Szomorú számokat közöltek a tudósok: megduplázódhat a férfiakat érintő egyik legsúlyosabb megbetegedés száma

Portfolio
A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a prosztatarák tesztelési gyakorlatát át kell alakítani, mivel új kutatások szerint a következő 20 évben világszerte megduplázódhat a betegség okozta halálozások száma - tudósított a Financial Times.

Tudósok arra hívják fel a figyelmet, hogy a prosztatarák tesztelési módszereinek átalakítására van szükség, különös tekintettel a veszélyeztetett korcsoportok megjelölésére. A Lancet Bizottság által végzett tanulmány rámutat, hogy az alacsony és közepes jövedelmű országoknak fel kell készülniük a halálesetek számának emelkedésére, míg a gazdagabb államoknak a fiatal férfiakra, mint veszélyeztetett csoportra kell összpontosítaniuk.

Nick James, a kutatás vezető szerzője és a brit Rákkutató Intézet professzora szerint az esetszám növekedése elkerülhetetlen, főleg az alacsony és közepes jövedelmű országokban. Az előrejelzések szerint 2040-re a prosztatarák okozta éves halálozások száma eléri a 700 000-et, ami 85%-os növekedést jelent 2020-hoz képest. A megbetegedések száma is jelentősen, több mint kétszeresére nő.

A legmagasabb halálozási arányt 2020-ban az afrikai és karibi régiók mutatták. Zimbabwe, Barbados és Elefántcsontpart voltak azon országok között, amelyeket leginkább érintett ez a probléma. Ez részben a késői diagnózisnak, részben pedig annak tudható be, hogy bizonyos etnikai csoportoknál nagyobb a betegség kialakulásának kockázata.

A tanulmány hangsúlyozza az alacsony és közepes jövedelmű országok egészségügyi erőforrásaira nehezedő terhet is. Javasolja például az ápolók által végzett vizsgálatok és mesterséges intelligencia technikák használatát diagnosztikai célokra. James N'Dow professzor kiemeli az emberek tájékoztatásának fontosságát és azt, hogy korai diagnosztikai rendszerekbe történő beruházás kulcsfontosságú lehet.

A magas jövedelmű országokban felmerült aggodalmak között szerepelnek a prosztata-specifikus antigén (PSA) teszt hátrányai is. Ezek túldiagnosztizálást eredményezhetnek olyan esetekben, amelyek nem igényelnének kezelést. Naser Turabi hangsúlyozza ezen teszt pontatlanságát tünetmentes férfiak esetén.

A gazdagabb nemzeteknek több figyelmet kellene fordítaniuk figyelemfelkeltő kampányokra és a fiatal férfiak MRI-vizsgálataira. Kiemelt figyelmet érdemelnek azok, akiknek a családjában voltak hasonló betegséggel küzdő emberek.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF