Több tízezer mélyszegénységben élő lakhatásán segítettek EU-támogatással

MTI
Portfolio
Az elmúlt években több tízezer mélyszegénységben, és szegregátumokban élő magyarnak segítettek különféle uniós hátterű programokban jobb lakhatási körülményeket elérni és ennek keretében a napokban adtak át egy újabb projektet Kislétán. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei községben öt szociális bérlakást és szolgáltató épületeket alakítottak ki a település szegregált területén élő családok számára. A több mint 196 millió forint értékű forrást az önkormányzat az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program pályázati kiírásán nyerte el.

A program keretei

Az ünnepélyes átadáson Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta, a mostani fejlesztések alapját a romákat célzó komplex telepprogramok jelentették; 2012 és 2016 között 55 település 66 szegregátumában több mint 8 milliárd forint uniós forrásból és hazai támogatásból valósultak meg a mélyszegénységben élő családokat segítő beruházások.

Ebben az időszakban nyolc településen lakhatási beruházás is elindult, ennek segítségével 112 lakás épült vagy újult meg, így csaknem ötszáz embernek javultak a lakhatási körülményei - emlékeztetett az államtitkár. Hozzátette,

a 2014 és 2020 közötti uniós programozási időszakban mintegy kétszáz szegregátumban folytatódott a program, amivel több mint 30 ezer embert értek el.

Vitályos Eszter kifejtette: az akkori projektekben különböző foglalkoztatási, közösségi, oktatási, egészségügyi, közösségi lakhatási elemek és a szolgáltatásokhoz történő hozzáférés javítása szerepelt, a kormány pedig a képzés, a közösségépítés és a munkába állás támogatása mellett kiemelt figyelmet fordított a családok tudatos és felelős életvitelének segítésre, az egészségtudatosság fejlesztésére, illetve a különböző szűrőprogramokra is.

A kislétai projekt

A kislétai fejlesztés keretében öt új szociális bérlakást építtetett a tulajdonos önkormányzat, ezekbe nyilvános pályáztatás után - a képviselő-testület döntése alapján - öt, a falu szegregátumában élő család költözhet be meghatározott időszakra.

Pénzes Sándor Károly polgármester elmondta, a csaknem nyolcvan négyzetméteres, háromszobás bérlakások teljesen bútorozottak és kártyás villamos fogyasztásmérőkkel szerelték fel őket. A Csillag szolgáltatóházban irodát, közösségi tereket és vizesblokkokat alakítottak ki, a közvetlenül a szegregátumban felépült Csillag szolgáltató pontban a szolgáltatásokhoz történő hozzáférés biztosítása, illetve javítása a cél. Mindkét épületben egyéni és csoportos fejlesztések megvalósításához alkalmas helyiségeket, mosási-, tisztálkodási lehetőséget, illetve szociális szakembert biztosítanak a település minden lakosa számára.

Sztojka Attila, a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság főigazgatója arról beszélt, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye húsz településén eddig több milliárd forintot fordítottak a komplex telepprogramokra. Simon Miklós, a térség országgyűlési képviselője köszöntőjében hangsúlyozta, 2010 óta 80-100 milliárd forint értékű fejlesztés valósult meg a nyírbátori választókerület településein.

Címlapkép forrása: MTI/Sóki Tamás

Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF