Antibiotikum: előnyök és súlyos kockázatok

Portfolio
Az emberek többsége természetesnek veszi, hogy az antibiotikumok bármikor rendelkezésükre állnak, amikor csak szükségesnek látják. Ez azonban hamarosan a múlté lehet. Minden egyes helytelenül felhasznált antibiotikum adaggal erősebb lesz az a néhány baktérium, amelyik már ellenállóvá vált az adott szerrel szemben - figyelmeztetnek a szakértők.

Az indokolatlan, helytelen és túlzott antibiotikum használat miatt az elmúlt években az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok jelentek meg. Ez az egyik legnagyobb közegészségügyi kockázat a világon és ezen belül Európában is. Ez a gyógyszercsoport ráadásul nem csak az emberek gyógyítását, hanem az állategészségügyet is érinti.

Életmentő csodaszer

Több mint 70 éves tapasztalat gyűlt már össze a baktériumok okozta súlyos fertőzések gyógyítására kifejlesztett antibiotikumokkal kapcsolatban. A brit Alexander Flemig 1928-ban fedezte fel a penicillint, gyógyszerként 1942-ben alkalmazták először, de egészen a II. világháború végéig, 1945-ig csak a szövetségesek hadserege használhatta. A háború után széles körben megkezdődhetett az antibiotikumok kutatása, újabb hatóanyagok és gyógyszerek felfedezése.

Az antibiotikum akkoriban valóban csodát tett, a probléma az, hogy könnyen lehet visszaélni vele

- hangsúlyozza Ludwig Endre professzor, infektológus, a fertőző betegségek szakorvosa. Nem az emberi sejtekre hat, hanem a szervezetben élő baktériumra illetve betegséget okozó baktériumokra. A fölöslegesen alkalmazott antibiotikum azért veszélyes, mert a túlzott használat miatt a baktériumok képessé válnak arra, hogy rezisztens kórokozóvá alakuljanak, ezért ellenük újabb, nagyobb hatású antibiotikumot kellene kifejleszteni. A folyamat - ha nem sikerül megállítani - oda vezethet, hogy a jövőben a legáltalánosabb fertőző megbetegedésekre sem lesz hatékony gyógyszer.

Veszélyes ellenállók

Fontos megjegyezni: csak a kórokozó lehet rezisztens, az ember, a beteg nem lehet rezisztens.

A baktérium is csak élni, sőt túlélni akar

- mondja a professzor. "Képes alkalmazkodni a változó körülményekhez, ennek egyik bevált stratégiája a gyors szaporodás: 1 baktériumból 24 óra alatt 17 millió lesz. Hihetetlen tapasztalattal rendelkeznek a túlélésre, számukra az antibiotikum is egy olyan kihívás, amit túl kell élni, és az így szerzett tapasztalatokat hasznosítva, a kromoszómákban rögzített információ alapján gyorsan tudnak ellenállóvá válni. A baktériumok adaptációs képessége lényegesen jobb, mint a komplikáltabb szervezeteké" - teszi hozzá.

Az igazi probléma az, hogy nem lehet lépést tartani ezzel a gyors adaptációs képességgel. Most látjuk azt, hogy amíg úgy gondoltuk, hogy elég antibiotikum áll a rendelkezésünkre, kevés figyelmet kapott a rezisztencia veszélye. Ma már igazi problémát jelenthetnek a multidrog-rezisztens baktériumok, mert nincs ellenük kellően hatékony gyógyszer.

Fertőzések megelőzése

Hogyan lehet megakadályozni a kórokozók terjedését? Elsősorban a higiénia fokozott betartásával, nem lehet elégszer hangsúlyozni a kézmosás fontosságát: miután hazaérünk, azonnal, szappannal, alaposan mossunk kezet. Ugyanígy étkezés előtt, valamint toalett-használat után nem szabad elmulasztani a szappanos kézmosást.

Ne adjunk fölöslegesen antibiotikumot, a beteg soha ne vegyen be egy korábbi kezelésből visszamaradt gyógyszert, és mindenképpen biztosítani kell a higiénés rendszabályok betartását

- tanácsolja Ludwig professzor. "Külön figyelmet érdemelnek az infekcióra (fertőzésre) hajlamos emberek: a dohányos, az alkoholista, a rosszul táplált egyén, a rosszul beállított cukorbeteg. A megelőzést támogatja a megfelelő összetételű, változatos táplálkozás, amely tartalmazza a szükséges tápanyagokat, vitaminokat, közöttük D-vitamint is. Az idős populáció súlyosan alultáplált, gyorsan leromlik, esetükben fontos lehet a vitaminpótlás. Minden életkorban óriási szerepe van a mozgásnak az egészség megőrzésében, télen is, hiszen a hideg ellen tudunk védekezni".

Fontos a helyes használat Az antibiotikumok csak a baktériumok okozta fertőzések ellen hatásosak, de a vírusos megbetegedések, például a közönséges megfázás vagy az influenza gyógyulását nem segítik. Enyhe bakteriális fertőzések, például orrmelléküreg-gyulladás, torokfájás, légcsőhurut, fülfájás esetén is gyakran szükségtelen a szedésük, mivel az ember immunrendszere legtöbbször képes ezeket legyőzni. Tanácsok: Antibiotikumot csak orvos írhat fel, vizsgálat alapján, adott fertőzés kezelésére. A felírt gyógyszert az orvos utasítása szerint, meghatározott adagban, az előírt ideig kell szedni. Ne szabad abbahagyni a felírt antibiotikum szedését idő előtt, akkor sem, ha már jobban érzi magát a beteg, a teljes gyógyuláshoz szükség van az orvosa által meghatározott mennyiség beszedésére. Az esetlegesen megmaradt gyógyszert soha nem szabad átadni másnak és csak újabb orvosi utasításra lehet ismételten szedni.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF