Ócska orosz T-72-eseket pofozott ki, egy csapásra milliárdos lett

Portfolio
Rozsdásodó szovjet korabeli tankok felújításával keres elképesztő összegeket a cseh Excalibur Army és rajta keresztül a vezetője, Michal Strnad – írja a Bloomberg.

A csehországi Sternberk város szélén álló gyárban korábban a nácik által a második világháború után elhagyott katonai járműveket javították. Most egy olyan létesítmény része, amely Európa legújabb konfliktusaihoz gyárt hardvert, és milliárdossá tette tulajdonosát.

A 31 éves Michal Strnad nagyjából annyi idős, mint az Excalibur, amelyet az apja alapított, és amely ma a Czechoslovak Group, azaz a CSG legnagyobb és legjövedelmezőbb része. A bevétel tavaly 1,73 milliárd euróra ugrott, ami több mint háromszorosa a 2021-es értéknek.

A CSG 2020-ban a spanyol Fabrica de Municiones de Granada, két évvel később pedig az olasz Fiocchi Munizioni fegyvergyártó cég felvásárlásával bővült. Jelenleg a Vista Outdoor lőszerüzletágának megvásárlására törekszik, a tranzakció viszont politikai ellenállásba ütközik az Egyesült Államokban.

Strnad édesapja, Jaroslav 1995-ben alapította az Excaliburt. Kivont szovjet gyártmányú harckocsikat és egyéb felszereléseket vásárolt a NATO leendő kelet-európai tagjaitól azzal a tervvel, hogy ezeket fémhulladékká alakítja át, hogy profitot termeljen belőlük. De felfedezte a pótalkatrészek és használt harcjárművek virágzó piacát olyan helyeken, mint Afrika, és hasznot húzott néhány hazai politikai kapcsolatból is.

Azóta az Excalibur mintegy 300 T-72-es harckocsit újított fel. Ezek közül eddig körülbelül 100-at rakodtak fel vonatokra, és küldtek Ukrajnába, tüzérségi lövedékekkel együtt. Michal Strnad 2018-ban, a 20-as évei közepén vette át apjától a CSG vezetését. A Bloomberg Billionaires Index szerint most legalább 5 milliárd dollárt ér a cég, amely a leggyorsabban növekvő európai fegyvergyártók közé tartozik.

Az új geopolitikai helyzet kedvez a védelmi cégeknek, miután Európában több ország is a hadi kiadások növelése mellett döntött. Csakhogy az iparnak saját kihívásokkal kell szembenéznie. A gyorsan bővülő rendelésállomány nagyobb létesítményeket és több alkalmazottat igényel. Az ellátási láncok megszakadása, a magasabb energiaköltségek, az állami kiadások korlátozása, valamint az is hátráltatja a növekedést, hogy egyes befektetők tartózkodnak a fegyvergyártók finanszírozásától.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF