Válság közeleg Ukrajnában: a szétesés szélére sodródott Zelenszkij pártja

Portfolio
A Volodimir Zelenszkij vezette Nép Szolgája frakciója a szétesés szélére sodródott, a Verhovna Rada az elnöki hivatal döntéseit automatikusan megszavazó intézménnyé silányult, több tucat képviselő motiváció hiányában fontolgatja lemondását, miközben az elnöki hivatal és a parlament között feszültség uralkodik - számolt be az Ukrajinszka Pravda.

A frakción belül több tucat képviselő lemondását fontolgatja, motiváció hiányára hivatkozva. Jelenleg a Nép Szolgájának hivatalosan 235 tagja van, de csak körülbelül 170-180 fő vesz részt aktívan a parlamenti munkában. A többi képviselő vagy távol marad az ülésektől, vagy mint Razumkov csoportjának 17 tagja, nyíltan elszakadt a frakciótól.

A források szerint az ukrán elnöki hivatal és a parlament közötti kapcsolatok feszültek. Az elnöki hivatal állítólag lenézi a parlamentet, abban a hitben, hogy a képviselők minden előterjesztést automatikusan megszavaznak, mivel Zelenszkij juttatta őket pozíciójukba. Ennek egyik legfényesebb jelének tartják, hogy az ukrán elnök a háború kezdete óta egyszer tartott frakcióülést, 2024 elején. Ezen kívül pedig nem egyeztet parlamenti frakciójával, nem tárgyal velük és nem jelenik meg a parlament ülésein se.

Az Ukrajinszka Pravdának nyilatkozó tisztviselők szerint a háborús állapot megváltoztatta a parlament és a kormány közötti dinamikát. Korábban ugyanis Zelenszkij azzal zsarolta a tisztviselőket, hogy új választásokat írnak ki, ha nincs meg a szükséges támogatás a törvényjavaslatokhoz. 

Ilyen körülmények között ugyanis fennállt a veszélye, hogy a hatalomnak ellenkező politikusok nem indulhatnak a párt színeiben az időközi választásokon, ezzel pedig a mandátumuk is elveszik.

A háború miatt azonban a kormány ütőkártyája lényegében megszűnt létezni, ugyanis nem tudnak választásokat kiírni az országban.

A képviselők lelkesedésének csökkenése több tényezőre vezethető vissza: az állandó háborús állapot okozta kimerültség, szigorú korlátozások bevezetése - például külföldi üzleti utazások tilalma - illetve a parlament szerepének csökkenése és szavazógyárrá válása. Ezek miatt sokan úgy érzik, hogy parlamenti szerepvállalásuknak nincs értelme.

Egyes képviselők már konkrét ajánlatokról is beszámoltak, amelyek jobb lehetőségeket ígérnek számukra. Egyiküknek egy gyárban vezetői pozíciót és 8000 amerikai dollárnak megfelelő fizetést ajánlottak neki.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF