Évtizedek óta nem volt ekkora a vagyoni szakadék Indiában, mint most

MTI
Évtizedek óta nem koncentrálódott olyan hatalmas vagyon az indiai társadalom leggazdagabb 1 százalékának a kezében, mint 2023 végén - derült ki a World Inequality Lab nevű kutatóintézet jelentéséből.

India leggazdagabbjainak tulajdonában van az ország vagyonának mintegy 40 százaléka. Ez az arány 1961 óta nem volt ilyen magas - hívták fel a figyelmet a jelentésben, amelyben kiemelték azt is: a népesség leggazdagabb 1 százalékának kezében összpontosul a jövedelmek 22,6 százaléka.

A World Inequality Lab kutatói szerint a mélyülő szakadék hátterében az állhat, hogy megfelelő oktatás híján tömegek rekedtek alacsony jövedelmű munkakörökben, és a társadalom alsó és középső rétegében nem volt lehetőség a gyarapodásra.

A Forbes amerikai üzleti magazin milliárdosokat listázó rangsora szerint míg Indiában 1991-ben még csak egy olyan emberről tudtak, akinek a vagyona meghaladta az egymilliárd dollárt, 2022-ben már 162 milliárdost tartottak számon. Ázsia két leggazdagabb embere, Mukes Ambani, a Reliance Industries elnöke és ügyvezető igazgatója, valamint Gautam Adani, az Adani Group multinacionális konglomerátum alapítója és elnöke szintén indiai.

Narendra Modi indiai kormányfőt 2014-ben gazdasági reformok és fejlesztések ígéretével választották meg. Bírálói szerint az utóbbi két ciklusban szélesedett a szakadék a gazdagok és a szegény vidéki lakosság között, miközben az indiai gazdaság 2023 utolsó negyedévében 8,4 százalékkal növekedett.

A legnagyobb ellenzéki erő, az Indiai Nemzeti Kongresszus (INC) az április közepi parlamenti választás előtti kampányban már több alkalommal is felvetette, hogy Modi kormánya túlságosan közel áll az ország milliárdosaihoz.

Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF