Kijelölték az EU 2020 utáni kutatási programjának fő célkitűzéseit

Portfolio
A tagállamok illetékes minisztereiből álló Európai Tanács ma megállapodott a 2021-2027 közötti évekre vonatkozó uniós kutatási és innovációs keretprogram végrehajtása céljából előirányzott operatív célkitűzésekről és tevékenységtípusokról - áll a Tanács sajtóközleményében.
A határozat az alábbiakról rendelkezik:
  • a Horizon Europe egyes klaszterei keretében végzendő kutatási tevékenységek fő irányvonalai
  • a missziók és az intézményesített partnerségek lehetséges területei
  • a többéves stratégiai tervezés folyamata, amelyet a Bizottságnak a tagállamok korai szakaszban történő és szoros bevonásával kell lefolytatnia
  • az Európai Innovációs Tanácsnak (EIC) a Bizottság általi létrehozása
  • az egyedi program végrehajtását szolgáló munkaprogramok, amelyeket a Bizottságnak kell elfogadnia
  • a Horizon Europe keretében finanszírozott kutatási tevékenységekben való részvétel kiszélesítése
  • az Európai Kutatási Térség megszilárdítása

A mai megállapodás nem terjed ki a horizontális és költségvetési vonatkozású kérdésekre, amelyek megvitatása jelenleg zajlik az EU következő, a 2021-2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretéről folytatott tárgyalások keretében. Ezek a kérdések, és különösen a végső összegek attól a megállapodástól függenek majd, amely az állam-, illetve kormányfők szakpolitikai útmutatása nyomán fog megszületni a következő többéves pénzügyi keretre vonatkozóan.

Az Európai Bizottság a mostani 7 éves ciklusra érvényes mintegy 80 milliárd euróról 100 milliárd euróra tervezi növelni a Horizon Europe keretprogram összegét, de ahogy fentebb írtuk: erről az az állam-, illetve kormányfők szakpolitikai útmutatása nyomán fog megszületni.

A következő lépések

A Tanács akkor fogadja majd el a határozattervezetet, ha kézhez vette az Európai Parlament és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét, és teljes körű megállapodás született a többéves pénzügyi keretről, valamint Horizon Europe-ról szóló rendelettervezetről.

Címlapkép forrása: Shutterstock
Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF