A járvány oka ismeretlen, és "nincs nyilvánvaló kapcsolat" a fertőzöttek között - nyilatkozta Dr. Susan Hopkins, az Egyesült Királyság Egészségügyi Biztonsági Ügynökségének (UKHSA) munkatársa. A főorvosi tanácsadó arról is beszámolt, hogy a felnőtteknél a betegség viszonylag enyhe, a kisgyermekek nagyobb veszélyben vannak, ugyanakkor nem kommentálta azokat a jelentéseket, amelyek szerint egy beteget intenzív osztályon ápolnak.
Elmondása szerint naponta több esetet észlelnek. Európa-szerte a koronavírus-járvány miatt korlátozások voltak érvényben, így nem tudják, honnan és hogyan érkezett ez a fertőzés. Az Egyesült Királyságban észlelt esetek között nem fedeztek fel nyilvánvaló kapcsolatot.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a lakosságot fenyegető kockázat jelenleg rendkívül alacsony, de az embereknek figyelniük kell rá. Példaként említette, ha tüneteket észlelnek, akkor kerüljék az érintkezést másokkal és forduljanak orvoshoz. Vélemény szerint a korai tünetek nem specifikusak, vírusos típusú fertőzésnek tűnnek.
A későbbi szakaszokban az embereknél kiütések alakulnak ki, általában az arcon, a kezeken és a karokon, amelyek a nemi szervek területeit is érinthetik.
Vörös foltként kezdődik, majd hólyagokba fajul, ezek kissé hasonlítanak a bárányhimlőhöz. A varasodást követően nem fertőznek - tette hozzá Hopkins, aki kiemelte, hogy a majomhimlő nagyrészt városban terjed. Elsősorban olyan egyéneknél tapasztalják, akik melegnek vagy biszexuálisnak vallják magukat, vagy más férfiaknál, akik férfiakkal közösülnek.
A majomhimlőt Afrikán kívül ritkán azonosítják, de mostanra 92 esetet erősítettek meg Európában, Észak-Amerikában és Ausztráliában, és további 28 fertőzésgyanús az Egészségügyi Világszervezet szerint.
Joe Biden amerikai elnök szerint a majomhimlő aggodalomra ad okot, Izraelben és Svájcban ezen a hétvégén regisztrálták első megbetegedéseit.
Ausztriában pedig vasárnap azonosították az első fertőzésgyanús fertőzést.
Belgium állítólag 21 napos karantént vezetett be azok számára, akik elkapták a majomhimlőt, miután 4 esetet találtak az országban.
A betegség, amelyet először majmokban fedeztek fel, emberről emberre terjedhet szoros fizikai érintkezés útján - beleértve a nemi érintkezést is -, és a majomhimlő vírus okozza.
Címlapkép forrása: Getty Images