A Haute Autorite de Sante francia egészségügyi hatóság szerint ha az első dózis után hat hetet várnának a második dózis beadásával az oltóhelyeken, akkor további 700 ezer ember kaphatná meg az első oltást. A javaslat a Pfizer és a BioNTech, valamint a Moderna vakcináira is vonatkozik.
A hatóság szerint a vakcina hatékonyságvesztése csak minimális lenne így, igaz, a gyártók hivatalosan 3-4 hetes különbséget javasolnak a két dózis beadás között, a vírussal szembeni védelem pedig a tájékoztatásuk szerint az első dózist követő 12-14. napban kezd kialakulni a szervezetben.
Nem a franciák az egyetlenek, akik az új vírusmutáció és a késedelmes vakcinaszállítások miatt azon gondolkodnak, hogy később adják be a második dózist. A héten az amerikai egészségügyi hatóság is azt mondta, hogy a második dózist lehet, hogy csak hat héttel később adják be.
A britek pedig már egy ideje 12 hétre tolták ki a két dózis beadása közötti időtávot annak érdekében, hogy február közepéig 15 millió embert be tudjanak oltani. Utóbbi időtávval egyébként egyre több brit orvos nem ért egyet és a BBC szerint már kérték, hogy csökkentsék le a 12 hetet hatra a Pfizer-vakcinák esetében. Szerintük ugyanis problémás, hogy a britek ennyire különutas módszert választanak, ilyen sehol máshol a világban nincs.
A két dózis között eltelt idő felveti a kérdést a vakcina hatékonyságáról, ugyanis a Pfizer már korábban közölte, hogy a vakcina hatékonyságát eddig csak úgy vizsgálták, hogy maximum 21 nap különbség volt a két dózis beadása között.
Címlapkép: Getty Images