Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter lemondása némileg váratlanul érte a közvéleményt szeptember 4-én délelőtt, mivel ő a kijevi kormány egyik legismertebb arca volt. A Bloomberg készített beszámolót, hogy mit is jelenthet pontosan a távozási szándéka.
Az MVM a hazai energiapiac meghatározó szereplője, a zöld beruházásokkal kapcsolatos jogalkotói- és fogyasztói nyomás is komolyan érezteti a hatását. Elképesztő beruházásokkal lehet csak a kívánt, 2050-re tervezett zéróemissziós működést elérni, ráadásul néha olyan technológiákba kéne eurómilliárdokat fektetni, amelyek még teljesen kiforratlanok. A beruházások finanszírozása kulcskérdés, ugyanakkor az olaj- és földgázipar nem tartozik a bankok kedvencei közé, bár az energiatermelés zöldítése mindenhol az elsőszámú prioritások közé tartozik. A jogalkotók, az ipar, és a finanszírozók azonban - bár az érdekeik nem mindig egyeznek - ahogy egyre több tudás és tapasztalat gyűlik össze a fenntarthatósági ökoszisztémában, annál jobban együtt tudnak működni. A Portfolio Sustainable World 2024 konferencián Fazekas László, az MVM gazdasági vezérigazgató-helyettese adott elő a nagyvállalatok, és a magyar energiaóriás finanszírozási kihívásairól.
Miután leváltották az ukrán állami energiavállalat, az Ukrenergo vezetőjét, Volodimir Kudrickijt, beadta a lemondását a felügyelőbizottság két tagja is, akik politikailag motiváltnak tartják az igazgató elbocsátását – írja a Politico.
Az ukrán áramhálózat-üzemeltető Ukrenergo vezetőjét, Vadim Kudrickijt várhatóan menesztik pozíciójából - számolt be pénteken a Forbes Ukraine négy, az ügyet ismerő forrásra hivatkozva.
A William Blair elemzője, Jed Dorsheimer outperform besorolással kezdte meg a Tesla részvényeinek követését. Az elemző különösen pozitívan értékeli a vállalat energiatárolási üzletágát, amelyet szerinte a befektetők alulértékelnek - számolt be a Marketwatch.
Az orosz támadások súlyos károkat okoznak Ukrajna energiaellátásában, ami egyre közelebb sodorja az országot egy esetleges teljes áramszünethez - tudósított a Sky News.
Oroszország hétfőn indította a háború eddigi egyik legnagyobb légitámadását Ukrajna ellen. A támadássorozat során drónokat és rakétákat lőttek ki az ország több mint felére. Az Egyesült Királyságban kiszámolták, mennyibe kerülhetett az akció - jelentette a Sky News.
A réz ára jelentős emelkedést követően közel hathetes csúcsra ért el ma. Az áremelkedést több tényező is támogatja, köztük a friss befektetői kereslet és az amerikai kamatcsökkentés lehetőségével kapcsolatos piaci optimizmus - tudósított a Cnbc.
Oroszország hétfőre virradóra nagyszabású rakéta- és dróntámadást indított Ukrajna ellen, összesen 15 megyét értek csapások. A támadás jelentős áramkimaradásokat okozott országszerte; Kijevben olyan eszközhöz nyúltak, amilyenhez a 2023-as tél óta nem.
Egyebek között a szorosabb energetikai együttműködésről tárgyalt szerdán Moszkvában Li Csiang kínai miniszterelnök orosz vendéglátóival.
Tapintható a bizonytalanság az olajpiacon, elég csak ránézni a grafikonra: könnyen juthat az ember eszébe a középiskolai évekből jól ismert szinuszgörbe, vagy akár egy részeges kígyó képe is felmerülhet, olyan brutális kilengések mentén alakult a nyugati benchmark olajterméknek, a Brentnek az árfolyama. A pénteki zuhanással fontos szintet tört le az árfolyam, ráadásul jelenleg is kulcsszinten áll a jegyzés, ami akár az utolsó nagyobb mentsvár is lehet egy markáns beszakadás előtt. Több kérdés is felmerül: melyik szintekre kell odafigyelni az olajárnál? Egyáltalán, miért esik most az árfolyam? Mi mozgathatja a következő hónapokban a Brentet? Ezekre a kérdésekre keressük a választ elemzésünkben.
Egyre nagyobb esés van kibontakozóban a nyugati benchmark termék Brent piacán - a befektetők két forgatókönyv esélyét latolgatják, amelyek ellentétesen hathatnak az olaj árára, láthatóan hatalmas a bizonytalanság, nagyon széles kilengések mentén alakul a Brent jegyzése.
Népszerű az otthonfelújítási program, már több mint 8000 energetikai tanúsítványt állítottak ki, a kormány folyamatosan vizsgálja, hogyan teheti még egyszerűbbé a pályázati folyamatot - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Miért az energetikai korszerűsítésben rejlik a magyar települések klímaváltozáshoz való alkalmazkodásának kulcsa? Milyen állami és önkormányzati feladatok állnak előttünk? Hol érdemes az egészet elkezdeni? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük a Portfolio Checklist különkiadásában Csernus Dórát, az Egyensúly Intézet klíma- és környezetpolitikai igazgatóját. A Checklist augusztus 20-ig nyári szüneten van, addig előre felvett adásokat közlünk. Hagyományos hírelemző adással legközelebb augusztus 21-én jelentkezünk.
A nagy hype ellenére nem zajlik megfelelően a fosszilis energiahordozókról történő, sokat hangoztatott zöld átállás. Az érdemi változás elérése a jelenlegi politikával megfizethetetlenül költséges lesz. Jelentős politikai irányváltásra van szükség.
Ma hajnalban közzétette idei második negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok bár messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, de az elmúlt hónapokban több tekintetben is rendkívül kedvezően alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a megugró gázárakra és az emelkedő olajárakra, vagy akár a Downstream szegmensnél látott magas keresletre gondolni - elsősorban ezeknek köszönheten nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, a friss számok ismeretében a 2024-es célszámokat megerősítette a Mol.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
A további eszkaláció drasztikus következményekkel járhat Tokajev szerint.
A gazdasági versenyképesség javulását is remélik a harcászati tervekből.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Holnap reggel már ülésezik a Koordinációs Központ.
Még mindig nem állt helyre a menetrendszerű közlekedés.
Mi lesz az Airbnb-tilalom következménye?
Nem jók a húzóágazat kilátásai.
Kitörhet a forint abból a sávból, amelyben idén eddig mozgott?