Kiderült, mely alapokat sorozza meg a bedőlési hullám

A legnagyobb befektetői alapok megszenvedték, hogy a tőzsdéken ütik a regionális bankok részvényeit, így jelentős veszteségeket nyelnek be az olyan alapkezelők, mint a Morgan Stanley vagy a BlackRock.
Tovább a cikkhezDoktor végzet egy dolognak nagyon örül a bankválságban

Nouriel Roubini a New York Egyetem és a Yale Egyetem tanára, a gazdasági és pénzügyi elemzésekkel foglalkozó RGE Monitor elnöke elég határozott kijelentést tett arról, hogy a mostani bankválságban nem véletlenül a kriptopénzeket leginkább pártoló három nagybank dőlt be. Szerinte minden morális kockázat ősanyja a kriptopiac.
Tovább a cikkhezMegszólalt a neves pénzember: bemondta, melyik bank omlik össze következőnek

Alig néhány nappal azután, hogy a kaliforniai székhelyű SVB csődöt jelentett, a New York-i székhelyű Signature Bank bejelentette, hogy a fogyasztók és a pénzügyi rendszer védelme érdekében bezárja kapuit. Az eseményekkel kapcsolatban sorra szólalnak meg a szakértők, és a 2008-as Lehman Brothers-összeomlást megjósoló Wall Street-i elemző és befektető, Robert Kiyosaki elárulta, hogy szerinte melyik bank lesz a következő, amelyik fizetésképtelenné válik - írja a Fox Business.
Tovább a cikkhezEldőltek az első dominók, bíróságra citálják az SVB vezetőit

Hétfőn beperelték a pénteken csődig jutó SVB Groupot és annak vezetőit a részvényesek.
Tovább a cikkhezBejelzett a tőzsdei pánikindex

A pénzügyi piacok stresszmutatói hétfőn élesen reagáltak arra, hogy öt napon belül három amerikai bank is bedőlt. A befektetők egyre inkább újraárazzák az amerikai kamatkilátásokat, ami 2008 óta a legnagyobb rohamot váltotta ki a kötvénypiacokon.
Tovább a cikkhezKészülnek a bankválság európai következményeire, de nem számolnak bedőlésekkel

Az EKB egységes felügyelőbizottsága úgy látja, hogy a két amerikai nagybank összeomlása korlátozott következményekkel jár a régió pénzintézeteire nézve, de ezzel együtt folyamatosan monitorozzák a helyzetet. Több jegybank is válságtábot állított fel.
Tovább a cikkhezAmerikai bankcsőd: megszólaltak Európa pénzügyminiszterei, nincs ok a pánikra

Nincsenek veszélyben a belga és francia bankok a két ország pénzügyminisztere szerint, de folyamatosan figyelik az eseményeket – írja a Reuters.
Tovább a cikkhezMoody’s: az európai nagybankok nincsenek veszélyben, a kicsik pedig bízhatnak a betéteseik hűségében

A Moody's Investors Service szerint az európai nagybankok helyzete stabil, így nem várható, hogy olyan helyzetbe kerülnének, amikor veszteséggel kénytelenek túladni kötvényállományukon – számol be a hírről a Reuters.
Tovább a cikkhezNyugtatnak az elemzők az európai bankokkal kapcsolatban

Elemzők szerint az európai bankok között nem lapulnak „SVB bankok”, de úgy tűnik, hogy ez nem nyugtatja meg a befektetőket, szakadnak a bankrészvények az európai tőzsdéken – írja a Bloomberg.
Tovább a cikkhezKeményen odacsaptak ma a magyar tőzsdének - Hol áll a BUX és az OTP a zuhanási toplistán?

Az orosz-ukrán háború kitörése óta nem látott mélyrepülésbe kezdett ma a magyar tőzsde az amerikai bankszektorból érkező nyugtalanító hírekre, az eddigi napi mélyponton a BUX több mint 7 százalékos mínuszban járt, az OTP pedig 10 százalékos esést szenvedett el.
Tovább a cikkhezMegszólalt az MNB az amerikai bankcsődök magyar hatásairól, ez nem 2008

Nincs közvetlen hatása a magyar bankpiacra a Silicon Valley Bank és a Signature Bank csődjének – közölte az MNB a Reuters tudósítása szerint.
Tovább a cikkhezMi az, hogy csak úgy bedől egy bank? Egy gigantikus bankcsőd első tanulságai

Azt képzeltük, mindent megtanult a világ a 2008-as pénzügyi válságból, amit csak lehetett. Irgalmatlanul megszigorították Bázelben a globális tőke- és likviditási szabályokat, mindenhol újraírták a pénzügyi tankönyveket, és úgy tűnt, annyira golyóálló lett a bankrendszer, hogy ennél golyóállóbb már nem is lehetne. Katasztrófaeseményhez méltó módon emberi hibák és balszerencsés véletlenek sorozata kellett most ahhoz, hogy az élet minderre rácáfoljon, és 2023. március 10-én bekövetkezzen az USA történetének a második legnagyobb bankcsődje, a 16. legnagyobb amerikai bank bedőlése. A sokak képzeletét felülmúló gazdaságtörténeti eseménynek bőven vannak tanulságai a hirtelen realizálódó árfolyamveszteségtől a forráshiányossá váló startupokra épülő veszélyes üzleti modellen át a Trump idején felvizezett felügyeleti szabályokig.
Tovább a cikkhezBankcsőd: megfigyelés alá helyezték a svájci bankokat és biztosítókat

A Finma hétfőn azt közölte, szoros megfigyelés alá helyezte a svájci bankokat és biztosítókat az amerikai két bankcsőd után – írja a Reuters.
Tovább a cikkhezEz már brutális, valósággal bezuhant az OTP

Bár korábban még úgy tűnhetett, hogy nem lesz olyan durva az amerikai SVB bank bedőlése okán a tőzsdékre nehezedő nyomás, nemrég azonban nagyon csúnya esés alakult ki az európai tőzsdéken, természetesen elsősorban a bankpapírokat ütik a befektetők. Nap közben a magyar tőzsde egész jól tartotta magát, de délutánra látványosan elengedték az OTP-t, meredeken beszakadt a nagybank részvényárfolyama, kiugró forgalom mellett szabadulnak a kitettségtől a befektetők.
Tovább a cikkhezSzétverik a forintot az Amerikából érkező hírekre

A régiós devizáknál kiugróan nagy: több, mint 10 egységnyi, 2%-nyi esést okozott a hétfői kereskedésben a forintnál az amerikai bankcsődökről szóló híráramlás, mivel a nagyon borús nemzetközi befektetői hangulati tényezőkre rátettek magyarspecifikus tényezők is. Az euró jegyzései 393 fölé ugrottak, a dolláré 368-ig, az OTP részvényárfolyama 11%-os szakadásban is járt, nagy hullámzások mellett. Mindez azután történt, hogy a Silicon Valley Bank és a Signature Bank csődje után az amerikai hatóságok összehangolt intézkedéseket és nyugtató üzeneteket mondtak, a Fed kamatpolitikájának várható komoly változása pedig rendkívüli hozamesés okozott a legtöbb állampapír piacon, így ez még a magyar kötvényhozamokat is süllyesztette.
Tovább a cikkhezBankcsőd: ugyanazok a felelősek, mint 2008-ban?

Érdekes egybeeséseket vélt felfedezni egy twitterező a 2008-as gazdasági válság és a Silicon Valley Bank pénteki becsődölése között.
Tovább a cikkhezJoe Biden: az amerikai bankrendszer biztonságban van, de senkit nem mentünk ki adófizetői pénzből

Hétfői reggel sajtótájékoztatót tartott Joe Biden, itt elmondta, hogy az amerikai bankrendszer biztonságos, és szigorúbb bankaszabályozást ígér – számol be a hírről a Reuters.
Tovább a cikkhezDurván beleszálltak a Credit Suisse-be a befektetők: rekord magason a bank csődkockázati felára

Érzékenyen érinti a Credit Suisse árfolyamát is Silicon Valley Bank összeomlása, olyannyira, hogy a bank CDS-felára rekordmagasra ugrott – írja a Reuters.
Tovább a cikkhezAmerikai bankcsőd: tovább szakadnak a hozamok, sosem volt még ekkora esés

Nincs megállás a kötvényhozamok esésében, az amerikai kétéves múlt hét óta több mint 1%-pontot esett, ilyen esésre az 1987-es fekete hétfő óta nem volt példa. A kétéves német kötvény hozamának mai esése pedig precedens nélküli. Az ok: a befektetők aggódnak az amerikai bankcsődök miatt, a kamatemelési várakozások esnek az USA-ban.
Tovább a cikkhezTovább esik a piac által árazott kamatpálya
Délelőtt megírtuk, hogy a bankcsődök heves átárazódást hoztak az amerikai befektetők által várt kamatpályában, a péntekig árazott 5,75%-os nyári kamatcsúcs ma délelőttre 5,2%-ra esett. Ez ma délutánra tovább esett: a befektetők márciusra 25 bázispontos emelést áraznak, a további ülésekre viszont már semekkorát, szeptember után pedig arra számítanak, hogy a kamatszint visszatér a mai szintre (4,75%).

A jövőbeli kamatárazás meghatározó az eszközök árazása szempontjából, ennek hatására esik a dollár, esnek a kötvényhozamok.
Válságstábot hívott össze a Bundesbank a bankcsőd miatt

A Bundesbank hétfőn összehívta válságstábját, hogy felmérje az amerikai hitelező, a Silicon Valley Bank összeomlásának a német piacra gyakorolt lehetséges hatásait – számol be a hírről a Reuters.
Tovább a cikkhezMoratóriumot rendelnek el az SVB németországi fióktelepével szemben

A német pénzügyi felügyelet, a BaFin hétfőn azt közölte, hogy moratóriumot rendel el a Silicon Valley Bank németországi fióktelepével szemben – írja a Reuters.
Tovább a cikkhezTöbb bank is bedőlt - Megint egyre csúnyább, ami a tőzsdéken történik

Az SVB bedőlése után rendkívül gyorsan kezdtek változni az események a hétvégén. Míg pénteken a tőzsdék jelentős mínuszban zártak egy esetleges bankválságtól való félelem miatt, addig az amerikai határidős indexek még komoly emelkedés vetítettek előre a mai napra, miután a kamatemelési várakozások jelentősen lecsökkentek (részben az SVB, részben a Goldman Sachs miatt, amely a hétvégén bemondta, hogy a jegybank egyáltalán nem fog emelni a következő alkalommal). Eközben az SVB után az amerikai szabályozó hatóságok vasárnap bezárták a New York-i székhelyű Signature Bankot, a kriptoipar egyik nagy hitelezőjét, hogy megakadályozzák a bankválság terjedését. Az események gyors változásával együtt a tőzsdéket is rángatják: Ázsiában inkább csak vegyesek voltak a mozgások, Európában viszont a délelőttre nagyon csúnya esés alakult ki, főleg ma is a bankpapírokat ütik a befektetők.
Tovább a cikkhezSzétverik a bankrészvényeket, nagyot esett az OTP

Bár a nap elején még úgy tűnt, hogy jöhet egy kis megnyugvás a piacokon az SVB bedőlése és a múlt pénteki jelentős esés után, délelőttre mégis ott tartunk, hogy onnan folytatódik az esés, ahol pénteken abbamaradt. Az esésben ismét a bankrészvények járnak az élen.
Tovább a cikkhezMegvan a Silicon Valley Bank új vezérigazgatója
A szövetségi betétbiztosító, a Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) Tim Mayopoulost nevezte ki a csődbe ment Silicon Valley Bank vezérigazgatójává - közölte a Reuters.
Szakadnak a kötvényhozamok az amerikai bankcsődök után: két nap alatt minden megváltozott

Olyan heves esést látunk az amerikai és európai kötvényhozamokban, amelyekre a koronaválság óta nem volt példa, miközben a részvénypiacok is esnek, a dollár gyengül. Nem kétséges, hogy az amerikai bankcsődök állnak a jelenség mögött, a befektetők ugyanis úgy kalkulálnak, hogy a Fednek a vártnál sokkal korábban kell leállnia a kamatemelésekkel - úgy gondolják tehát, hogy az amerikai jegybank figyelemmel lesz a kamatemelések bankrendszert érintő hatására, és ezért visszafogja a kamatemeléseket. A piac szerint a Fed egyszerűen hátrébb sorolja az árstabilitásért folytatott harcot, hogy biztosítsa a pénzügyi stabilitást. Amennyire egyértelmű hétfő reggel a konszenzus ezzel kapcsolatban, annyira nem biztos, hogy tényleg így lesz.
Tovább a cikkhezTöbb tízmillió dollárt tartott egy játékfejlesztő cég a nemrég becsődölt banknál

A Huuuge nevű játékfejlesztő vállalat a készpénzének és az értékpapírjainak a 10%-át, körülbelül 24,2 millió dollárt tartott a nemrég becsődölt Silicon Valley Banknál – írja a Reuters.
Tovább a cikkhezTöbb bank is bedőlt, rángatják a tőzsdéket - Mi folyik itt?

Az SVB bedőlése után rendkívül gyorsan kezdtek változni az események a hétvégén. Míg pénteken a tőzsdék jelentős mínuszban zártak egy esetleges bankválságtól való félelem miatt, addig az amerikai indexek kilőhetnek ma, miután a kamatemelési várakozások jelentősen átalakultak a hétvége eseményeinek fényében. A bankrendszerre leselkedő kockázatok miatt a piac már azt árazza, hogy a Fed jövő heti ülésén 0 százalékos esélye van az 50 bázispontos emelésnek, míg pénteken még 40 százalékos esélyt adott ennek a piac. Erre az is ráerősített, hogy a Goldman Sachs a hétvégén bemondta, hogy a jegybank egyáltalán nem fog emelni a következő alkalommal. A kamatemelési várakozások tehát jelentősen csökkentek, részben ennek köszönhető, hogy az amerikai határidős indexek kilőttek. Ennek ellenére Ázsiában inkább csak vegyesek voltak a mozgások, Európában pedig esnek a tőzsdék.
Tovább a cikkhezMegszólaltak az elemzők: intő jel lehet a Silicon Valley Bank összeomlása

Elemzők szerint bár Ázsiában például nem kell számolni jelentős fertőzési hatásokkal a Silicon Valley Bank bedőlése miatt, viszont intő jel lehet - írja a CNBC.
Tovább a cikkhezLe Maire: a francia bankrendszert nem veszélyezteti az SVB csődje

A francia pénzügyminiszter közlése szerint az SVB csődje nem jelent kockázatot a francia bankrendszerre – írja a Reuters.
Tovább a cikkhezSoftBank: nem okoz jelentős problémát a bankcsőd
A japán multinacionális SoftBank Group Corp hétfőn közölte, hogy a Silicon Valley Bank csődje várhatóan kevés hatással lesz azokra a technológiai cégekre, amelyekbe Vision Fund nevű egysége befektetett, miután az amerikai hatóságok bejelentették, hogy a betétek teljes mértékben védve vannak. A SoftBank úgy látja, hogy a csődnek nem lesz hatása a pénzügyi helyzetére - írta közleményében a technológiai konglomerátum a Reuters beszámolója szeirnt.
Már vannak érdeklődők a becsődölt amerikai bank egészséges részeire

Felvásárolhatják az SVB Financial Group csoportot, a hírek szerint több bank, köztük a JPMorgan és a PNC is az érdeklődők között lehet – írja a Reuters.
Tovább a cikkhezMegszólalt a brit jegybank és a pénzügyminiszter is a bankrendszerről

A brit pénzügyminiszter szerint az ország bankrendszere biztonságos és jól tőkésített – számol be a hírről a Reuters.
Tovább a cikkhezBankcsőd: megvannak a jelentkezők a startupbetétek megvásárlására

A hírek szerint hedge fundok felajánlották, hogy 60 centért hajlandóak lennének átvenni a Silicon Valley Banknál (SVB) rekedt startupbetéteket – számol be a hírről a Reuters a Semafor értesüléseire hivatkozva.
Tovább a cikkhezBedőlő bankok és ralizó tőzsdék - Mi folyik itt?

Az SVB bedőlése után rendkívül gyorsan kezdtek változni az események a hétvégén. Míg pénteken a tőzsdék jelentős mínuszban zártak egy esetleges bankválságtól való félelem miatt, addig az amerikai indexek kilőhetnek ma, miután a kamatemelési várakozások jelentősen átalakultak a hétvége eseményeinek fényében. A bankrendszerre leselkedő kockázatok miatt a piac már azt árazza, hogy a Fed jövő heti ülésén 0 százalékos esélye van az 50 bázispontos emelésnek, míg pénteken még 40 százalékos esélyt adott ennek a piac. Erre az is ráerősített, hogy a Goldman Sachs a hétvégén bemondta, hogy a jegybank egyáltalán nem fog emelni a következő alkalommal. A kamatemelési várakozások tehát jelentősen csökkentek, részben ennek köszönhető, hogy az amerikai határidős indexek kilőttek. Ennek ellenére Ázsiában inkább csak vegyesek voltak a mozgások, és Európában is iránykeresés jöhet.
Tovább a cikkhezMáris megvan a vevő a becsődölt amerikai bank brit tevékenységére

Az Egyesült Királyság kormánya hétfőn bejelentette, hogy az HSBC Holdings vállalta a pénteken csődbe ment, amerikai technológiai startupokra összpontosító Silicon Valley Bank brit ágának megvásárlását - számolt be a CNBC. A Bloomberg azt írja, 1 fontért veszi meg a tevékenységet a brit bank.
Tovább a cikkhezAmerikai bankcsőd: szüneteltetheti a kamatemeléseket a Fed a Goldman szerint

A Goldman Sachs szerint a következő, márciusi ülésen az amerikai jegybank nem fog kamatot emelni a bankrendszerre helyeződő nyomás miatt. A március ülésre eddig a Goldman is és a piac s 25 bázispontos kamatemelést árazott. A piac nem ért egyet a Goldman véleményével, a befektetők továbbra is kamatemelést áraznak jövő szerdára.
Tovább a cikkhezBankcsőd Amerikában: meddig terjed a fertőzés?
Címlapkép: Getty Images
Rendkívüli lépést jelentett be a Fed a bankcsőd miatt, és még egy bankot bezártak

Magyar idő szerint vasárnap éjszaka jelentette be a Fed, hogy új finanszírozási konstrukciót indít, hogy segítsen a bankoknak a likviditási kihívások kezelésében. Egy másik közleményben - a megingott bizalom helyreállítása miatt - határozott segítséget ígér a három fő amerikai szabályozó hatóság a tengerentúli bankok és betéteseik megsegítése érdekében. Egyúttal az is kiderült, hogy a New York-i Signature Bankot is bezárta az állami felügyelet. A rendkívüli lépésekről kiadott jegybanki tájékoztató legvégén szerepel egy rendkívül fontos üzenet is: szükség esetén minden eszközt készek használni a helyzet rendezése érdekében.
Tovább a cikkhez