3,5 százalékra gyorsult az infláció éves alapon az Egyesült Királyságban - számolt be róla a CNBC. A fogyasztói árak növekedési üteme felülmúlta a piaci várakozásokat, legnagyobb részt ugyanakkor egyszeri gazdasági hatásoknak (áprilisi társasági adóemelés és az államilag szabályozott energiaárak növekedése) köszönhető. A szolgáltatószektor inflációjának csökkenése és a bérnövekedéssel kapcsolatos várakozások lassulása további kamatcsökkentéseket tehet lehetővé a közeljövőben, bár a külkereskedelmi bizonytalanság egyelőre inkább óvatosságra ad okot.
A Morgan Stanley vezető részvénypiaci stratégája szerint a Moody’s amerikai hitelbesorolásának leminősítésével összefüggő tőzsdei visszaesés jó lehetőséget jelenthet a részvényvásárlásra - írja a Fox Business. A szakértő azt is elmondta, hogy mire lenne szükség a tartósabb tőzsdei emelkedéshez.
A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – derült ki a CIB Bank legfrissebb makrogazdasági előrejelzéséből. Utóbbi azt jelenti, hogy a korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP. Trippon Mariann, a bank vezető közgazdásza úgy véli, hogy az MNB-nek változatlanul szűk a mozgástere: a jegybank az előttünk álló hónapokban várhatóan nem változtat az alapkamaton, miközben a forint euróval szembeni árfolyama tartósan a 400-as szint felett marad.
Ideje megszokni, hogy a nemzetközi helyzet fokozódik, márpedig ilyen helyzetben minden kis- és középvállalkozás számára kulcsfontosságú, hogy hozzájusson a rendelkezésre álló fejlesztési forrásokhoz és ahhoz a tudáshoz, amelynek segítségével magasabb fokozatra kapcsolhat. A Porfolio és a KAVOSZ közös országos gazdasági roadshow-ja Veszprém és Pécs után május 12-én Szegedre látogat, ahol vezető szakemberek és a helyi vállalkozói szféra képviselői vitatják meg a kapcsolódó kérdéseket.
A Bank of Japan (BOJ) nehéz helyzetbe került a kamatemelési ciklus folytatását illetően, miután Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései szűkítették a mozgásterét a még mindig alacsony kamatlábak további emelésére. A jegybank pénteken végül nem változtatott az alapkamaton - számolt be a Reuters.
A Fed továbbra is változatlanul hagyja a kamatlábakat, miközben a döntéshozók egyensúlyoznak az infláció és a gazdasági lassulás kockázatai között, különösen az amerikai importvámok hatásainak fényében.
Május 5-től, azaz jövő hétfőtől új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a konstrukció fontosabb paraméterei nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással.
Jön az új, 10 éves Prémium Magyar Állampapír, csökken a Bónusz Állampapír kamatprémiuma, miközben új, 5 éves terméket dob piacra az ÁKK a Fix Magyar Állampapírból. A lakossági állampapírt forgalmazókat érintő változások is jönnek egy állampapírcsere lehetőségével.
A globális részvénypiacok jelentős zuhanást szenvedtek el hétfőn, miután Donald Trump amerikai elnök kitart átfogó vámpolitikája mellett, miközben a befektetők már a recesszió növekvő kockázatával és a Fed esetleges májusi kamatcsökkentésével számolnak.
Elindult az önkéntes kamatplafon, a csatlakozó bankoknál április 1. és október 31. között bizonyos feltételek teljesülése esetén legfeljebb 5 százalékos kamat mellett igényelhetnek lakáshitelt a fiatalok energiahatékony lakásra.
A cél az, hogy az állam mindig a lehető legolcsóbban tudja finanszírozni magát a piacról – mondta el Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az új makrogazdasági előrejelzést bemutató sajtótájékoztatón a Portfolio érdeklődésére. Beszélt arról is, miért nyúlnak bele ismét a befektetési alapok szabályozásába, amelynek keretében szigorúbb állampapírtartást írnak elő. A miniszter kitért arra is, hogy a vártnál jobban teljesítenek a lakossági állampapírok, ugyanakkor elképzelhető lehet az itteni kamatszintek felárának csökkenése az intézményi állampapírokhoz képest.
Ugyan a negyedév elejéhez képest jóval jobban áll a forint szénája, az elmúlt hónapok tartós forinterősödése a napokban elakadt, sőt, már a fordulat is elkezdődött, melynek eredményeként 404 forintot is kellett már adni a héten egy euróért. Ennek kapcsán összeszedtük, hogy mi állhat a mostani forintgyengülés hátterében, emellett pedig arra a kérdésre is válaszokat kerestünk, hogy meddig gyengülhet még a magyar fizetőeszköz.
Jövő keddtől, azaz április 1-től új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a konstrukció fontosabb paraméterei nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással. A FixMÁP-ból és a PMÁP-ból egyelőre nem várható új sorozat, a mostaniakat ugyanis április végéig meghosszabbították.
Az elmúlt néhány évben számos ország lett egyre inkább érdekelt a lakossági befektetők keresletének megragadásában az állampapírpiacon, az OECD-országokban az állampapírok összesített lakossági állománya 2024 első negyedévében elérte a teljes államadósság-állomány mintegy 10%-át – olvasható az OECD jelentésében. Rávilágítanak arra is, hosszabb távon a pénzügyi tudatosság terén is segítséget nyújthatnak a lakossági állampapír-programok, mert pont a lakossági állampapír-programokkal érintett országokban alacsonyabb a megfelelő pénzügyi műveltséggel rendelkező felnőttek aránya. Magyarország ebből a szempontból a sor végén kullog.
Egymásra licitálnak a magyar bankok, legkedvezőbb esetben akár két számjegyű betéti kamatokkal csábítják magukhoz az ügyfeleket. De a 6-10% közti kamatszint nem jár mindenkinek, ehhez általában bizonyos feltételeket is kell teljesíteni – írja közleményében a BiztosDöntés.hu. A bankok időzítése nem véletlen: több százmilliárd forint összegű, PMÁP-ból kiáramló pénz keresi a helyét a befektetési piacon, amiből szeretnének vastagon részesedni. Itt a lista a legmagasabb elérhető hozamokról.
A kormány által meghirdetett Demján Sándor Program fő célkitűzése, hogy a kkv-szektor támogatásán keresztül dinamizálja a magyar gazdaságot és elősegítse a vállalkozások méretugrását. A program elemei biztosítják, hogy a magyar kkv-k beruházások megvalósításával erősítsék a versenyképességüket belföldi és nemzetközi színtéren egyaránt. Ehhez kapcsolódóan az elkövetkező időszakban realizálódó fejlesztések számottevően hozzájárulhatnak majd a magyar gazdaság teljesítményéhez: az EXIM szakértői becslése alapján a Demján Sándor Program hatására az elkövetkező időszakban összesen nagyságrendileg 850 milliárd forint többlet-GDP keletkezhet a gazdaságban, amely az éves hazai GDP közel 1%-át jelenti. Ezen túlmenően a program a kedvezményes hitelkonstrukcióin keresztül a beruházási hitelpiacnak is érdemi lendületet adhat 2025-ben: a résztvevő vállalatok – a belföldi finanszírozásból megvalósuló hitelprogramok által – összesen mintegy 101 milliárd forint kamatmegtakarítást érhetnek el a teljes futamidő alatt, amely jelentősen hozzájárul a vállalati versenyképesség javulásához.
Nagy mennyiségű fegyver indult volna útnak Szíriából.
Sokkal többen halnak meg, mint kellene.
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?