Történelmi megegyezés a brit kormány és a nyugdíjalapok között: jönnek a patrióta befektetések
Befektetés

Történelmi megegyezés a brit kormány és a nyugdíjalapok között: jönnek a patrióta befektetések

Portfolio
Brit nyugdíjalapok megállapodtak a kormánnyal, hogy vagyonuk legalább 5%-át hazai befektetésekbe helyezik, ami nagy lökést adhat a helyi vállalkozásoknak és infrastrukturális projekteknek – számolt be a Bloomberg.

Tizenhét nagy nyugdíjszolgáltató csatlakozott ahhoz az önkéntes kötelezettségvállaláshoz, amely szerint 2030 végéig a kezelt vagyonuk legalább 10%-át magánpiaci eszközökbe fektetik be. Ezen belül a teljes vagyon minimum 5%-át az Egyesült Királyság magánpiacain helyezik el, feltéve, hogy elegendő megfelelő befektetési lehetőség áll rendelkezésre. A megállapodásban résztvevő nyugdíjalapok a kezelt vagyon alapján a piac 90%-át lefedik.

Rachel Reeves pénzügyminiszter üdvözölte az új megállapodást:

A nyugdíjalapok e bátor lépése milliárdokat szabadít fel nagy infrastrukturális projektek, tisztaenergia-fejlesztések és ígéretes startupok számára – növekedést biztosítva, növelve a nyugdíj-megtakarításokat és nagyobb biztonságot nyújtva a dolgozóknak nyugdíjas éveikre.

A megállapodás kevesebb mint két évvel az eredeti Mansion House Egyezmény után jött létre, amikor 11 vállalat kötelezte el magát, hogy a nyugdíjvagyon 5%-át tőzsdén kívüli részvényekbe fekteti, bár akkor a kifejezetten brit allokációra vonatkozó javaslatot elvetették.

A megállapodás aláírói vállalják, hogy 2030-ig a portfólióik 10%-át olyan eszközökbe fektetik be, amelyek a gazdasági növekedést támogatják, például infrastrukturális, ingatlan- és magántőke-befektetésekbe, illetve a portfóliójuk legalább 5%-át az Egyesült Királyság számára különítik el. Ez 2030-ra 50 milliárd font (mai árfolyamon kb. 24 000 milliárd forint) befektetés sorsát határozhatja meg, és várhatóan 25 milliárd fontot irányít közvetlenül a brit gazdaságba. A megállapodás hatálya alá tartozó eszközök jelenleg 252 milliárd fontot tesznek ki, ez az összeg 2030-ra mintegy 740 milliárd fontra emelkedhet.

Az 50 milliárd fontos, illetve 25 milliárd fontos becslések abból indulnak ki, hogy a jelenlegi magánpiaci befektetések aránya 3,5%, amelynek 40%-a az Egyesült Királyságban realizálódik. Ezek az arányok az egyezmény értelmében 2030-ig 10%-ra, illetve 50%-ra emelkednek.

A 2024 júliusában hatalomra került munkáspárti kormány arra törekszik, hogy a fellendítse a magánbefektetések piacát, egyúttal a gazdasági növekedést, többek között az ország széttagolt nyugdíjrendszerének átfogó reformjával.

A kormány eddig tartózkodott attól, hogy kötelezővé tegye a nyugdíjalapok számára a brit eszközökbe történő befektetést:

egy ilyen lépés minden bizonnyal komoly ellenállásba ütközne, tekintve, hogy az alapoknak olyan kötelezettségeik vannak, amelyek értelmében az ügyfeleik érdekeinek megfelelően kell eljárniuk.

Az új megállapodáshoz csatlakozó szolgáltatók: Aegon, Aon, Aviva, Legal & General, LifeSight, M&G, Mercer, Natwest Cushon, Nest, NOW: Pensions, Phoenix Group, Royal London, Smart Pension, the People’s Pension, SEI, TPT Retirement Solutions, the Universities Superannuation Scheme (USS).

Címlapkép forrása: Justin Tallis - WPA Pool/Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
Kiszámoló

Az áram ára Európában

A tegnapi hozzászólásokból az jött le, hogy rengetegen úgy gondolják, hogy mennyire olcsó az áram Magyarországon. A helyzet az, hogy nem kiugróan az. A rezsicsökkentett ár valóban nem magas (

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet