Olyan akkumulátortechnológiai áttörést értek el, ami megoldja az energetika legnagyobb problémáját

Portfolio
A Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) intézet kutatói egy úttörő fejlesztéssel forradalmasítják az akkumulátortechnológiát, és bemutattak egy olyan lítium-fém akkumulátort, amely több mint 6000 töltési ciklus teljesítésére képes. Ez minden más, jelenleg elérhető tasakos akkumulátorcellát felülmúl. Az innovatív cella emellett néhány perc alatt képes újratölteni, új mércét állítva fel az energiatárolás hatékonysága terén.

A Nature Materials című folyóiratban megjelent kutatás nem csupán a lítium-fém anódot tartalmazó szilárdtest-akkumulátorok készítésének újszerű megközelítését mutatja be, hanem felbecsülhetetlen értékű betekintést nyújt az energetikai megoldások fejleszétéséhez nélkülözhetetlen anyagtani kutatásokba is.

Xin Li, a SEAS anyagtudományi docense és a tanulmány vezető szerzője kiemelte a lítium-fém anódos akkumulátorok jelentőségét, és a hagyományos grafit anódokhoz képest tízszeres kapacitásuk miatt szent grálként jellemezte őket, mivel a technológia jelentősen megnövelheti az elektromos járművek hatótávolságát. Li hangsúlyozta, hogy kutatásuk kulcsfontosságú lépést jelent a széles körű ipari és kereskedelmi alkalmazásokra alkalmas, gyakorlati szilárdtest-akkumulátorok megvalósítása felé.

Az ilyen akkumulátorok fejlesztésének egyik fő akadálya a dendritek – a töltés során az anód felületén megjelenő elágazó struktúrák – kialakulása, amelyek idővel rövidzárlatokat okozhatnak, vagy fokozhatják annak kockázatát, hogy az akkumulátor kigyullad. Ezek a gyökerekhez hasonló dendritek behatolnak az anód és a katód közötti elektrolitgátba, veszélyeztetve az akkumulátor épségét.

A legfontosabb fenntarthatósági kihívásokról, a technológiai áttörésekről részletesen szó lesz szakmai eseményünkön!

E kihívás megoldására Li és csapata korábban, 2021-ben egy többrétegű akkumulátorkonstrukciót javasolt, amely a dendritek növekedésének hatékony megfékezése érdekében különböző stabilitású anyagokat használ fel. Legújabb kutatásuk azonban egy kifinomultabb megoldást alkalmaz, amely mikroméretű szilíciumrészecskéket alkalmaz az anódon belül, hogy megfékezze a lítiációs reakciót és elősegítse a lítiumfém egyenletes bevonatolását.

A hagyományos lítiumion-akkumulátorokkal ellentétben, ahol a lítiumionok mélyen behatolnak az anódba, a szilárdtest-akkumulátor kialakításában a korlátozott lítiációs reakció megakadályozza ezt a beszivárgást. Ehelyett a lítiumionok a szilíciumrészecskék felületén tapadnak meg, és egy lítiumfémrétegbe burkolják őket, hasonlóan a mogyorómagot körülölelő csokoládéborításhoz az édességeknél.

Ez az innovatív konfiguráció homogén felületet biztosít, amely elősegíti az egyenletes árameloszlást, és megakadályozza a dendritek elszaporodását.

Az egyenletes felület által lehetővé tett gyors lemezesedés és lecsupaszítás ráadásul gyors újratöltést tesz lehetővé: az akkumulátor mindössze 10 perc alatt teljesen feltölt.

A kutatócsoport sikeresen gyártott egy postabélyeg méretű, tasakcellás akkumulátort, amely 6000 ciklus után is megtartotta kapacitásának 80%-át, és ezzel felülmúlta a meglévő társait. Ezt a csúcstechnológiát licencbe adták az Adden Energynek, a Harvardon, Li és három harvardi öregdiák által közösen alapított spin-off vállalatnak, amely ezt követően okostelefon méretű tasakcellás akkumulátorok kifejlesztésére törekszik.

A kutatók emellett feltárták, hogy az újonnan alkalmazott szilícium komponensek megakadályozza a lítium diffúzióját, és ezzel egy olyan egyedi tulajdonságot azonosítottak, amely számos szervetlen anyagra alkalmazható. Ez a felfedezés utat nyit a hasonló teljesítménypotenciállal rendelkező alternatív anyagok feltárására, ami további előrelépéseket tesz lehetővé az akkumulátorok tervezésében.

Címlapkép forrása: Just_Super via Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF