Nagy dolog készül Debrecenben és környékén, az EU-s milliárdokat is célba veszik

Portfolio
Északkelet-Magyarország négy megyéjéből és a hozzájuk kapcsolódó határmenti területekből egy új fejlesztési célterületet hozott létre a kormány és egyúttal rögtön el is fogadott a területtel kapcsolatos fejlesztési elképzeléseket – derül ki a friss Magyar Közlöny két kormányhatározatából. A döntésekből jól kirajzolódik, hogy részben a 2021-2027-es uniós fejlesztési ciklus elérhető pénzeire épül majd az érintett térség fejlesztése.

Éppen a múlt héten mutattuk be egy elemzésben, hogy mely megyei jogú városok, megyék és régiók mekkora EU-s pénzeket tudtak magukhoz vonzani eddig a 2014-2020-as ciklusban és amint megállapítottuk: különösen jól szerepelt Debrecen, Miskolc és Nyíregyháza, miközben a megyéik peremterületei már gyengébben szerepelhettek és ezért nem mondható az megyei szinten, hogy tényleg a legszegényebbekhez áramlik a legtöbb fejlesztési forrás. A három-három megyéből összeálló régiók szintjén azonban ez az összefüggés már kijött.

Mindezen előzmény után különösen érdekes, hogy a kormány Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok megye, Borsod-Abaúj-Zemplén megyékre alapozva két kormányhatározatot is közzétett a friss Közlönyben. A Kormány 1072/2020. (III. 5.) Korm. határozata az Északkelet-Magyarország Nemzeti, Gazdasági és Kulturális Övezetének Koordinációs Fórumáról szól, amelyben

  • A Kormány létrehozta az Északkelet-Magyarország Nemzeti, Gazdasági és Kulturális Övezetének Koordinációs Fórumát, amely Hajdú-Bihar megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye, Borsod-Abaúj-Zemplén megyék nemzeti, gazdasági és kulturális övezetének – a gazdasági együttműködésben érintett, a fejlesztéshez csatlakozó határon túli területek bevonásával megvalósuló – fejlesztési tervével kapcsolatos döntés-előkészítő, javaslattételi tevékenységet lát el. A  Fórum szükség szerint, de legalább negyedévente ülésezik.
  • A Fórum az érintett területek kapcsán javaslatot tesz a nemzet-, gazdaság- és fejlesztéspolitikai célok meghatározására; nyomon követi a  gazdasági övezetet érintő valamennyi, stratégiai szempontból kiemelt jelentőségű beruházást és fejlesztést; javaslatot tesz a gazdasági övezetet érintő nemzet-, gazdaság- és fejlesztéspolitikai intézkedések koordinált megtervezésére, végrehajtására, közreműködik a  gazdasági övezetre vonatkozó kohéziós politikai tervezésben.
  • A  Fórum elnöke a  debreceni autóipari központ, illetve környezete gazdasági, oktatási és kulturális fenntartható fejlődéséért felelős kormánybiztos, akinek új feladata, hogy koordinálja az Északkelet-Magyarország nemzeti, gazdasági és kulturális övezetének fejlesztési programjának kidolgozását és végrehajtását.
  • A Fórum két alelnökét a Fórum tagjai közül az elnök jelöli ki. A Fórumon tagként több kijelölt miniszter is részt vesz. A Fórum működéséhez szükséges forrásokat az Innovációs és Technológiai Minisztérium biztosítja.

Az ezt követő, 1073/2020. számú (III. 5.) kormányhatározat a régióhoz a „Creative Region” – Határtalan fejlődés kifejezést illesztette és már arról szól, hogy a kormány

  • egyetért a számára bemutatott, Északkelet-Magyarország (Hajdú-Bihar megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye, Borsod-Abaúj-Zemplén megye) nemzeti, gazdasági és kulturális övezetének – a gazdasági együttműködésben érintett, a fejlesztéshez csatlakozó határon túli területek bevonásával megvalósuló – fejlesztési tervével;
  • felhívja az  innovációért és technológiáért felelős minisztert, hogy – a  pénzügyminiszter bevonásával – az  Európai Unió 2021–2027 közötti költségvetési időszakára tervezett operatív programok tervezésekor kezelje kiemelten a gazdasági övezet komplex fejlesztését, és dolgozzon ki arra vonatkozó fejlesztéspolitikai intézkedéseket;
  • felhívja a határozatban megnevezett illetékeseket, hogy a gazdasági övezetet érintő valamennyi hazai és európai uniós forrásból finanszírozott fejlesztési programokra is figyelemmel gondoskodjon a gazdasági övezetre vonatkozó alábbi összehangolt fejlesztési lehetőséget biztosító, egyedi kormánydöntésen alapuló ernyőprojektek kidolgozásáról: a) Komplex területi felzárkóztató program, b) Komplex területi infrastruktúra fejlesztési program, c) Komplex versenyképességi és foglalkoztatást bővítő fejlesztési program, d) Komplex, a gazdasági övezet határmenti kapcsolatait és megyei jogú városait érintő, 2030-ig tartó fejlesztési program.
Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF