Biztató hírek érkeztek Kínából

Portfolio
A China Beige Book legfrissebb felmérése szerint a kínai gazdaság erős első negyedévet zárt, amit az ipari tevékenység és a kiskereskedelmi kiadások növekedése támaszt alá, miközben a vállalatok kamatlábak miatti hitelfelvételi óvatossága ellenére is javulást mutatnak a munkaerőpiaci és beruházási adatok - írta a Cnbc. .

A China Beige Book legutóbbi üzleti felmérése szerint a kínai gazdaság erős teljesítményt nyújtott az év első negyedévében. Shehzad H. Qazi, a kutatócég vezetője szerint márciusban a gazdasági helyzet javult, amit az ipari tevékenység növekedése és a kiskereskedelmi kiadások erősödése támaszt alá. A kínai hivatalos statisztikák is megerősítik ezt a tendenciát, mivel januárban és februárban a kiskereskedelmi forgalom, az ipari termelés és a beruházások is meghaladták az előzetes várakozásokat.

A felmérés során március 1. és 23. között 1436 vállalattól gyűjtöttek adatokat, állami és magántulajdonban levőktől egyaránt. Az eredmények alapján megállapítható, hogy a gazdaság jó irányba halad az első negyedév végén, amihez hozzájárultak a növekvő bevételek és az árnövekedésből adódó magasabb haszonkulcsok.

Kína korábban bejelentette, hogy az ország 5%-os növekedést tűzött ki célul az évre. Ez ambiciózusnak tűnhet néhány elemző számára, figyelembe véve a jelenlegi kormányzati ösztönzők szintjét. A China Beige Book arra is rámutatott, hogy a vállalkozások magasabb kamatlábak miatt kevesebb hitelt vettek fel.

A jelentés kiemeli továbbá, hogy 2020 vége óta nem tapasztalt mértékben javult a munkaerő-felvétel. A kiskereskedelmi kiadások minden területen emelkedtek, luxuscikkek kivételével.

Az ingatlanszektorban vegyes kép rajzolódik ki: miközben a lakáspiac értékesítése csökkenést mutatott, addig a kereskedelmi ingatlanok értékesítése és az építőipar fellendült. A feldolgozóiparban februárhoz képest nőtt mind a termelés, mind a belföldi megrendelések száma, viszont az exportmegrendelések csökkenést mutattak.

A hivatalos adatok szerint az ingatlanbefektetések 9%-kal estek vissza az év első két hónapjában az előző év hasonló időszakához képest. Ugyanakkor ez idő alatt az infrastrukturális beruházások 6,3%-kal növekedtek, míg a feldolgozóipar beruházásai 9,4%-os bővülést mutattak.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF