Filmbe illő kommandós akcióval fitogtatta az erejét a világ legnépesebb állama: a nagy riválisnak küldtek üzenetet

Portfolio
2023 decemberében a partjaitól több ezer kilométerre hajtott végre kommandós akciót az indiai haditengerészt. Ez volt az alakulat első légi úton végrehajtott éles bevetése a nyílt tengeren. A manőver egyben üzenetet is küldött Újdelhi riválisainak arról, hogy ki az Indiai-óceán valódi katonai ura – számolt be az EurasianTimes.

A kínai haditengerészet az elmúlt években jelentős fejlesztéseket hajtott végre, ennek ellenére még mindig az jelenti Peking számára az elsőszámú kihívást, hogy a flotta ki tudjon törni a Dél-kínai-tengernél távolabbi vizekre. Kína egyik legfontosabb globális ambíciója, hogy jelentős befolyást tudjon szerezni az indo-csendes-óceáni térségben. Különösen az Indiai-óceán esetében ez a törekvés viszont összeütközik India céljaival, akik egyértelműen a térség első számú katonai hatalmának szerepére törnek. Az elmúlt években a feszültség növekedett, amikor kínai „kutatóhajók” jelentek meg a régióban, amelyek a feltételezések szerint kettős felhasználású információkat gyűjtenek. Hasonló eszközökből India mindössze néggyel rendelkezik, Peking viszont 60 felettivel.

Úgy tűnt, hogy a keleti nagyhatalom lassan felülkerekedhet az indiai haditengerészeten.

2023. december 13-án viszont látványos akciót hajtott végre a hindu nagyhatalom flottája az indiai partoktól mintegy 1400 mérföldre, erről csak most jelentettek meg részleteket. Az MV Ruen nevű kereskedelmi hajót szomáliai kalózok térítették el és további hajókat terveztek elfoglalni ennek segítségével. Az indiai haditengerészet hajója, az INS Kolkata viszont megállította őket. Az akció következő lépéseként a hajófoglalók tüzet nyitottak az indiai tengerészet tagjaira, valamint egy, a rombolóról indított drónt is lelőttek. Ez a lépés vezetett ahhoz, hogy végül a beavatkozás mellett határozta el magát az indiai haderő.

A INS Subhadra járőrhajó, a P-8I tengeri járőrgép és egy nagy magasságú, hosszú hatótávolságú drón csatlakozott a misszióhoz, míg az Indian Air Force (IAF) C-17-es Indiából szállt fel az ország elit tengerészgyalogos kommandósaival. A gép 10 órán át repült, majd két csónakot dobtak le a nyíltvízre. Következőnek a katonák hajtottak végre ejtőernyős ugrást. Ez a művelet mindig nagy szakértelmet és tervezést igényel, különösen hasonló körülmények között.

A következő lépésben a kommandósok elfoglalták az MV Ruent, és lefegyverezték az azon tartózkodó 35 kalózt, valamint sikeresen kiszabadították a 17 fős, túszként tartott legénységet.

A művelettel Újdelhi erős jelzést küldött Peking felé. Egyrészt azt, hogy az indiai haditengerészet képes több ezer kilométerre az ország partjaitól is bonyolult és sikeres akciókat végrehajtani, másrészt, hogy India erősen figyeli a fennhatóságának tartott tengeri vizeket, és ha szükséges, akkor cselekszenek is annak érdekében. A hadművelet világszerte komoly elismerést váltott ki, különösen a Kínával feszült kapcsolatot ápoló országokban keltett nagyobb visszhangot az akció.

Címlapkép forrása: Anshuman Poyrekar/Hindustan Times via Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF