak csökkenésére lehetett számítani. Hogy mik a magyar mezőgazdasági ingatlanpiac aktuális trendjei, arról beszél az Alapvetés podcast új műsorában Futó Péter, a Portfolio ingatlanpiaci elemzője.
A magyar műtrágyagyártó Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa, Bige László elutasította, hogy tárgyi eszközöket ajánljon fel fedezetként a hitelezőkkel folytatott tárgyalások során, mindezt a májusban lejáró kötvények átütemezése érdekében.
Noha az ökogazdálkodás továbbra is csak a teljes élelmiszerforgalom töredékét adja, az ilyen termelésbe bevont területek aránya látványosan nő hazánkban, nem utolsósorban az ösztönző támogatások miatt. Az igazi szintlépést azonban az jelentené, ha a bioalapanyagok a közétkeztetésbe is utat találnának, amire most jobbak az esélyek, mint valaha. Az ökológiai gazdálkodás témakörét részletesen járja körül a Portfolio Agrofuture 2025 konferencia.
Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Békés vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van - írja a hatóság.
A Sole-Mizo Zrt. négy magyarországi gyárában évente 400 millió liter tejet dolgoz fel 1200 munkatárs közreműködésével, és már hat termékük viseli a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, amely szigorú minőségellenőrzési folyamatot követel meg. A vállalat háromféle UHT tejjel, kétféle trappista sajttal és egy félzsíros rögös túróval nyerte el a tanúsítványt, és további termékekre is szeretnék kiterjeszteni a minősítést. A védjegy nemcsak a fogyasztók bizalmát erősíti, de a gyártók számára is előnyös, hiszen bizonyítja a kiemelkedő minőséget.
Vidéki nagyvárosaink kiemelkedő jelentőséggel bírnak az ország gazdasági életében, az egyes régiók innovációs és üzleti központjaiként működnek. Különösen igaz ez Debrecenre, amely az elmúlt években az ország egyik legdinamikusabban fejlődő gazdasági és ipari csomópontjává vált. A Portfolio részben ezekre a folyamatokra reagálva rendezi meg június 4-én a hajdúsági megyeszékhelyen, a Hotel Divinusban rendezi meg a Kelet-magyarországi Gazdasági Fórumot, amely átfogó képet nyújt a régió gazdasági helyzetéről és jövőbeli kilátásairól.
Lényeges változásokat vezetett be az agrárminiszter legújabb rendelete a tejtermékek elnevezésére vonatkozóan. Egyrészt tisztázzák, hogy milyen feltételek mellett lehet egy terméket „tejként” megnevezni, másrészt szigorodtak a szabályok a kecskesajtok esetében.
A kormány döntése értelmében 2025-ben a mezőgazdasági termelők mentesülnek a mezőgazdasági vízszolgáltatási díjfizetési kötelezettség alól - derül ki az éjjel megjelent közlönyből.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása - írja a Nébih.
Órákon belül felszámolják a ragadós száj- és körömfájásvírussal fertőzött rábapordányi állattartó telepet - jelentette be Nagy István agrárminiszter szombati sajtótájékoztatóján, Budapesten. Hozzátette: a vírus megállításához minden állattartó fegyelmezett együttműködésére van szükség.
A húsvéti időszakban számos, az ünnephez kapcsolódó élelmiszer ára emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, bár voltak kivételek. Az idei összevetést nehezíti, viszont a húsvéti menü tudatos tervezését segíti, hogy 30 alapvető élelmiszert érint az árrésstop. A KSH és az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) adatait vetettük össze termékkategóriánként.
Nagy István agrárminiszter tett közzé bejegyzést a Facebookon, amelyben elmondta, hogy elkezdték felszámolni a rábapordányi állattartó telep haszonállatait.
A Nébih (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) jelentése szerint a laboratóriumi vizsgálatok madárinfluenza vírus jelenlétét mutatták ki Hajdú-Bihar vármegyében.
Nagy István agrárminiszter megerősítette, hogy újabb Győr-Moson-Sopron megyei marhatartó telepen igazolták a száj- és körömfájás járványt, ezúttal Rábapordányban.
Az InfoRádió értesülése szerint újabb Győr-Moson-Sopron vármegyei állattartó telepen jelenhetett meg a ragadós száj- és körömfájás vírusa. Rábapordány polgármestere, Visy László arról tájékoztatott, hogy egy helyi tehenészetben a betegség tüneteit észlelték egy állaton. A vérmintát Budapestre szállították, most vizsgálják.
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Szerinte Magyarország az egyik fény az egész világon.
Lehet, hogy erről beszélt az amerikai elnök a napokban.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.