Csökkentette várakozásait az IEA - Esik az olajár

Portfolio
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) ismét csökkentette a globális olajkeresletre vonatkozó várakozását, azonban figyelmeztetett, hogy továbbra is komoly kínálat oldali kockázatok jellemezheti a piacot - írja a Marketwatch.
Csökkentek a várakozások

Az IEA lépése nem számít meglepetésnek, a közelmúltban több iparági elemzőcég hasonlóan tett, a globális növekedési kilátásokkal kapcsolatos bizonytalanság ugyanis változatlanul nyomást helyez a keresleti várakozásokra.

Szerdán publikálta szokásos havi olajpiaci riportját az OPEC, melyben ugyancsak csökkentette globális olajkeresleti várakozását az idei évre, napi 40 000 hordóval. Ennél az IEA agresszívabb volt, miután várakozását napi 140 000 hordóval mérsékelte.

Az új prognózisok meglehetősen gyenge várható keresletet tükröznek, különösen Európában, ahol a fogyasztás a várakozások alapján 2013-ban a legalacsonyabb lehet 1980 óta - közölte az IEA.

Az Európában benchmarknak számító Brent árfolyama február eleje óta mintegy 10%-ot esett, az IEA szerint továbbra is jelentős kockázatok lengik körül a piacot. Meglátásuk szerint a kínálatoldali feszültségek közelmúltban látott enyhülése rövid távú lehet csak.

Az elmúlt 9 hónapban most először a szervezet csökkentette a nem OPEC-országok esetében a kínálat növekedésére vonatkozó idei évi becslését, miután az infrastrukturális karbantartások, az extrém időjárás, valamint a geopolitikai bizonytalanságok negatívan hatottak az első negyedéves kitermelésre.

Az IEA komoly kockázatokat lát az OPEC-országoknál is a kínálat terén. A nigériai olajtermelés 4 havi mélypontra esett márciusban, és a jövőben tovább csökkenhet, részben az olaj infrastruktúrát ért támadások következtében.

Mit csinál az olaj?

Bár a pénz és tőkepiacokon optimista hangulat uralkodik, az olaj gyengén teljesít, a Brent árfolyama több mint 1%-ot csökkent, ezzel 104 dollár környékén mozog.

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF