Vita a lefoglalt orosz vagyon kamatairól: a bankok Oroszország megtorlásától félnek

Portfolio
Egyes nyugati bankok lobbiznak azért, hogy a befagyasztott orosz eszközökön szerzett több milliárd eurós kamatbevételeket és más jövedelmeket ne osszák újra az uniós elképzelések szerint (90%-ban fegyvert vásárolnának belőle Ukrajnának), ugyanis attól tartanak, hogy az utalások végrehajtása költséges pereskedéshez vezethet Oroszországgal – számolt be a Reuters.

Az Európai Unió vezetői szerint a legfoglalt orosz vagyonok hivatalos tulajdonosa továbbra is Oroszország maradna, a vagyonon szerzett bevételeket azonban néhány hónapon belül fel lehetne használni Ukrajna támogatására.

Egyes bankok azonban attól tartanak, hogy Oroszország később felelősségre vonhatja őket, ha részt vesznek az Ukrajnába irányuló pénzátutalásokban, és attól is, hogy az uniós terv kiterjedhet a szankciókkal sújtott személyek és vállalatok számláin lévő eszközökre is, bár ilyen kiterjesztést az EU még nem vetett fel.

A hírügynökség forrásai azt állították, a bankok megosztják aggodalmaikat a brit és az euróövezet döntéshozóival is, emellett felhívták a figyelmet az oroszellenes szankciók esetleges enyhítése vagy feloldása esetén várható perekre.

Oroszország szerint a vagyonának és annak kamatainak az elvételére tett bármilyen kísérlet "banditizmus", amely évtizedes jogi eljárást fog eredményezni minden érintett ellen. Moszkva többször is kijelentette, hogy megtorlást fog alkalmazni, ha vagyonát vagy jövedelmét kisajátítják.

Az Euroclear 190 milliárd eurónak megfelelő összegű orosz központi banki értékpapírt és készpénzt tart nyilván. A nyugati bankok szintén több milliárd euró, font és dollár értékű eszközöket tartanak nyilván a szankciókkal sújtott vállalatok és magánszemélyek tulajdonában. A belgiumi székhelyű központi értéktár, amely a világ legnagyobb bankjainak egy részét tudja részvényesei között, a peres ügyekre készülve ideiglenesen megtarthatja a befagyott orosz eszközök nyereségének a 10%-át.

Több mint 3,5 millió orosznak van befagyasztott vagyona külföldön, összesen mintegy 1,5 billió rubel  értékben - mondta Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter tavaly.

Az EU terve szerint a lefoglalt pénz mintegy 90%-át Ukrajnának szánt fegyverek vásárlására fordítanák, a fennmaradó összeget helyreállításra és újjáépítésre.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF