Reagált a GVH, miért kaphat új, rendkívül erős jogköröket

Portfolio
Új, erős jogköröket kaphat a Gazdasági Versenyhivatal egy az Igazságügyi Minisztérium által benyújtott törvénymódosítás szerint, így például az alapvető vállalkozások ellen átfogó piaci vizsgálatokat folytathatnak le, bizonyos esetekben pedig akár az irányítást is átvehetik az érintett cégek felett. A GVH szerint a német versenyjog alapján készült a javaslat, amely preventív eszköz lehet.

Mint arról írtunk, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) új, jelentős hatásköröket kaphat a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás elleni harcban egy új törvényjavaslat szerint. Bevezetik az úgynevezett „alapvető jelentőségű vállalkozások” kategóriáját a fontosabb piacterületeken, ezekkel szemben pedig olyan jogköröket biztosítanának a versenyhatóságnak bizonyos helyzetekben, mint az érintett cég tulajdonosait a társaságban meglévő tulajdonrészük részben, vagy egészben történő értékesítésére, vagy igazgatósági ülés összehívására.

A GVH cikkünkre küldött reagálása szerint ennek hátterében az áll, hogy egyes piaci szereplők erőfölénybe kerülve további versenytorzítást okozhatnak, melynek hatásait a versenyhatóság így igyekszik majd megelőzni és kivédeni.

Az új hatásköröket tartalmazó törvényjavaslat azért született, hogy elősegítse a tisztességes gazdasági versenyt és a fogyasztók jogainak védelmét. Ennek érdekében a GVH olyan intézkedéseket tehet majd, amelyek megakadályozzák a versenyt veszélyeztető magatartásformák kialakulását az alapvető jelentőségű vállalkozások részéről.

A konkrét jogszabályhely megfogalmazása szinte teljes egészében a német versenytörvény, a GWB vonatkozó, 19a szakaszának átültetése a magyar jogba – írták levelükben.

Állítják, a német példa alapján Magyarországon is hasonló hatásköröket kap a GVH, hogy hatékonyabban léphessen fel a versenyveszélyes magatartások ellen. Szerintük ez az Európai Unióban már bevált megoldás, és reményeink szerint Magyarországon is segíteni fog az igazságosabb piaci verseny kialakításában.

A tulajdonosi jogok korlátozása kapcsán jelezték, hogy az Európai Unió Bírósága joggyakorlata erre is lehetőséget teremt, mint jelzik, ilyen esetekben közérdekből arányosan lehet dönteni.

„A törvényjavaslatban – amit a GVH természetesen előzetesen megkapott a jogalkotótól – szereplő módosítások – az Országgyűlés általi elfogadásuk esetén – hozzájárulhatnak a Gazdasági Versenyhivatal hatékony jogalkalmazói tevékenységéhez, eredményes feladattellátáshoz, végső soron a tisztességes piaci verseny és a magyar fogyasztók védelméhez” – fogalmaztak a levelükben.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF