Vulkán nap és EU-s fejlesztések nyílt napja van június elsején Ipolytarnócon

MTI
Idén kilencedik alkalommal tartják az Uniós Fejlesztések Nyílt Napja országos rendezvénysorozatot, amelyhez csatlakozva Magyarország hat nemzeti parkja szervez programokat. Június elsején szombaton a Nógrád megyei Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Területen vulkán nappal is várják az érdeklődőket.
Akik az Innovációs és Technológiai Minisztérium Európai Uniós Fejlesztésekért Felelős Államtitkárságának információs pultjaihoz látogatnak, megtudhatják, hogy a Széchenyi 2020 program keretében milyen lehetőségekkel támogatja a kormány hazánk természeti kincseinek és évszázados hagyományainak megőrzését - írják a Bükki Nemzeti Parkhoz tartozó terület honlapján.

A minisztérium interaktív kiállítása és játékprogramjai az Ősfenyő Belépő Látogatóközpont melletti területen kapnak helyet. Bemutatják Ipolytarnócon a virtuális homokozót, szó lesz a nap során arról, hogy mivel foglalkozik egy természetvédelmi őr. Évmilliók dokumentumai címmel kőzetbemutatóval is várják a látogatókat, akik megismerkedhetnek a kisvizes élőhelyek világával, valamint madárlesen is részt vehetnek a Lombkorona tanösvény mentén. A Miocén Parkban tematikus túrát vezetnek a jelenkortól a 20 millió évvel ezelőtt bekövetkezett ipolytarnóci vulkáni katasztrófáig.

A tematikus nap különleges eseménye lesz a "vulkánshow". A Magyar Tudományos Akadémia és az ELTE Vulkanológiai Kutatócsoportjának segítségével, Harangi Szabolcs professzor vezérletével interaktív szerepjátékra kerül sor, ráadásul az Ősfenyő Belépő fogadóépületben egy miniatűr vulkán is kitör majd.

A vulkán napon kiderül, mi történik a vulkánmegfigyelő obszervatóriumban, mi van a kürtőcsatornában és a földkéreg alatt, illetve az is, hogy miért működnek a tűzhányók, és hol volt a Kárpát-medence utolsó vulkánkitörése.

Az Európai Uniós Fejlesztések Nyílt Napja programjait a Bükki Nemzeti Park ipolytarnóci területe mellett a Balaton-Felvidéki, az Őrségi, a Hortobágyi, a Körös-Maros és a Kiskunsági Nemzeti Parkban rendezik meg.
A továbbiakban is várjuk a nagyobb, EU-pénzből megvalósuló uniós fejlesztések eredménykommunikációját az uniosprojekt@portfolio.hu email címre, amely közleményeket térítésmentesen közzéteszünk a Portfolio Uniós források rovatának Projektek mellékletében.
Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF