Láthatatlan veszélyre figyelmeztetnek, a sokmilliós városok szép lassan elsüllyednek

Portfolio
Kína nagyvárosainak közel felében "közepes vagy súlyos" mértékben süllyed a föld, ami emberek millióit teszi ki az árvízveszélynek, különösen, mivel a tengerszint is emelkedik - derül ki egy pénteken közzétett, műholdas adatokból készült tanulmányból, amelyről a Reuters számolt be.

A Science című tudányos folyóiratban megjelent tanulmány szerzői megállapították, hogy Kína városi területének 45%-a süllyed évi 3 milliméternél gyorsabban, 16%-a pedig évi 10 milliméternél gyorsabban, amit nemcsak a talajvízszint csökkenése, hanem az épített környezet puszta súlya is okoz.

Mivel Kína városi lakossága már így is meghaladja a 900 millió főt, "ezért ha a földterületek csak kisebb része süllyed, az is jelentős veszélyt jelenthet a városi életre" - írják a kutatók.

A süllyedés már most is több mint 7,5 milliárd jüan (1,04 milliárd dollár) éves veszteséget okoz Kínának, és a következő évszázadban a tengerparti területek közel negyede alacsonyabb lehet a tengerszintnél, ami emberek százmillióit teszi ki még nagyobb veszélynek.

Az északi Tianjin város, ahol több mint 15 millió ember él, az egyik legsúlyosabban érintett város. Tavaly 3000 lakost evakuáltak egy "hirtelen bekövetkezett geológiai katasztrófa" után, amelyet a nyomozók a vízkészletek kimerülésével, valamint a geotermikus kutak építésével magyaráztak.

Kína sok régi szénvidéke szintén a túlbányászat miatt szenved, a hatóságok gyakran kénytelenek betont fecskendezni az omladozó aknákba, hogy megerősítsék a talajt. A probléma nem korlátozódik Kínára. Egy februárban közzétett külön tanulmány szerint világszerte mintegy 6,3 millió négyzetkilométernyi földterület van veszélyben. A legsúlyosabban érintett országok közé tartozik Indonézia, ahol a főváros, Jakarta nagy része már a tengerszint alatt van.

Címlapkép forrása: Getty Images

© 2024 Portfolio

Impresszum     Szerzői jogok     Jogi nyilatkozat     Médiaajánlat     Adatvédelem     ÁSZF