A Nemzetközi Fizetések Bankja (Bank of International Settlements - BIS), amely világszerte képviseli a központi bankokat, figyelmeztetést adott ki a 25 000 milliárd dolláros amerikai állampapírpiacon a tőkeáttételes fogadások növekvő kockázata miatt. A BIS legutóbbi negyedéves jelentésében kiemelte a fedezeti alapok által alkalmazott stratégiával kapcsolatos aggodalmait, amelynek célja a kincstárjegyek és a határidős ügyletek közötti kisebb árkülönbségek kihasználása - írja a Financial Times.
A BIS hangsúlyozta, hogy az amerikai kincstár határidős ügyleteiben a tőkeáttételes rövid pozíciók felhalmozódása potenciálisan megzavarhatja a piacot az árrésspirálok miatt. A múltbeli esetek, amikor 2019-ben és 2020-ban a piaci stressz során a tőkeáttételes kincstár-pozíciókat feloldották, jelentős zavarokat eredményeztek, ami a Federal Reserve beavatkozását tette szükségessé.
Állításait igazolandó a BIS az amerikai határidős árutőzsdei kereskedési bizottság (CFTC) adataira hivatkozott, amelyek szerint a kincstári határidős ügyletekben rekordszintű, mintegy 600 milliárd dollár értékű rövid pozíciók vannak.
A BIS csatlakozik a Federal Reserve-hez és a Pénzügyi Stabilitási Tanácshoz, amelyek aggodalmuknak adtak hangot a fedezeti alapok tőkeáttételes fogadások felhalmozásával kapcsolatos kockázatok miatt. A fedezeti alapok által alkalmazott báziskereskedelem egy hosszú készpénzpiaci pozíciót és egy rövid határidős pozíciót foglal magában, amelyet visszavásárlási megállapodásokkal finanszíroznak.
Tekintettel a készpénz és a határidős kötvények közötti minimális különbségre, a fedezeti alapok jelentős tőkeáttételt alkalmaznak, az ötéves kincstárjegyeknél 70-szeres, a tízéves kötvényeknél pedig 50-szeres áttételi arányt alkalmaznak.
Ha a piaci feltételek kedvezőtlenül alakulnak az erősen tőkeáttételes határidős befektetők számára, kénytelenek lehetnek felszámolni pozícióikat, ami magával ránthatja a piacokat.
Címlapkép forrása: Getty Images.