Április 1-én hirtelen felvonult Kína a hadseregével a vitatott hovatartozású Tajvan körül. A Taiwan News megkérdezett szakértőket az esettel kapcsolatban, akik szerint viszont ezzel a húzással valójában nem a szigetnek akartak jelezni, hanem egészen a Fehér Háznak szólt az üzenet.
A japán Kyodo News számolt be arról, hogy a tokiói kormányban egyre nagyobb az aggodalom Kína növekvő katonai tevékenysége miatt a vitatott Szenkaku-szigeteknél.
Kína katonai erőket vezényelt ki az Egyesült Államokkal szemben a vitatott vizekre: kihúzta a gyufát a Washington a hadgyakorlatával.
Bemutatta legújabb katonai taktikáját a Fülöp-szigetek haditengerészete, amelytől azt várják, hogy sikerül elrettenteni Kínát a Dél-kínai-tengeren feszültséget okozó, vitatott területekről – számolt be a South China Morning Post.
A Fülöp-szigetek bejelentette, hogy meg kívánja vásárolni az Egyesült Államok Typhon rakétarendszerét. A döntés feszültséget keltett a térségben, különösen Kínában, amely „fegyverkezési verseny” kialakulására figyelmeztetett az ázsiai csendes-óceáni régióban - jelentette az Al Jazeera.
A Fülöp-szigetek elnöke, ifjabb Ferdinand Marcos aggodalmát fejezte ki egy orosz tengeralattjáró jelenléte miatt, amelyet a Dél-kínai-tenger Fülöp-szigetekhez tartozó részén észleltek – írja a Reuters.
Az indonéz kormány kénytelen volt tisztázni álláspontját a Dél-kínai-tengerrel kapcsolatban, miután egy Kínával kötött tengerfejlesztési megállapodás félreértésekre adott okot. A megállapodás látszólag elismerte Peking „kilenc vonallal” kapcsolatos követelését, ami ellentmond a körülbelül 275 milliós lakosságú Indonézia korábbi álláspontjának - írja a The Diplomat.
Romeo Brawner Jnr., Fülöp-szigetek hadseregének tábornoka szerint Pekingnek jóvátételt kellene fizetnie, mivel korábban jelentős károkat okozott több incidens alkalmával a Dél-kínai-tengeren – számolt be a South China Morning Post.
Kína és az Egyesült Államok egyre élesebb versenyben van egymással a Távol-Keleten, ez a rivalizálás pedig a globális hegemón szerepéért vívott harcra is hatással van. Peking most egy újabb villantással prezentálta erejét.
Október 14-én a kínai haderő felsorakozott Tajvan szigete körül, az eset pedig újra felelevenítette egy kiterjedt távol-keleti háború rémképét. Amennyiben valóban katonai összecsapásokra kerülne sor, kiemelkedő szerepet kapna a hadiflotta, és vélhetően az amerikai hajókkal is farkasszemet nézne a kínai had. A képességek összehasonlításánál gyakran a seregek meglévő számait vetik össze. ám kimarad egy nagyon fontos szempont: a gyártási kapacitás. Ebben pedig alaposan felborulnak az erőviszonyok.
Egy névtelenséget kérő amerikai tisztségviselő azt állította, hogy elsüllyedt Kína legújabb nukleáris meghajtású tengeralattjárója. A kijelentés nagyon kínosba hozta Pekinget, mivel a keleti nagyhatalom törekszik a haditengerészeti flottája modernizálására – írja a Reuters.
Szerdán a japán Önvédelmi Erők egyik hadihajója, a Takanami-osztályú Sazanami áthaladt a Tajvani-szoroson, ami komoly felháborodást kelthet Kínában – számolt be a Nikkei Asia.
A kínai haditengerészet jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, különös tekintettel a repülőgép-hordozó programjára. Az ország első ilyen hadihajója, a Liaoning üzembe helyezésének 12. évfordulója alkalmából mindhárom kínai repülőgép-hordozó gyakorlatokon vagy teszteken vett részt a közelmúltban - számolt be a Global Times.
Augusztus 30-án Vietnam és a Fülöp-szigetek megállapodott egymással a katonai és védelmi kapcsolatok elmélyítéséről. A felek abban is egyetértettek, hogy a jövőben fokozzák a tengeri biztonsági együttműködésüket. Phan Van Giang vietnami és Gilberto Teodoro Fülöp-szigeteki védelmi miniszterek azt is bejelentették, hogy még 2024-ben a védelmi kontaktus elmélyítéséről szándéknyilatkozatot kívánnak aláírni. A két távol-keleti ország közeledése komoly kérdéseket vet fel a feszült régióban, ahol persze mindegyik térségi nagyhatalomnak megvan erről a maga a véleménye.
Az Egyesült Államok befejezte a kéthetes közös hadgyakorlatát Indonéziával, amely olyan manővereket is szimulált, mint a távoli szigetek visszaszerzése – közölte a Nikkei Asia. Az eseményen Japán, Dél-Korea és egy sor másik ország is részt vett.
Az Európai Unió Külügyi Szolgálata (EEAS) elítélte és veszélyesnek nevezte a kínai parti őrség hajói által augusztus 31-én a Dél-kínai-tengeren, a Sabina-zátony térségében folytatott, "a jogszerű Fülöp-szigeteki tengeri műveletek ellen elkövetett cselekményeket".
Teljesen összefonódhatnak a két fél rendszerei.
Több nagy potenciállal bíró név is szerepel a listán.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A vámháború feszültségei enyhülnek, de a forintnak ez nem kedvez. Elmondjuk, miért.
Az Elnöki Ezredet nem szokták külföldi harcokban bevetni.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?