Az amerikai Bloomberg belső információkra hivatkozva közölte, hogy az április 25-i moszkvai találkozón Steve Witkoff, amerikai főtárgyaló pontosan milyen feltételeket mond majd Vlagyimir Putyin orosz elnöknek.
Kedden arról számoltunk be, hogy a dukovanyi új atomerőmű-projekt állami tulajdonba kerülhet Csehországban. Most egy újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a beruházás: a cseh versenyhivatal elutasította a francia EDF fellebbezését, ezzel megnyílt az út a dél-koreai kivitelezővel kötendő, legalább 400 milliárd cseh korona (mintegy 18 milliárd dollár) értékű szerződések aláírása előtt – írta meg a Reuters.
A csehországi CEZ energetikai vállalat, amely Kelet-Európa egyik legnagyobb villamosenergia-termelője, közel áll ahhoz, hogy eladja a cseh kormánynak a dukovanyi atomerőmű bővítésére létrehozott projektcégben lévő többségi részesedését - írja a Bloomberg.
Kína újabb fontos mérföldkövet ért el az atomenergia fejlesztésében: az ázsiai ország tudósainak sikerült működés közben újratölteniük egy kísérleti tóriumos sóolvadékos reaktort – számolt be róla a South China Morning Post. Ez az első eset, hogy egy ilyen típusú reaktor hosszú távon stabilan üzemel, amivel Kína világelsővé vált a tórium alapú nukleáris technológia alkalmazásában.
A Kyiv Independent beszámolója szerint a 2022 tavaszán az oroszok által elfoglal Zaporizzsjai Atomerőmű visszaszerzéséről dolgoztak ki terveket az ukránok.
Továbbra is nagy az egyet nem értés az uniós tagállamok között abban, hogy mi lesz az orosz energiaforrások sorsa egy esetleges ukrán-orosz fegyverszünet esetén. Eközben az Európai Unió továbbra is az egyik legnagyobb felvevőpiaca az orosz LNG forrásoknak, miközben azt tervezi, hogy 2 éven belül teljesen leválik róla.
A kazah Kazatomprom és a cseh állami CEZ energiavállalat hétéves szerződést kötött természetes uránkoncentrátum szállítására a cseh atomerőművek számára - írja a ceenergynews.com
Szvitlana Hrincsuk ukrán környezetvédelmi miniszter elmondta, hogy jelenleg a csernobili atomerőmű védőszerkezetének helyreállításán dolgoznak, amely még februárban sérült meg egy orosz támadást követően. Elmondta, hogy a támadás miatt a védőszerkezet részben elvesztette funkcióját, de mindent megtesznek, hogy ne történjen nukleáris szivárgás, írja a Kyiv Independent.
A CEZ cseh energetikai vállalat még az idei második negyedévben aláírja a szerződést a dél-koreai KHNP-vel a Dukovany atomerőmű két új reaktorának megépítésére - tudta meg a Reuters.
Egy újabb mérföldkő: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Facebook oldalán bejelentette, hogy egy nemzetközi együttműködés keretében elkezdték építeni a Paks II atomerőmű 5. és 6. blokkjának fontos részegységeit.
A napenergia részaránya a globális villamosenergia-termelésben 2024-re 6,9 százalékra emelkedett a 2023-as 5,6 százalékról – derült ki aaz Ember nevű független nemzetközi think tank ma nyilvánosságra hozott globális villamosenergia kitekintő című átfogó kiadványából.
A szlovák kormány 2026 végéig fokozatosan megszünteti az új megújulóenergia-projektek garantált átvételi áras, illetve fix támogatásait. A gazdasági minisztérium ugyan továbbra is fontosnak tartja a megújuló energiaforrásokat, de úgy értékeli, hogy a technológiai fejlődés és a költségek csökkenése miatt a projektek támogatás nélkül is életképesek lehetnek - számolt be az Euractiv. A lépés csökkentheti a szlovák zöldenergia-piaci beruházási kedvet és arra késztetheti az üzemeltetőket, hogy újragondolják létesítményeik üzemben tartását, de nemzetközi következményekkel is járhat.
Friedrich Merz jövendőbeli kancellár és kormánya újraindítaná a 2023-ban leállított német atomerőműveket, akár állami üzemeltetési rendszerrel is. A terv jogi, technikai és politikai akadályokba ütközik, miközben az eddigi nukleáris termelők leszerelése már megkezdődött. Az atomenergia visszahozása ezért rendkívül költséges lenne, különösen úgy, hogy piaci alapon már nem számít olcsó áramtermelési módnak. Az iparág bizalmatlan, a jelenlegi üzemeltetők többsége pedig végleg búcsút mondana az atomnak.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy az amerikai Westinghouse örömmel szállítana a Paksi Atomerőműbe nukleáris fűtőelemeket, akár az orosz fűtőelemek kiváltására, és az Egyesült Államok más vállalatai is készek lennének szerződést kötni több magyarországi kis moduláris reaktor leszállítására. Weinhardt Attilával a Portfolio makroelemzőjével beszélgettünk. A műsor második részében arról volt szó, hogy elmaradni látszik az állampapíros dömping az ingatlanpiacon. Futó Péterrel, a Portfolio ingatlanpiaci szakértőjével azt vizsgáltuk meg, hogy a várakozásokhoz képest mi történik valójában a magyar lakóingatlanok piacán.
Egy esetleges japán földrengés akár 1810 milliárd dolláros gazdasági kárt is okozhat, és közel 300 ezer ember halálát eredményezheti a kormány legfrissebb jelentése szerint.
Az amerikai Westinghouse örömmel szállítana a Paksi Atomerőműbe nukleáris fűtőelemeket akár az orosz fűtőelemek kiváltására, és az Egyesült Államok más vállalatai örömmel kötnének most szerződést több magyarországi kis moduláris reaktor leszállítására – hangzott el péntek kora este az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén szervezett háttérbeszélgetésen, amelyre a Portfolio meghívást kapott.
Szerda éjszaka jelentették.
A költségvetési problémákon enyhíthet a kedvezmény.
Nagy mínuszból ugrottak fel az amerikai indexek.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Kaja Kallas szerint azonban az A tervre kell koncentrálni.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.