A háború eleje óta mindenki ettől retteg, erre figyelnek most az emberek

Portfolio
Az amerikai Newsweek nemrég térképen mutatta meg, melyek azok az egyesült államokbeli helyek, amelyek potenciális célpontok lehetnek egy nukleáris háború esetében. De mit mutatnak az emberek Google-keresései? Mikor volt a legtöbb keresés a nukleáris háború témájában, és Amerikán belül mely államokban a legintenzívebb az érdeklődés? Megnéztük a Google Trends adatait.

Térképen egy esetleges nukleáris háború potenciális amerikai célpontjai

Ahogyan arról beszámoltunk, pár nappal ezelőtt az amerikai Newsweek megjelentetett egy cikket, melyben főleg arról spekulálnak, melyek lehetnek azok a települések, létesítmények az Egyesült Államokon belül, melyek egy atomháború esetén az orosz stratégiai csapásmérő erők célpontjává válhatnak.

Kékkel a nagyobb civil döntéshozói központokat, pirossal a nagyobb katonai támaszpontokat, sárgával a kommunikációs központokat jelölték.

A térkép szerint nukleáris célpont lenne

  • New York, Philadelphia, Washington, Miami, Houston, Dallas, Denver, Salt Lake City, Las Vegas, Los Angeles, San Francisco, San Diego és Chicago,
  • támadás alá kerülne még a norfolki tengerészeti támaszpont,
  • a Barksdale légibázis, a Kirtland légibázis, a Hill légibázis, a Malmstrom légibázis,
  • az űrerők központja Petersonban, a Minot légibázis, a Warren légibázis, az Offut légibázis, a Whiteman légibázis,
  • a nukleáris fegyvereket karbantartó Pantex üzem,
  • a Jim Creek tengerészeti kommunikációs központ Washington államban és a hawaii Lualualei-n található alacsony frekvenciájú kommunikációs központ,
  • illetve Raven Rock, az Egyesült Államok kormányának elsődleges nukleáris háborús menedékhelye.

A nukleáris háború iránti érdeklődés Amerikában

Nemrég bemutattuk a Google Trends alapjait, a Google Trends használatának főbb tudnivalóit, és összefoglaltuk, pontosan hogyan kell értelmezni a Google Trends adatait ahhoz, hogy megtudjuk, mik a legfelkapottabb témák, hírek a világban és Magyarországon, mely témák mennyire érdeklik az embereket egy adott idősávban és területen.

A Google Trends adatait megvizsgálva, az elmúlt 7 napban az Egyesült Államokat tekintve jól látható, hogy

a nukleáris háború témája iránti érdeklődés március 19-én, a Newsweek cikkének megjelenésekor volt a legnagyobb, ami a Google-kereséseket illeti.

Fontos megjegyezni: a 100-as skálán látható számok a keresési érdeklődést jelzik a grafikon legmagasabb pontjához képest az adott régióban és időszakban. A 100-as érték a kifejezés legnagyobb népszerűsége; az 50-es érték azt jelzi, hogy a kifejezés feleannyira népszerű. 

Kép forrása: Google Trends

Az érdeklődést alrégiók szerint megvizsgálva, az eredményt a Newsweek térképével összehasonlítva látható, hogy a nagyobb katonai támaszpont miatt potenciális célpontot jelentő Észak-Dakota, a Chicagóhoz közeli Indiana, a szintén nagyobb katonai támaszpontnak otthont adó és lehetséges célpontnak számító Louisiana van a TOP 3-ban.

A Google Trendsben ezek az értékek 0-tól 100-ig terjedő skálán vannak feltüntetve, amelyen a 100 azt a helyet jelöli, ahol a keresések összesített számához képest a legnagyobb a népszerűség; az 50-es érték azt a helyet jelöli, ahol a népszerűség feleakkora. A 0 pedig azt a helyet jelöli, ahol nem áll rendelkezésre elég adat a kifejezéshez.

Megjegyzés: A nagyobb érték nagyobb arányt jelent az összes lekérdezéshez képest, nem pedig nagyobb abszolút értékű lekérdezésszámot. Például egy apró ország, ahol a lekérdezések 80%-a a banánnal kapcsolatos, kétszer akkora pontszámot kap, mint egy óriási ország, ahol a lekérdezéseknek csak a 40%-a vonatkozik a banánra.

Kép forrása: Google Trends

Amennyiben a keresések lekérdezésének idejét az orosz invázió 2022. február 24-i kezdetére állítjuk, látható, hogy a háború korábbi szakaszaihoz képest

most nem kiemelkedő a nukleáris háború témája iránti Google-érdeklődés.

Kép forrása: Google Trends

A 2004 óta eltelt időszakot szemügyre véve azonban határozottan kiemelkedik az orosz-ukrán háború okozta érdeklődés.

Kép forrása: Google Trends

Ezt a Nukleáris háború keresési témát az azonos jelentésű „Nuclear war” keresési kifejezéssel lecserélve is megállapíthatjuk, miután a két grafikon szinten teljesen egyező dinamikát mutat.

Arról, hogy a Google Trendsben mi a különbség a keresési kifejezések és a témák között, itt olvashatsz.

Kép forrása: Google Trends

A nukleáris háború iránti érdeklődés világszerte

A nukleáris háború iránti, 2004 óta eltelt időszakban való Google-érdeklődés világszerte szinte teljesen megegyezik az Egyesült Államok esetében látottakkal.

Kép forrása: Google Trends

A régiók szerinti érdeklődés esetében az elmúlt 12 hónapot megvizsgálva, nem meglepő módon a két legnagyobb atomhatalom, az Egyesült Államok és Oroszország, valamint az Egyesült Államok legszorosabb szövetségese, az Egyesült Királyság került a TOP 3-ba.

Kép forrása: Google Trends

A nukleáris háború iránti érdeklődés Magyarországon

Érdekes azonban, hogy Magyarországon a 2004 óta eltelt időszakban nem az orosz-ukrán háború idején volt a legnagyobb a téma iránti érdeklődés, hanem a 2000-es évek közepén.

Kép forrása: Google Trends

A kapcsolódó témaköröket és lekérdezéseket megvizsgálva azonban a nukleáris háború általános kifejezései mellett már megjelenik Oroszország és Ukrajna is.

Kép forrása: Google Trends

A cikket a Google támogatta.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF