Az elmúlt időszakban mindenki biztosra vette, hogy az inflációt legyőztük és már csak a növekedés miatt kell aggódni. Azonban a kínai lazítás, globális kamatcsökkentések és a vártnál jobb amerikai gazdasági teljesítmény miatt elképzelhető, hogy az eddig fennálló narratíva már nem életképes. Vagy mégis? Elképzelhető, hogy a következő időszak a narratívák harcáról fog szólni a tőzsdéken és amíg nincs egyértelmű győztes, addig az irányt sem lehet majd megmondani.
Korábban már írtunk arról, hogy az osztrákok is elindították saját lakossági állampapír-palettájukat, de akkor még számos korlátozó feltételnek kellett megfelelni ahhoz, hogy külföldiként ottani állampapírt vásárolhassunk. Az osztrák államkincstár azóta könnyített a feltételeken: az eddigi szigorúbb online opció mellett már postai úton is lehet számlát nyitni külföldiként, így mostani cikkünkben gyakorlati szempontból mutatjuk be ennek a folyamatát.
2025-ben elérhető lehet az a kamatszint, amely a gazdaságot se nem lassítja, se nem fékezi. Ehhez a maginfláció további csökkenése szükséges. Az elmúlt időszakban egyre több döntéshozó érvel amellett, hogy az EKB-nak folytatnia kell a kamatcsökkentéseket.
A német ipari megrendelések augusztusban jelentősen csökkentek, ami újabb jele annak, hogy Európa legnagyobb gazdaságának feldolgozóipara továbbra is gyengélkedik. A vártnál nagyobb mértékű visszaesés arra utal, hogy a szektor a következő hónapokban sem fog talpra állni.
A Bank of Japan (BOJ) legfrissebb negyedéves jelentése szerint az áremelkedések egyre szélesebb körben éreztetik hatásukat Japánban. A jegybank megállapítása szerint ennek hátterében elsősorban a vállalatok azon törekvése áll, hogy a strukturális munkaerőhiány miatt folyamatosan emelniük kell alkalmazottaik béreit.
A japán kormány új gazdasági csomagot készít elő az emelkedő megélhetési költségek ellensúlyozására. Shigeru Ishiba miniszterelnök pénteken hivatalosan utasította minisztereit a csomag összeállítására, amely a deflációból való kilábalást tűzte ki elsődleges célként.
Az amerikai jegybank veszteségei a héten átlépték a 200 milliárd dolláros határt a jegybank csütörtökön közzétett adatai szerint – írja a Yahoo Finance.
Addig nem igazán kellett aggódni a forint árfolyama miatt, amíg Magyarország tartotta fenn a világ egyik legmagasabb irányadó rátája. Ez megvédte a forintot a külső és belső feszültségektől. Miután azonban a forint hatalmas kamatelőnye szépen lassan elkopott az elmúlt egy évben, így a hazai és a nemzetközi hírek egyaránt megrángatják az árfolyamot. Mi lehet a kiút ebből a helyzetből?
A vártnál érdemben magasabb, 54,9 pont lett az ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedszerindexe. Ezen belül a foglalkoztatottsági komponens romlott, az árkomponens pedig nőtt. Ez az adat a tegnapi erős ADP-vel együtt azt mutatja, hogy nincsen semmi gond az amerikai gazdaságban. Ezzel pedig lehet, hogy el is dőlt, hogy érdemes-e a következő ülésen 50 ponttal csökkenteni a kamatokat.
A Bank of Japan igazgatótanácsának egyik leglazább döntéshozója hangsúlyozta, hogy a laza pénzügyi feltételeket kell tartani, amíg az inflációs várakozások magasan nem rögzülnek, megerősítve ezzel a bank álláspontját, hogy nem fog túl hamar lépni – írja a Bloomberg. Ez egy nappal azután történt, hogy az új kormány óvatosságra intett a kamatemelésekkel kapcsolatban.
Minimális mértékben változtak csak a lakáshitelek feltételei a bankok ajánlataiban az új hitelfelvevők számára október elejével. A banki árazáshoz használt referenciahozamok azonban a forint gyengülésével párhuzamosan kissé emelkedtek, így bár az MNB újra alapkamatot csökkentett, nem erősödött a kamatcsökkentések valószínűsége a lakáshiteleknél. Ha csak a kormány 5%-os maximális THM-re vonatkozó elvárása új helyzetet nem teremt hamarosan.
Tegnap másfél éves mélypontra gyengült a forint az euróval szemben a kedvezőtlen nemzetközi hangulatban, az euró ismét 400 euróba kerül. Ma reggel is 400 felett kezdett, majd benézett a kerek szint alá. A dollár erősödik az euróval szemben, ami nem jelent jót a forint számára. A mai napon az Egyesült Államokból jönnek nagyon fontos adatok, amelyen szintén hatással lehetnek a kereskedésre.
Néhány magyar alapnak úgy tűnik, már most sikerült túlszárnyalnia a tavalyi magas hozamokat: a legjobb teljesítmények az év első kilenc hónapjában 20% felett vannak, ami a legtöbb esetben messze veri a magyar állampapírok által az év elején kínált éves kamatokat is. Nagyot mentek eddig idén az abszolút hozamú-, árupiaci- és részvényalapok, míg a tavalyi nagy kedvencnek számító kötvényalapok hozama vélhetően elmarad majd a 2023-as teljesítményektől. A jövőt tekintve érdemes lesz még a vegyes alapokra is figyelni, amelyek között szintén bőven találunk 10% felett teljesítő alapokat.
A várt 120 ezer fő helyett 143 ezer fővel bővült szeptemberben a foglalkoztatottság az ADP felmérése szerint, ami megerősítheti azt, hogy a gazdasági adatok gyors romlásáról nem beszélhetünk.
Több mint fél évszázad után befejeződött az egykor meghatározó fontosságú globális bankközi pénzpiaci kamat, a Libor használata - jelentette be a Bank of England és a brit pénzügyi szektor felügyeleti hatósága (Financial Conduct Authority, FCA) keddi közös nyilatkozatában.
A japán kormány óvatosságra inti a jegybankot a kamatemelések kapcsán – írja a Reuters. Ez fontos fejlemény, ugyanis a történelmi japán kamatemelési ciklus közepén a befektetők azt találgatják, hogy az új kormány mennyire lesz támogató, vagy épp elutasító a monetéris szigorítással kapcsolatban.
Sokkal pontosabb képet kaphatunk a világgazdaság helyzetéről.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Az egész világgazdasági rend felborulhat november után.
Megállították a gyűlés előtt.
Ukrajna is drónokkal támadta az orosz területeket.
De tudja a megoldást is.
Fontos jelentés érkezett.
De van azért kényelmetlenség.
A politikus a költségvetési bizottság kérdéseire válaszolt – miniszterként lehet, hogy utoljára?