MNB: Új szakaszba lép a monetáris politika, kisebb kamatcsökkentések jönnek ezután

Portfolio
Év közepére 6,5-7% körüli szintre csökkenhet az alapkamat – mondta Virág Barnabás MNB-alelnök a jegybanki kamatdöntést követő tájékoztatón. Ez azt jelenti, hogy a jegybank kisebb kamatvágásokra áll át, várhatóan 50 bázispontra, ezzel érhető el a június végére jelzett kamatsáv.

Segíti-e az MNB a kormány magasnyomású gazdaságpolitikáját?

A 2024-es gazdasági közeg nem olyan, mint 2020 előtt, különösen nem olyan az infláció tekintetében. Minden elemzésünk azt mutatja, hogy a gazdasági növekedés előtt álló legfontosabb kihívás a bizalom, a gazdasági szereplők hitének a helyreállítása. Ezt az árstabilitással lehet elérni - mondja Virág Barnabás.

Mit szól a jegybank a kamatstop megszüntetéséhez?

Minél hatékonyabb a monetáris transzmisszió, annál hatékonyabb lehet az inflációcsökkentés. A kamatsapkák kivezetése fontos lépés a transzmisszió helyreállásához, a jegybank üdvözli ezt a lépést.

(A betéti kamatstapka április 1-jei kivezetéséről és a kkv-hitelek kamatstopjának ugyanekkor esedékes megszűnéséről szólt a kérdés-válasz, miközben a lakossági jelzáloghitelek kamatstopja – jelen állás szerint legalább június 30-áig – továbbra is fennmarad.)

Van-e aktuális árfolyam-célsávja a jegybanknak?

A jegybanknak árstabilitási célja van - mondja a kötelező választ a kérdésre Virág. Az inflációt meghatározó faktorokat együttesen értékeli a jegybank, a pénzpiaci faktor egy fontos elem, és a jövőben még fontosabbá válhat az infláció szerkezetét figyelve.

Mi lesz a második félévben?

Az év közepéig látunk nagy biztonsággal előre, annyi ismeretlen makrogazdasági és pénzpiaci változó van, hogy az év végére vonatkozóan csak annyit lehet mondani, hogy a jegybank óvatos, adatvezérelt megközelítése megmarad - mondja Virág, újból jelezve, hogy az év végi várakozások előreszaladtak.

Virág Barnabás: A magyar gazdaság érdeke egy stabil, kiszámítható pénzpiaci közeg

Az árfolyambegyűrűzés hatása erősödött Magyarországon (értsd: a gyengülés hatása gyorsabban és erőteljesebben emelkednek az árak, mint korábban), ezért is fontos a stabilitás.

Érdekes ábra a prezentációban

Virág Barnabás egy érdekes új ábrát is bemutatott, ami a június végére érvényes alapkamat várható alakulásról szól. Virág ismét jelezte, hogy a kamatcsökkentési várakozások helyenként túlszaladottak voltak a közelmúltban.

Itt az MNB előrejelzése: gyengébb lesz a növekedés a korábban vártnál, de az infláció is alacsonyabb lehet

A mai 75 bázispontos kamatvágással párhuzamosan kiadta friss inflációs jelentésének főbb előrejelzéseit a Magyar Nemzeti Bank, amelyből kiderül, hogy a jegybank lefelé módosította az idei inflációs előrejelzését, amelynek középértéke 4,75%-ról 4,3%-ra változott. A GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzést is lefelé módosította 2024-re vonatkozóan a jegybank. A jövő évre és 2026-ra vonatkozó előrejelzések sem az infláció, sem a GDP-növekedést illetően nem változtak.

Itt az MNB előrejelzése: gyengébb lesz a növekedés a korábban vártnál, de az infláció is alacsonyabb lehet

Mire ez a nagy óvatosság?

Az inflációs folyamatok ugyan biztatók, ám a külső és belső kockázati környezetre tekintettel kell lenni, és itt azonosíthatók negatív folyamatok is. Ilyenek a geopolitikai feszültségek, a feltörekvő piacok változékony megítélése, a fejlett országok jegybankjainak óvatossága, illetve a magyar eszközök kockázati felárainak emelkedése.

Mi hajtja?

A gazdaság motorja a fokozatosan helyreálló lakossági fogyasztás lehet, amit a reálbérek emelkedése és a fogyasztói bizalom javulása hajthat. Eközben az exportkilátások a külső felvevőpiacaink lassulása romlottak. A nettó export növekedési hozzájárulása a növekedéshez 2025-ben lehet ismét pozitív.

Kisebb lehet az idei infláció a korábban vártnál

A kilátásokat illetően Virág kifejtette, hogy az idén 3,5-5,0 százalékos éves átlagos infláció lehet, a GDP 2-3%-kal bővülhet. Mindkét előrejelzés lefelé mozdult a legutóbbi, decemberi prognózishoz képest.

A dezinflációs folyamat biztató, de eltökélt monetáris politikára van szükség az árstabilitás tartós eléréséhez. A növekedési kilátások a külső környezet romlása miatt lettek borúsabbak.

A 75 bázispontos vágásról

A monetáris tanács az 50, a 75 és a 100 bázispontos kamatcsökkentés lehetőségét is vizsgálta - mondja az alelnök. (Ez is mutatja, hogy indokolt volt a piaci elemzők bizonytalanság, akik szintén mindhárom kimenet között vacilláltak.)

Virág Barnabás: 6,5-7 százalékos alapkamat várható június végére

A monetáris politika új szakaszba lép, a kamatcsökkentések üteme lassul a második negyedévben. A pénzpiaci stabilitásnak a kamatpolitikában kulcsszerepe van - mondja Virág.

Az MNB mai jelzése egybevág a korábbi értesülésekkel. A mai kamatdöntés előtt felvázolt lehetséges kamatpályák közül az valósulhat meg, amiben mostantól 50 bázispontos kamatcsökkentések következnek júniusig.

Kamatot vágott a jegybank: itt az MNB indoklása!

"A globális dezinflációt övező kockázatok, a nemzetközi befektetői hangulat változékonysága és a hazai infláció év közepén várt átmeneti emelkedése a következő hónapokban óvatos monetáris politikát indokol. A Tanács folyamatosan értékeli a beérkező makrogazdasági adatokat, az inflációs kilátásokat, valamint a kockázati környezet alakulását. A következő hónapokban ezen információk alapján adatvezérelten dönt az alapkamat további csökkentéséről és annak optimális üteméről" - derült ki a jegybank kamatdöntés után kiadott közleményéből. Az MNB a februári gyorsítás (100 bázispontos vágás) után újra 75-re lassított. "A Monetáris Tanács megítélése szerint a továbbra is erőteljes és általános dezinfláció lehetővé teszi az alapkamat csökkentésének folytatását, ugyanakkor a növekvő pénzpiaci kockázatkerülés a februári mértéknél lassabb ütemet indokol" - írták.

Kamatot vágott a jegybank: itt az MNB indoklása!

A kamatcsökkentés okairól és a kamatpolitika jövőjéről beszél Virág Barnabás

A Magyar Nemzeti Bank mai kamatdöntő ülésén 75 bázisponttal, 8,25%-ra csökkentette irányadó kamatát. A döntés megegyezik az elemzői konszenzussal, és egyben azt jelenti, hogy a kamatcsökkentési ciklus februári 100 bázispontra gyorsítása csak egyetlen hónapot élt meg. Az újbóli 100 bázispontos kamatvágás elvetése bizonyára a pénzpiaci ingadozásokra, különösen a forint árfolyamának alakulására vezethető vissza.

Virág Barnabás MNB-alelnök a mai tájékoztatóján ezeket a szempontokat világíthatja meg, és fontos utalásokat tehet a kamatpolitika jövőjére is.

Címlapkép forrása: Portfolio

Gyengülget a forint az MNB lépésére

Hétfő este egészen a 398-as szint közelébe gyengült a forint az euróval szemben, kedd reggel azonban kisebb erősödést láthatunk a vezető devizákkal szemben. A forint piacán a mai a hét legfontosabb napja, a befektetők a Magyar Nemzeti Bank új kamatdöntésére várták, ami megfelelt az előrejelzéseknek.

Gyengülget a forint az MNB lépésére

Itt a jegybank friss kamatdöntése!

A Magyar Nemzeti Bank mai kamatdöntő ülésén 75 bázisponttal, 8,25%-ra csökkentette irányadó kamatát. A döntés megegyezik az elemzői konszenzussal, és egyben azt jelenti, hogy a kamatcsökkentési ciklus februári 100 bázispontra gyorsítása csak egyetlen hónapot élt meg.

Itt a jegybank friss kamatdöntése!

Megszólal az MNB alelnöke a mai kamatdöntés után

A hagyományoknak megfelelően a jegybank ma is megtartja a kamatdöntés utáni tájékoztatóját - jelezte közleményében a Magyar Nemzeti Bank.

Megszólal az MNB alelnöke a mai kamatdöntés után

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF