Érzékeny ponton találta el Putyint az EU az új szankcióval, de Ukrajnára is lőnek

Portfolio
Az orosz és fehérorosz mezőgazdasági import EU-s piacra gyakorolt hatásával kapcsolatos aggodalmakra válaszul az Európai Bizottság bejelentette, hogy egyes termékekre ismét súlyos vámokat vezet be. Az uniós vezetők az Európai Tanács csütörtöki csúcstalálkozóján meg is szavazták az intézkedést.

Az Európai Bizottság adatai szerint február végén az EU teljes gabona- és olajosmag-behozatala Oroszországból a 2023/2024-es időszakban 1,8 millió tonna volt, ehhez képest Ukrajnából 19,1 millió tonnáyni terményi érkezett csak, pedig ettől sokkal jobban félnek az uniós gazdák. Az unióba irányuló orosz és fehérorosz mezőgazdasági értéke nagyjából 20-25 milliárd euró (8000-9900 milliárd forint) lehetett a háború kezdete óta.

Részben a lengyel, részben az ukrán kabinet kérésére az EU döntött arról, hogy emelt vámokat vet ki az orosz és fehérorosz mezőgazdasági termékekre. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy ezekre az intézkedésekre azért van szükség, hogy megelőzzék az uniós piac esetleges destabilizálódását, különösen az olyan mezőgazdasági termékek esetében, mint a gabona.

Problémának nevezte, hogy Moszkva esetleg mesterségesen lenyomhatja az árakat azáltal, hogy túl olcsón adja el a termékeit, ami az uniós gazdák helyzetét veszélyeztetné. További kockázat, hogy illegális export, többek között lopott ukrán gabona kerül az EU piacára.

Az Európai Bizottság tonnánként 95 eurós vámot javasolt az Oroszországból és Fehéroroszországból származó gabonafélékre, valamint 50%-os vámot az olajos magvakra és az azokból készült termékekre. Ezt a Tanács csütörtöki csúcstalálkozóján támogatták a tagállamok – írja a Politico az új, lényegében szankciós intézkedéseknek tekinthető lépesekről.

Bár az EU elsősorban ukrán gabonát importál, néhány tagállam, köztük Spanyolország, Olaszország és Franciaország az olcsóbb orosz alternatívák felé fordult. Piaci elemzők azonban azt állítják, hogy jelenleg nincsenek érdemi bizonyítékok arra, hogy az orosz import destabilizálta volna az uniós piacokat.

De ez az ukrán mezőgazdasági termékek esetében sem igazolt, a világpiaci árakat ugyanis az orosz túlkínálat szorította le más piacokon. Ezzel együtt, az uniós gazdatüntetések miatt az Európai Tanács várhatóan korlátozásokat és pótvámokat ró ki az ukrán gabonatermékek importjára is.

Címlapkép forrása: Alexandros Michailidis/EU.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF