Jó hír Magyarországnak: kis EU-s forráscsökkenéssel megúszhatja az egyik fontos területünk

Portfolio
A 2021-2027-es uniós fejlesztési ciklusban várhatóan hasonló nagyságrendű, mintegy 4,3 milliárd eurónyi forrást kaphat Magyarország az Európai Szociális Alap Pluszból, mint a mostani 2014-2020-as ciklusban elérhető forrástömeg – emelte ki az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) mai pécsi konferenciájának sajtótájékoztatóján Huszár Richárd, az Innovációs és Technológiai Minisztérium fejlesztéspolitikai jogi ügyekért felelős helyettes államtitkára.

Amennyiben összevethető árak mentén gondolkodunk arról, hogy ez az említett 4,3 milliárd eurónyi potenciális ESZA+-forrás mit jelent, akkor a Portfolio kalkulációi szerint nagyjából 15%-os forráscsökkenés rajzolódik ki 2018-as fix árak mellett. Ez kisebb lenne, mint ami összességében a felzárkóztatási forrásoknál kinéz Magyarországnak az Európai Bizottság által letett javaslatból (a maximális, 24%-os forráscsökkenés reál értelemben 2018-as árak mentén). Nyilván az is fontos, hogy a Brüsszelből várható uniós forrásokhoz mekkora kötelező magyar állami forrást kell programozni, mert ez is enyhíti az itthon ténylegesen humánerőforrás fejlesztésre elköltött pályázati keret csökkenését.

Mindenesetre a helyettes államtitkár által említett kilátás összhangban van azzal, amit Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára egy februári interjúban már vázolt, miszerint jobban jöhet ki a humánerőforrás terület az EU-pénzek várható vágásából, mint maga az ország. Folyó áron egyébként a mostani ciklusban az ESZA-ból mintegy 4,63 milliárd eurónyi forrást kap Magyarország, ennek döntő része az EFOP-ban csapódik le (magyar önrésszel együtt mintegy 960 milliárd forint), de több más fejlesztési programban is vannak ESZA-források (pl. GINOP). A Bizottság tavaly májusi javaslata szerint folyó áron 4,8 milliárd euróra számíthat Magyarország a 2021-2027-es ciklusban, azóta intenzív tagállami vita zajlik magáról a 7 éves uniós költségvetési keretösszegről és annak belső megoszlásáról is, benne a kohéziós célú források belső arányáról és feltételekhez kötéséről.

Huszár Richárd azt emelte ki, hogy a fent említett (feltehetően a tagállami javaslatokból kalkulálható, 2018-as fix árakra számolt) 4,3 milliárd eurós EU-s pénztömeg fókuszát a szegénység elleni küzdelem, a családvédelmi intézkedések, az egészségügyi és oktatási fejlesztések, valamint a munkaerőpiaci alkalmazkodás teszi majd ki. Cél természetesen az is, hogy a humánerőforrás intézményekben dolgozók életkörülményei is javuljanak.

A 2021-2027-es uniós ciklusban az Európai Bizottság útmutatása alapján az ESZA+ alapból elérhető források legalább 25%-át a társadalmi befogadás célrendszerére kell fordítani (ezen belül legalább 2%-ot a leghátrányosabb helyzetű emberek segítésére). 

Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF