Atomreneszánsz felé tesz lépéseket az Európai Unió

Portfolio
Az Európai Nukleáris Szövetség első csúcstalálkozójára látogatott több uniós tagállami vezető, sőt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is. Az orosz-ukrán háború utáni atomreneszánsz elől pedig elhárulhat egy újabb akadály, ha von der Leyen is a nukleáris energia ügye mellé áll. A belga miniszterelnök pedig azért lobbizik, hogy a nukleáris energiával kapcsolatos beruházásokat is tiszta energiaforrássá nyilvánítsa az EU, így lehetővé téve, hogy uniós forrásokkal támogassák a fejlesztéseket.

Az Európai Unió eddig nem számolt az energetikai átmenetben a nukleáris termelőkkel. A két évvel ezelőtt elfogadott EU-s taxonómia szigorú feltételek mellett csak átmeneti energiaforrásoknak minősítette az atomenergiát, ráadásul nem is minden beruházásnál adja meg ezt a jelzőt, hanem csak akkor, ha sok kitétel miatt szükséges, hogy nukleáris termelőket használjanak a megújulók telepítése mellett.

Most viszont ez megváltozhat, miután több atombarát tagállam, így Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor mellett Ursula von der Leyen EB-elnök is részt vett az Európai Nukleáris Szövetség első csúcstalálkozóján. A végrehajtó testület vezetője ráadásul azt is kijelentette, hogy

a versenyképesség biztosításában az atomenergia fontos stabilizáló ereje lehet a villamosenergia-áraknak.

Von der Leyen azt is kijelentette, hogy szükséges támogatni a nukleárisenergia-ágazatot. De a tagállami kormányoktól pedig kérte, hogy alaposan értékeljék az esetleges erőmű-leállítási terveiket, ne veszélyeztessék ezzel az energiabiztonságot.

Viszont bírálta is az atomipar szereplőit, kijelentve, hogy az új erőművek építése „túlságosan gyakran vezetett jelentős többletköltségekhez és határidő-túllépésekhez”, és sürgette őket, hogy ezen haladéktalanul változtassanak.

Alexander De Croo belga miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az uniós költségvetésnek támogatnia kell az atomenergetikai kezdeményezéseket, jelezve ezzel a politikai irányváltás lehetőségét.

Az atomenergia iránti újraéledő érdeklődés oka a megváltozott geopolitikai környezet, beleértve Európa energiafüggetlenségre való törekvését az Oroszországgal fennálló feszültségek közepette. Az EU azonban továbbra is megosztott a kérdésben: Franciaország az nukleáris energia bővítését támogatja, míg az olyan atomenergia-ellenes országok, mint Ausztria és Németország a megújuló források mellett érvelnek.

A kihívások ellenére az EU-n belül egyre nagyobb lendületet kap az atomenergia, és az iparág megfiatalítása és a nukleáris tudósok új generációjának kinevelése érdekében nagyobb beruházásokra szólítanak fel a kutatás és fejlesztés terén. Miközben az európai vezetők a szén-dioxid-mentesítés és az energiabiztonság szükségszerűségével küzdenek, az atomenergia szerepe továbbra is intenzív viták tárgya.

Címlapkép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott csoportképen az Európai Nukleáris Szövetség elsõ csúcstalálkozójának résztvevõi Brüsszelben 2024. március 21-én. A második sorban középen Orbán Viktor kormányfõ (j4), az elsõ sorban Emmanuel Macron francia elnök (j2) és Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség fõigazgatója (j3). A fotó forrása: MTI Fotó/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF