Putyin új történelemtankönyve szerint az 1956-os forradalomban a nyugati titkosszolgálatok által támogatott fasiszták harcoltak

Portfolio
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök megbízására új orosz történelemtankönyv készült, melyben neonáci államként írják le Ukrajnát. A G7 portálhoz eljutott az új 11-ikes tankönyv, amelyben az 1956-os magyar forradalomról is írnak, fasisztának nevezve a felkelőket.

1956-ban lázadó radikálisok, a fasiszta Magyarország volt katonái fogtak fegyvert, rengeteg gyilkosságot követtek el, még a sorkatonák is brutális mészárlások áldozatai lettek

– írja a G7 az új orosz történelemtankönyvnek az 1956-os magyar forradalomról szóló részéről.

Magyarországot illetően a leghangsúlyosabb éppen a Szovjetunió ellen vívott forradalom tárgyalása, két bekezdésben írnak róla, és a ledöntött Sztálin-szobor fotójával illusztrálják.

Sztálin személyi kultuszának kritikáját számos kelet-európai országban felhasználták a szovjetellenes erők. (…) A magyar válságot a nyugati titkosszolgálatok és az általuk támogatott belső ellenzék akciói katalizálták. A Szovjetunió csapatokat vezényelt Magyarországra, és segített a magyar hatóságoknak a tiltakozás elfojtásában

– olvasható a tankönyvben.

Ez lényegében az 1956-os forradalomnak a Szovjetunióban és a kádári Magyarországon is tanított értelmezése. Az 1968-as „prágai tavasszal” kapcsolatban is azt írják, hogy a szovjet csapatok hozták el a békét.

A tankönyv dicséri a véreskezű diktátor, Joszif Sztálin uralmát; a szibériai Gulágról, ahol ártatlanok milliói haltak meg, azt írja, hogy oda az egykori megszállók kollaboránsait zárták.

A szovjet csatlósállamok megteremtéséről azt írja a tankönyv, hogy a szovjetbarát erők győzelme ezekben az országokban a Moszkvától kapott anyagi segítségnek és a Szovjetunió nemzetközi presztízsének volt köszönhető, amit a náci Németország legyőzése hozott el. A „kékcédulás” választásokról, az elhurcolásokról és más eseményekről a tankönyv nem ejt szót.

Putyin tankönyve a gorbacsovi reformokat elhamarkodott reformoknak nevezi,

a szatellitállamok – köztük Magyarország – elengedését pedig óriási hibának tartja.

A tankönyv hosszan taglalja az ukrajnai „különleges katonai műveletet”, a négy ukrán megye Oroszország általi törvénytelen annektálását pedig úgy írja le, mint régi orosz földek visszatérését az Oroszországi Föderációhoz.

Az új 11-ikes orosz történelemtankönyvet Vlagyimir Megyinszkij, Putyin tanácsadója írta.

Címlapkép forrása: © Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF