Közeledhet egymáshoz Venezuela és az Egyesült Államok

Portfolio
Nicolas Maduro venezuelai elnök és az ország ellenzéke várhatóan bejelentheti a tárgyalások újraindítását, miközben Washington enyhít bizonyos szankciókon, hogy elősegítse a politikai válság rendezését - közölték amerikai tisztviselők és más, az ügyet ismerő személyek.

Joe Biden amerikai elnök kormánya felhatalmazta a Chevron amerikai olajvállalatot, hogy tárgyalásokat kezdjen Maduro kormányával, ideiglenesen feloldva az ilyen megbeszélésekre vonatkozó tilalmat - közölték magas rangú kormányzati tisztviselők kedden. Washington még nem hozott végleges döntést a Chevron jelenlegi korlátozott venezuelai működési engedélyének megújításáról - közölte több forrás a Reuters hírügynökséggel. A Chevron az utolsó amerikai olajtermelő, amely jelen van Venezuelában, a világ legnagyobb nyersolajkészletének otthont adó országban.

A lépések, amelyekről amerikai tisztviselők szerint a venezuelai ellenzékkel konzultálva döntöttek, az évek óta legmagasabb rangú amerikai küldöttség márciusi caracasi látogatását követik, amely két amerikai fogoly szabadon bocsátásához vezetett.

A szocialista vezető hajlandóságot mutatott arra, hogy visszatérjen az ellenzékkel folytatott mexikói tárgyalásokhoz, amelyeket októberben rekesztett be, így a források szerint a felek várhatóan hamarosan kitűzik a tárgyalások folytatásának időpontját. Kedden a Twitteren megjelent egy fotó, amelyen a kormány és az ellenzéki tárgyalócsoport két vezetője kezet fog egymással. A kép címe: "Találkozón a jövőbeli tervekről. A mexikói szellem megmentése".

A tárgyalások célja a venezuelai régóta tartó politikai válság megoldása, Washington a szankciók nagymértékű feloldását a tárgyalóasztalnál elért előrehaladástól tette függővé. Az Egyesült Államok elismerte Juan Guaidót, az ellenzéki vezetőt legitim elnöknek, és csalásként ítélte el Maduro 2018-as újraválasztását - Maduro azonban továbbra is hatalmon maradt.

Az Egyesült Államok arra készül, hogy június elején Los Angelesben megrendezze az Amerikai Csúcstalálkozót (Summit of the Americas), Mexikó és Bolívia vezetői pedig azzal fenyegetőztek, hogy kihagyják a találkozót, ha Kubát, Nicaraguát és Maduro kormányát kizárják. Amerikai tisztviselők azonban ragaszkodtak ahhoz, hogy nincs kapcsolat a csúcstalálkozó és a kubai és venezuelai politikai intézkedések között.

A Chevron és a PDVSA - a venezuelai, az USA által szankcionált olajszektor központi eleme - közötti kapcsolatfelvétel engedélyezéséről szóló döntésnek úgynevezett "védőkorlátjai" vannak, amelyek megakadályozzák, hogy a szűk körű felhatalmazáson túlmenően "potenciális jövőbeli tevékenységek" megvitatására kerüljön sor az országban, mondta az egyik tisztviselő. Hozzátették: a következő amerikai lépések attól függnek, hogy Maduro "konstruktívan" viselkedik-e a tárgyalásokon.

A tisztviselő szerint a szankciók enyhítését a tárgyalások során elért "ambiciózus, konkrét és visszafordíthatatlan eredményekkel" összhangban értékelik majd, és figyelmeztetett, hogy az amerikai lépéseket vissza lehet vonni, ha Maduro visszalép.

Címlapkép: Gaby Oraa/Bloomberg via Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF