Jelentős visszaesés a hazai ingatlanpiacon - Ennyivel csökkent a lakáseladások száma

Portfolio
A Duna House közreadta havi Tranzakciószám Becslését (DH-TB), amely szerint 2019 decemberében, országosan 10 127 ingatlan adásvétel bonyolódott. Az év egészére becsült mintegy 150 ezer tranzakció jelentősen kevesebb, mint 2018-ban, ráadásul a cég szerint az idei évben további visszaesésre számíthatunk.

Az ingatlanpiaci tendenciáknak megfelelően tavaly is decemberben lett a legalacsonyabb az ingatlanpiaci forgalom. A december havi forgalom az előző évekhez képest így is 4%-kal erősebb év végét jelentett. A Duna House Tranzakciószám-becslés alapján így 2019-ben összesen megközelítőleg 150 ezer adásvétel zajlott a hazai lakóingatlanpiacon, amely a 2017-es szintnek felel meg. A KSH adatai szerint 2017-ben 153 770, míg 2018-ban 163 695 tranzakció volt éves szinten, a Duna House 2019-re 149 720 adásvételt becsül. Az ingatlanközvetítő hálózat várakozása szerint 2020-ban 130-150 ezer közötti tranzakció várható Magyarországon.

A KSH 2018-as számaihoz képest a Duna House 2019-re közel 10 százalékkal kevesebb tranzakciót becsült, ami egyértelműen új irányt jelent az azt megelőző 6 év folyamatos emelkedéséhez képest. Noha a KSH rendre magasabb számokat szokott mérni, feltételezhető, hogy az ő számításaik szerint is lesz valamekkora visszaesés a tavalyi számokban. Az idei évre vonatkozó Duna House becslés pedig további csökkenést vetít előre, az általuk mondott 130-150 ezer közti tranzakció jelentősen kevesebb, mint a korábban más elemzők által várt 160-170 ezres szám.

A csökkenés lehetséges okai

A csökkenés lehetséges okaival korábbi cikkeinkben részletesebben is foglalkoztunk. A Takarék Csoport elemzése szerint biztos, hogy a nyári piaci fejleményeket több tényező is befolyásolhatta. Egyrészt a MÁP+ piacra lépése a tavaly nyári időszakra volt tehető, másrészt a családvédelmi intézkedések is július elejétől bővültek, köztük például a szinte nulla kamatozású babaváró hitellel, ami indokolhatott bizonyos kivárást a vásárlók részéről a megelőző időszakban, vagyis pont a második negyedévben. A családvédelmi intézkedésekkel összefüggésben elhalasztott kereslet később azonban ismét a piacra léphetett, amit a tranzakciók szeptemberi és októberi élénkülése is alátámaszt.

A nagyobb kérdés, hogy a befektetők a jövőben mennyire érdeklődnek majd a lakáspiac iránt. Azt tudjuk, hogy a befektetők szerepe a lakáspiaci felívelésben jelentősnek számított, az alacsony kamatkörnyezetben sokan választották a lakást alternatív befektetési lehetőségként a megtakarításuk elhelyezésére, amely most kapott egy erős, kockázatmentesnek nevezhető versenytársat a szuperállampapírral. Az állampapír vásárlása és eladása lényegesen egyszerűbb egy ingatlanhoz képest, hiszen egy sokkal likvidebb eszközről van szó, míg az ingatlan esetében a kiadás is komoly kockázatokat hordoz magában. Az ingatlanok esetében azonban az eddigi éves - akár 20 százalék feletti - áremelkedés rendkívül vonzóvá tette ezt a befektetési formát, a mostani árszinteken viszont a legtöbb elemző már az áremelkedés lassulására számít, ami idővel más befektetési formákat is egyre vonzóbbá tehet.

Építőipar 2020
Az építőipar jövőjéről részletesen beszélnek majd a szakértők a február 27-én megrendezésre kerülő Építőipar 2020 konferencián.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF